„Schizofrenia. Poznawczo-behawioralny trening umiejętności społecznych” - recenzja książki

Można się spotkać jeszcze z przekonaniem wielu osób, że diagnoza schizofrenii jest wyrokiem na całe życie wykluczającym osobę chorą z normalnego społecznego funkcjonowania. Wiadomo już także, że nie musi tak być. Istnieją specjaliści pracujący z osobami chorymi na schizofrenię  psychiatrycznie lub psychoterapeutycznie, czasem są to modele pracy mieszanej.


Na świecie pojawiają się nowe metody pracy ze schizofrenią, które są sprawdzone i zweryfikowane empirycznie. Jedną z takich metod pracy gruntownie przebadaną i   włączoną do katalogu praktyk opartych na dowodach jest stworzony w USA Trening CBSST (Poznawczo-behawioralny trening umiejętności społecznych), którego twórcami są dr Eric L. Granholm, dr John R. McQuaid oraz dr Jason Holden opisany w podręczniku „Schizofrenia. Poznawczo-behawioralny trening umiejętności społecznych” tychże autorów.
Trening CBSST wyróżnia między innymi fakt, że jest to program interwencji rehabilitacji psychospołecznej zorientowany na redukcję głównie objawów ubytkowych (takich jak anhedonia, brak motywacji, wycofanie społeczne) u osób chorych na schizofrenię. Trening CBSST składa się  z 3 modułów liczących po 6 sesji z zakresu: treningu umiejętności poznawczych, treningu umiejętności społecznych oraz treningu umiejętności rozwiązywania problemów. Większość metod pracy jest znana psychoterapeutom poznawczo-behawioralnym, ale innowacyjność programu polega na połączeniu wielu metod pracy, wzmocnieniu konkretnych obszarów funkcjonowania pacjenta. Celem programu jest wyzdrowienie, a każdy z uczestników ustala własne indywidualne cele na poziomie zdobycia brakujących umiejętności za pomocą  wielorakich narzędzi i dzięki wsparciu terapeuty oraz grupy treningowej. Celem pracy może być np. rozpoczęcie samodzielnego życia, podjęcie edukacji, pracy, znalezienie partnera, dbanie o siebie, uwalnianie się od uzależnień itp.
Program CBSST jest ustrukturalizowany, ale możliwa jest wybiórcza praca nad konkretnymi problemami pacjenta. Zaletą jest także to, że poszczególne ćwiczenia programu mogą być wykorzystywane w pracy indywidualnej i grupowej z pacjentami. W przypadku pacjentów, którzy mają wolniejsze tempo pracy zaleca się powtórne przejście całego treningu.
W podręczniku są opisane poszczególne  moduły i sesje, co bardzo ułatwia jego implementację. Autorzy podkreślają wagę przeszkolenia przed stosowaniem kompleksowego programu przez specjalistów. Informacje o szkoleniu można znaleźć na stronie http://cbsst.org. Optymalna liczba osób w grupie treningowej liczy od 4 do 10 osób. W programie  uwzględnia się mierzenie testami psychologicznymi postaw pacjenta i objawów schizofrenii.
Trening CBSST jest bogaty w narzędzia i techniki pracy z pacjentami: np. metoda GAS, technika 3 z, złap to, zbadaj to, zmień to, odgrywanie ról, technika SCALE, dialog sokratejski, technika odkrycia kontrolowanego, eksperymenty behawioralne, 7-7-7-Cel-sukces!, gry edukacyjne oparte na doświadczeniu, oglądanie filmów i inne. W zamierzeniu autorów pacjenci uczą się nabywać nowe umiejętności i kompetencje  takie jak: wyznaczanie celów, zmiana myślenia, poprawa umiejętności komunikacyjnych, poprawa poczucia własnej skuteczności i ograniczenie występowania przekonań defetystycznych, wyrażanie uczuć przyjemnych i nieprzyjemnych, formułowanie próśb w sposób pozytywny, proszenie o pomoc, określanie problemu, rozważanie wszystkich rozwiązań problemu, opracowanie planów działania, rozwiązywanie problemów.
Ważna jest także pozytywna postawa terapeuty, gdyż jedynie „terapeuta pełen nadziei jest kluczem do wyzdrowienia” (Podręcznik CBSST, s. 22). Oznacza to wiarę w pacjenta, że dzięki stosowanym technikom i ćwiczeniom konkretnych umiejętności  będzie potrafił wrócić do zdrowia. Co ciekawe, badania pokazują, że nasilenie objawów psychiatrycznych i zaburzeń poznawczych nie wydaje się istotnie wpływać na rezultaty leczenia, które jest także w trakcie i po treningu mierzone.
Trening CBSST jest zatem metodą terapeutyczną, która miejmy nadzieję w Polsce także zostanie prędko wdrożona i szeroko stosowana.
Źródło: Schizofrenia. Poznawczo-behawioralny trening umiejętności społecznych. Praktyczny przewodnik, E. L. Granholm, J. R. McQuaid, J. L. Holden.

Joanna Stanilewicz
Psychoterapeuta w nurcie psychoterapii integratywnej, terapeuta I stopnia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Certyfikowany coach metodyki Coach Wise. Studentka psychologii Uniwersytetu Warszawskiego – specjalność kliniczna dziecka i rodziny. 
Doświadczenie zawodowe uzyskała na stażu klinicznym w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii oraz prowadząc prywatną praktykę pod superwizją. Obecnie pracuje z pacjentami w CPP Integra oraz w Gabinecie Psychoterapii "Przy Nadziei" w Warszawie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne