Recenzja książki "Prześcignąć Parkinsona"


    Kilka dni temu ukazała się książka Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Prześcignąć Parkinsona”, która swoją premierę za oceanem miała już w 2015 roku a jej tytuł oryginalny to „Brain Storms. The Race to Unlock the Mysteries of Parkinson’s Disease”. Jest to jedna z kilku dostępnych pozycji z Serii z Linią, gdzie ukazuje się „ludzką stronę chorowania” ponieważ bohaterami są pacjenci, rodziny, lekarze i terapeuci. Książka ta została napisana przez Jona Palfremana, który jest twórcą wielu filmów oraz autorem publikacji. Ponadto wykłada dziennikarstwo na jednym z uniwersytetów i od 2011 roku choruje na Parkinsona.
    Postanowił zgłębić temat i wydać książkę, która przybliży historię badań nad wynalezieniem skutecznego sposobu na okiełznanie tej choroby. Zrobił to lepiej niż mogłam sobie wyobrazić. Podchodziłam do tej książki z nutką niepewności, ponieważ nie sądziłam, że można tak zaciekawić czytelnika (w tym wypadku mnie) historią tak ciężkiej choroby jaką niewątpliwie jest Parkinson.


    W pierwszych rozdziałach było trochę więcej biologicznego żargonu, który wymaga skupienia i może wydać się nieco trudniejszy dla osób, które nie miały z nim styczności. Jednak autor kilkakrotnie wraca do pewnych wątków i opisuje je w przystępny sposób (często też obrazkowy) co bardzo upraszcza zrozumienie różnych mechanizmów funkcjonowania organizmu. Na każdym kroku widać jego kunszt dziennikarski oraz łatwość w dodawaniu anegdot i smaczków do opowieści. Byłam autentycznie zaciekawiona kolejnym rozdziałem, bo tak intrygująco kończył się każdy poprzedni.
    Przed lekturą tej książki nie dawałam wiary zgrabnym recenzjom z okładki pt: „porywająca historia detektywistyczna, która nie tylko dokumentuje rozwój badań, lecz daje również wgląd w życie chorych”. Teraz jestem zachwycona i chętnie polecę ją każdemu - zarówno profesjonalistom zajmującym się zdrowiem psychicznym, lekarzom, pacjentom, rodzinom - dosłownie każdemu kto chce dać się oczarować.
    Niby smutny temat, ciężki, trudny - niby, bo okazuje się, że tak przedstawiony staje się inspiracją do poszukiwań, daje nadzieję, otwiera oczy na to jak ludzie potrafią ze sobą współpracować w imię sprawy, ile mają w sobie potencjału, kreatywności oraz mądrości. Fascynujące jest też nasze ciało, a zwłaszcza mózg, który od lat jest niezgłębioną tajemnicą. Mimo tego, że wiele już wiemy, to mam wrażenie, że jesteśmy ciągle gdzieś na początku drogi do odkrycia jego sekretów.

Magdalena Słupek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne