"(Sekretna) księga asperdzieciaka. Poradnik dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera" - recenzja książki

(Sekretna) księga asperdzieciaka zaczyna się poruszającą dedykacją, którą w części pozwolę sobie tu przytoczyć: "Jeśli nie jesteś pewien, czy wierzysz w cuda, być może zapomniałeś, że sam jesteś cudem." Sekretna księga to książka pod wieloma względami wyjątkowa i ośmielę sie napisać, że może być pomocna nie tylko nastolatkom z zespołem Aspergera.  Sama autorka, tak jak jej mąż i trójka dzieci, ma zespół Aspergera. Pisała tą książkę z myślą o swoich dorastających dzieciach ale również o sobie samej, wiele lat temu bardzo zagubionej w świecie. Dziś chce pomóc wejść w dorosłe życie dzieciakom z Aspergerem, dla których wiele, wydawałoby się, normalnych spraw, jest niezwykle tajemniczych, niejasnych, często powodujących poczucie chaosu, niepasowania czy zagubienia.
Przypomnijmy jednak czym jest zespół Aspergera.  To całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu, po raz pierwszy opisane w 1944 roku. Osoby z zespołem Aspergera mają duże trudności w relacjach interpersonalnych, ponieważ bardzo trudno zrozumieć im zasady życia społecznego. Trudno akceptują zmiany, ich sposób myślenia nie jest tak elastyczny, mają obsesyjne zachowania czy nawyki. Ponieważ trudno im zrozumieć o co chodzi między ludźmi, unikają bycia w grupie, bywają zamknięte w swoim świecie. Mają trudność w rozumieniu symbolicznym, często skoncentrowane są na jednej dziedzinie. Czasami ich język czy zachowanie wydaje się być "dziwny", wynika to ze sztywnej i pedantycznej mowy.


Jennifer Cook O'Toole, autorka książki, w pełen ciepła i humoru sposób odnosi się do wielu ważnych sfer życia, wyjaśniając wszystko to, co może byc niezrozumiałe dla nastolatka z zespołem Aspergera. Jednak czytając książkę nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że mogłaby być przydatna wielu nastolatkom, także tym uważanym za zdrowe.  Autorka wyjaśnia róznice pomiędzy śmianiem się z kogoś a śmianiem się z kimś. Doradza w jaki sposób radzić sobie z krytyką. Wyjaśnia czym są emocje. Odnosi się nawet do higieny, a jak wiemy, nie jeden nastolatek ma z tym problem :)
W książce znajdziecie mini komiksy z sytuacjami z życia i opisem w jaki sposób należy postąpić. Przy czym nie ma tu miejsca na oceny czy krytykę. Autorka zdecydowanie uczy Czytelnika poczucia humoru i dystansu do samego siebie, a więc tego, co przyda się w życiu każdemu, nie tylko nastolatkowi z Aspergerem.

To nie jest książka jedynie dla nastolatków z zespołem Aspergera. To książka dla każdego. Dla tych z Was, których problem dotyka osobiście, dla tych, których interesuje zawodowo. I dla każdego z nas, byśmy mogli nie tylko zrozumieć innych ludzi, ale docenić to, czego czasem nie dostrzegamy, bo wydaje się nam oczywiste.

Na koniec pozwolę sobie jeszcze zacytować Autorkę a jej pełne empatii i ciepła słowa niech będą najlepszą formą reklamy książki.
"Kiedy świat zmęczy cię albo przerazi, sprawi, że poczujesz się niechciany lub zaczniesz odczuwać pustkę – możesz się na mnie oprzeć. Oprzyj się na moich historiach typu podnieś – się – i – otrzep. Oprzyj się na słowach zawartych w tej książce. Ja będę twoją przyjaciółką, kiedy będziesz się czuł samotny – za każdym razem, kiedy weźmiesz do ręki tę książkę, ja będę tu czekać, żeby pomóc ci ruszyć do przodu. Idź w świat. Staraj się. Popełniaj błędy. Próbuj dalej. Bądź tym dziwnym, wyjątkowym, niesamowitym Aspim, jakim miałeś być. Zmieniaj ten świat na lepszy, zabawniejszy, bardziej życzliwy. Bądź śmieszny, bądź wyrazisty. Bądź przestraszony. Bądź odważny. Bądź prowokacyjny. Bądź ciekawy. I zawsze, zawsze, ale to zawsze – ze względu na wszystkich nas, aspich  - bądź zadowolony, bądź dumny. Bądź sobą."

Agata Pakuza
psychoterapeuta

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne