"PSYCHOLOGIA. KLUCZOWE KONCEPCJE" TOM 1-5 - recenzja

Autorką recenzji jest psycholożka i psychoterapeutka Marzena Biernacka.


Niedawno do moich rąk trafiła składająca się z 5 tomów pozycja PWN dotycząca kluczowych koncepcji w psychologii. Jeżeli spodziewacie się kolejnego nudnego podręcznika, to muszę Was rozczarować! Seria PSYCHOLOGIA. KLUCZOWE KONCEPCJE to nie tylko wciągająca lektura dla pasjonatów tej dziedziny nauki, ale też pomocna ściąga dla studentów psychologii, a także prawdziwa skarbnica wiedzy dla absolwentów tego kierunku studiów – pozwala nie tylko przypomnieć sobie niektóre zapomniane teorie czy pojęcia, ale też uporządkować i uaktualnić swoją wiedzę…

SPRYTNY PODRĘCZNIK?

Niekwestionowaną zaletą podręcznika jest przede wszystkim bardzo atrakcyjnie i przystępnie podana obszerna dawka wiedzy. Książka napisana jest zrozumiałym językiem nawet dla laika. Każdy z 5 tomów zajmuje się konkretnymi zagadnieniami, np. strukturą i funkcją świadomości czy psychologią osobowości. Dokładny opis co zawiera każdy z tomów znajdziecie poniżej ☺ Jednym z autorów tego oryginalnego podręcznika jest światowej sławy psycholog prof. Philip Zimbardo, który wraz z pozostałymi autorami stworzył oryginalny, nowoczesny i atrakcyjny przewodnik, który – UWAGA! – wykorzystuje psychologię do nauki psychologii…WŁĄCZ MYŚLENIE

Podręcznik skonstruowano tak, aby jak najbardziej ułatwić przyswajanie informacji i zapamiętać najważniejsze idee. Zatem każdy podrozdział zaczyna się od tzw. MYŚLI PRZEWODNIEJ, tj. centralnej idei, wokół której zorganizowany jest tekst na kolejnych stronach książki, w myśl zasady że myśl przewodnia jest lasem, a treść rozdziału drzewami. W tekście pojawiają się także KLUCZOWE PYTANIA, które ułatwiają zapamiętanie MYŚLI PRZEWODNIEJ. Ten system sprawia, że użytkownik nie tylko bezrefleksyjnie nie „wkuwa” zdobytych wiadomości, ale też więcej zapamiętuje z przeczytanego materiału.


Podręcznik zawiera też inne sprytne sposoby na przyspieszenie i zintensyfikowanie procesu przyswajania wiedzy, takie jak np. konkretne PROBLEMY, które zachęcają czytelnika do stawiania własnych pytań czy szukania własnych odpowiedzi i rozwiązań. SZYBKI SPRAWDZIAN, PODSUMOWANIA i SŁOWNIK POJĘĆ pozwalają zachować w pamięci najważniejsze pojęcia i wydobyć je, gdy tego potrzebujemy.

(Z)RÓB TO SAM!

Seria ma jeszcze inne zalety. To pozycja bogata w liczne ryciny, zdjęcia, wykresy i tabele, a przede wszystkim opisy słynnych eksperymentów. Autorzy podręcznika w zabawny sposób wciągają czytelnika do angażowania własnego doświadczenia w proces nabywania wiedzy. Służą temu części zatytułowane ZRÓB TO SAM!, gdzie zamieszczone są m.in. krótkie testy i quizy. Przykład? Na podstawie krótkich autoopisów można orientacyjnie poznać nasz własny styl przywiązania albo wykonać przykładowe zadania z testów na inteligencję.

Zawarte w podręczniku linki do filmów dokumentalnych, wypowiedzi ekspertów czy ilustrujących różnego rodzaju eksperymenty zachęcają czytelnika do rozszerzania także wiedzy praktycznej. Przykładowo z materiału filmowego można dowiedzieć się jak dzieci prezentujące różne style przywiązania reagują na powrót do mamy albo w jaki sposób heroina wpływa na ludzi.


NA PREZENT I DLA KAŻDEGO

Podsumowując, 5 – tomowy przewodnik PSYCHOLOGIA. KLUCZOWE KONCEPCJE to napisany przystępnym językiem podręcznik prezentujący kluczowe a zarazem podstawowe koncepcje w psychologii. Pozycja zachęca do krytycznego myślenia, opatrzona jest licznymi przykładami, zadaniami i ćwiczeniami. Seria wyróżnia się też ciekawą, nowoczesną oprawą graficzną. Ładnie wydana, w przystępnej cenie – idealnie nadaje się na prezent!

Krótki opis zawartości podręcznika:

Tom I – „Podstawy Psychologii”
- umysł, zachowanie oraz psychologia naukowa
- biopsychologia, nauka o układzie nerwowym i natura ludzka’
- rozwój przez całe życie

Tom II – „Motywacja i uczenie się”
- motywacja i emocje
- uczenie się i wychowanie
- pamięć

Tom III – „Struktura i funkcje świadomości”
- wrażenia zmysłowe i percepcja
- myślenie i inteligencja
- stany świadomości

Tom IV – „Psychologia osobowości”
- osobowość: teorie
- zaburzenia psychiczne
- terapia zaburzeń psychicznych

Tom V – „Człowiek i jego środowisko”
- psychologia społeczna
- stres, zdrowie oraz dobre samopoczucie

Marzena Biernacka
psycholog, psychoterapeuta

Komentarze

Prześlij komentarz

Zapraszamy do komentowania.
Prosimy o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptujemy wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Tajemnice autyzmu - w poszukiwaniu zaginionego ja

Kocham, ale nie lubię...

Animal hoarding - zbieractwo zwierząt