"Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany" - recenzja książki


Niedawno na światło dzienne wyszła książka wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego  Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany autorstwa Johna B. Ardena.

Podzielona została na 9 rozdziałów. Pierwsze strony książki są związane z promowaniem zdrowia mózgu - czyli poradami dotyczącymi diety, snu i ćwiczeń. Znajdują się tam konkretne wskazówki dla profesjonalistów, które można wykorzystać w pracy z pacjentem. Dzięki nim osoba, której pomagamy może lepiej zrozumieć naturę zaburzeń snu, zobaczyć nową perspektywę oraz pomóc sobie wprowadzając modyfikacje dotychczasowych nawyków. Na przykład poziom serotoniny, która odpowiada za nasz nastrój można podnieść jedząc pokarm bogaty w tryptofan. Jego źródłem są produkty bogate w węglowodany oraz białko np. banany.

Konkretne i często dość trudne specjalistyczne informacje na temat mechanizmów funkcjonowania mózgu zostały umieszczone w ramkach, które na potrzeby klientów zostały przeformułowane na bardzo prosty język.

Kolejne rozdziały książki dotyczą tworzenia się układów pamięciowych m.in. pamięci jawnej - świadomej i niejawnej. Podane są przykłady pracy, możliwości zastosowania tej wiedzy w kontakcie terapeutycznym.

Z książki dowiemy się również, jak powstaje lęk uogólniony oraz zogniskowany.  Opisany jest szeroko temat PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. Autor opisuje też zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne w kontekście obwodu OCD w mózgu. Proponuje zastosowanie mnemotechniki, która może być polecana pacjentom.

Ostatni rozdział mówi o depresji, działaniu leków i środków psychoaktywnych oraz roli stanu zapalnego organizmu w powstawaniu depresji.

Ten podręcznik opisujący biologiczne podstawy zaburzeń psychicznych jest bardzo interesującą pozycją na rynku książek specjalistycznych. Uzupełnia wiedze i mimo tego, że wymaga od czytelnika skupienia, to daje poczucia satysfakcji z nauki. Bywa, że w ramkach ze wskazówkami dla pacjenta są według mnie zbyt duże ogólniki i "oczywistości",  jak np. potrzebujesz dużo snu, mniej stresu itp. Niemniej jednak mogę polecić tą pozycje dla wszystkich profesjonalistów zajmującym się zdrowiem psychicznym.

 
O Autorce recenzji:
 
Nazywam się Magdalena Słupek. Jestem psychologiem i psychoterapeutą, w trakcie szkolenia w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii przy IPZ.
Ludzie inspirują mnie, ciekawią i zaskakują. Lubię psychologię i czerpię dużo radości z mojej pracy.
Ponadto dużo czytam i doświadczam życia na różne sposoby np. podróżując.
Moja strona: www.spojrzeniewsiebie.pl
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne