"W pułapce niepokoju" - recenzja książki

Autorką recenzji jest psycholożka Magdalena Słupek. 

Książka „W pułapce niepokoju” Davida A. Carbonella Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego trafiła w moje ręce niedawno. Z opisów wynikało, że jest to raczej poradnik dla pacjentów i podeszłam do tej książki w taki właśnie sposób. Podtytuł sugerował, że po przeczytaniu Czytelnik będzie wiedział "Jak przechytrzyć własny mózg i przestać się zamartwiać". Czy to się autorowi udało?
Na pewno polecam sięgnąć po tą lekturę i zdecydować samemu, na ile polecone techniki są użyteczne.


Według mnie książka jest ciekawą pozycją, bo w bardzo prosty sposób wyjaśnia mechanizmy pojawiania się niepokoju, „nakręcania w nim” i wynikające z tego skutki.
Autor podzielił książkę na 14 rozdziałów. Pierwsze opisują relacje z niepokojem i pułapki, w jakie ludzie wpadają walcząc z nim. Jest to znajome każdemu z Nas, bardzo ludzkie. Możemy jednak mieć wpływ na to, co z naszym niepokojem i wypracowanymi wcześniej metodami (które zwykle nie działają) zrobić. Można je oczywiście zmienić. W humorystyczny sposób dowiadujemy się m.in. o tzw. regule przeciwieństw oraz innych technikach, które możemy z łatwością wcielić w życie i  używać w chwilach, kiedy poczujemy niepokój. 

Najważniejsze jest to, że widać, jak wiele różnych doświadczeń autor zebrał zanim napisał ten poradnik. Mówi jakie mogą być myśli na temat własnych myśli i ewentualne trudności w korzystaniu z pewnych procedur. Opisuje przypadki osób, które zmagają się np. z obawami przed kontaktami towarzyskimi, czy lękiem uogólnionym, tak bliskie wielu ludziom.
Omawia bardzo ważne, specyficzne obszary niepokoju jak sen i choroba. Wydaje mi się, że w obecnych czasach mnóstwo osób ma problemy z zasypianiem. Pomocne mogą okazać się propozycje z rozdziału 13

Byłam autentycznie zainteresowana treścią tej książki. Była dla mnie przyjemna w odbiorze i co najważniejsze - prawdziwa.
Osoby, które pracują z nawracającym niepokojem u swoich klientów, też mogą skorzystać na przeczytaniu tej książki. Można z niej czerpać i urozmaicać terapię pacjentów o nowe techniki zaprezentowane w niej. 

Krocząc przez strony tej książki, odkrywa się jak dużo nas samych niepokoi i jak dużą część życia zajmują pytania "a co jeśli...?" i „dlaczego?”.
Warto się temu przyjrzeć. Podobał mi się zaproponowany w książce sposób na obserwację myśli tego typu, w którym można wykorzystać np. tik-taki i zobaczyć jak szybko kończy się nam paczka...
 
O Autorce recenzji:
 
Nazywam się Magdalena Słupek. Jestem psychologiem i psychoterapeutą, w trakcie szkolenia w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii przy IPZ.
Ludzie inspirują mnie, ciekawią i zaskakują. Lubię psychologię i czerpię dużo radości z mojej pracy.
Ponadto dużo czytam i doświadczam życia na różne sposoby np. podróżując.
Moja strona: www.spojrzeniewsiebie.pl
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne