Recenzja książki "Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać" K. Ambroziak, A. Kołakowski, K. Siwek

Dwie osoby stoją nad mężczyzną, który został poważnie zraniony i dywagują, jak mogło do tego dojść-ten obrazek z książki bardzo dobrze oddaje sytuację rodziców, których dziecko zachorowało na depresję. Nierzadko te dwie najważniejsze dla chorego osoby dodatkowo same wytaczają działa przeciwko sobie w postaci wzajemnego obwiniania się, czynienia sobie wyrzutów, wszystko po to, by odpowiedzieć sobie na pytanie "Dlaczego?". Nierzadko obrywa się też samemu nastolatkowi, gdy jego przypadłość traktowana jest w kategoriach lenistwa, czegoś przejściowego, co minie tylko potrzeba czasu.
Tymczasem autorzy sugerują koncentrację energii na odpowiedzi na pytanie "Co dalej? Jak pomóc?" jednocześnie podkreślając, że depresja jest poważną chorobą, która jak każda inna przypadłość wymaga leczenia-nawiązania do złamanej ręki, problemów z tarczycą jeszcze dobitniej pokazują, że w tym wypadku sposób myślenia powinien być taki sam.
Książka rozpoczyna się od charakterystyki okresu dorastania, gdzie dzięki przystępnemu językowi i szerokiemu ujęciu rysuje nam się obraz przeciętnego nastolatka. Autorzy podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, jak odróżnić depresję od zawirowań w świecie emocjonalnym, które to są typowe dla tego momentu w rozwoju człowieka. Opisują też postrzeganie świata u osób z depresją-robią to w bardzo prosty sposób, odwołując się do wielu metafor dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć ich sposób postrzegania siebie i otoczenia. Poruszają też takie tematy jak uzależnienia czy próby samobójcze. Nie zostawiają czytelnika bez wsparcia-druga część książki jest w całości poświęcona dostępnym metodom wsparcia pokazując tym samym, że depresja to nie wyrok.
Jedną z największych zalet tej książki jest jej kompleksowość. Autorzy oprócz dostarczenia sporej dawki wiedzy (w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu szybko się ją czyta) wyjaśniają mechanizmy trudności, obalają mity dotyczące depresji, dają konkretne wskazówki co do rozmów z dziećmi, a co najważniejsze odpowiadają na wiele obaw, które pojawiają się w głowach dorosłych-opiekunów jak i samych chorujących na depresję. Jest to możliwe dzięki nawiązaniom do swojej praktyki. Dzięki temu rodzic może zmniejszyć swój niepokój czy lęk dowiadując się że tego typu zachowania dziecka są normą przy tej chorobie. Z lektury tej książki skorzysta również sam nastolatek, dla którego zapoznanie się z tym poradnikiem może być pierwszym krokiem na drodze ku lepszemu zrozumieniu siebie i choroby.
Ta książka jest pierwszą tego typu pozycją na rynku-łączącą w sobie różne perspektywy na chorobę, wiedzę, prosty język, praktyczne wskazówki, okraszając to wszystko rysunkami i komiksami, które czynią ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Obowiązkowa lektura dla wszystkich osób, które na co dzień niezależnie od swojej roli mają do czynienia z depresją bądź też chcą poznać tę chorobę, wszak mówi się o coraz większej ilości osób chorujących na depresję.
Magdalena Kwaśnik

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne