"Mózg. 41 największych mitów" - recenzja książki

Autorką recenzji jest psycholog kliniczny Daria Adamczyk-Wachowiak.

Christian Jarret

„ Mózg. 41 największych mitów.” WYDAWNICTWO NAUKOWE PWN S.A. Warszawa 2017r.

W dobie zalewu różnymi informacjami, na różny temat, dla zdrowego, komfortowego funkcjonowania każdego człowieka zdaje się być przyjmowanie postawy krytycznej i zdystansowanej, a także posiadanie zaangażowanego nastawienia w zdobywanie informacji, badania jej prawdziwości oraz kontrolującego emocje, aby te nie wpływały na osąd i potwierdzały bądź odrzucały daną teorię. Książka dla każdego użytkownika życia, w szczególności podatnego na  wpływ społeczny i popularnych trendów lifestylowych. Pozycja nie tylko o mózgu w stricte naukowych, technicznym znaczeniu. Autor rzetelnie i wyczerpująco podejmuje się tematu przekonań na temat mózgu oraz wynikających z tych przekonań zaleceń na funkcjonowanie człowieka. Christian Jarrett zwraca moją uwagę na kontekst, do jakiego prowadzi wiara w daną hipotezę – mit na temat działania najważniejszej maszynerii w naszym ciele, czyli co się dzieje z danym odkryciem i jak to zmienia działania człowieka, jego priorytety. 


Czytając tą książkę przeprawiamy się przez historię życia człowieka, na którą składały się, w zależności od tego, co ówcześnie i aktualnie prasa, naukowcy przedstawiali, propozycje między innymi jak rozwiązywać różne problemy, czy z czego one wynikają. Naczelnym celem jest ukazanie, o ile to w pełni możliwe, wiedzy, jaką posiadają naukowcy, i którą potwierdzają badania, odnośnie funkcjonowania i budowy mózgu, a także wpływu przedstawianych przez różne grupy, kręgi i media prawd na dzisiejsze społeczeństwo. Książka zachęca przede wszystkim do otwartości i przyjęcia na stałe nastawienia, że wiedza, czy fakty zmieniają się. To, co było kiedyś uznawane za prawdę, dziś już nie obowiązuje, ponieważ rozwój umożliwił człowiekowi – badaczowi sprawdzenie i potwierdzenie, czy dana informacja jest faktem. Autor nie obala mitów krótko, czy poprzez zdecydowane zaprzeczenie typu: nie, bo nie, tylko pokazuje, z czego wynikały i jak dzisiaj wiedza na ten temat ewoluuje. W książce znajdziemy odnośniki do wielu badań. Christian Jarrett w sposób jasny, precyzyjny wyjaśnia poruszone w poszczególnych rozdziałach kwestie. Skutecznie rozprawia się z medialnymi ciekawostkami, których dostarcza nam prasa. Krzykliwe nagłówki, które opierają się na jakiejś przesłance, a nie potwierdzonej badaniami informacji zostały przefiltrowane i wnikliwie zbadane „pod mikroskopem” aktualnych eksperymentów i doświadczeń. Książka dla osób, które zastanawiają się nad jakością przekazywanych przez media informacji i ciekawych najnowszych odkryć, w których główną rolę odgrywa jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Książka o mózgu, mitach, faktach i potrzebie krytycznej selekcji dostarczanych nam codziennie przez różne źródła informacji oraz sprawdzaniu czujnym okiem, ile z tego, co oferuje nam medialna rzeczywistość, jest obiektywnym stanem rzeczy, a nie ludzką fantazją, skrótem myślowym, przekonaniem czy lękiem przed nieznanym.
Christian Jarret porusza w swojej publikacji kwestie mitów mózgowych związanych z płcią. Nawiązuje do przekonań odnośnie diety dla mózgu oraz problemów zdrowotnych wynikających z pracy mózgu, między innymi padaczki, amnezji, czy popularnego dzisiaj autyzmu.
„ Jeżeli wierzysz, że wykorzystujemy  tylko 10% możliwości naszego mózgu, koniecznie sięgnij po tę książkę.”

Daria Adamczyk-Wachowiak
psycholog kliniczny, ukończyła studia podyplomowe z zakresy terapii pedagogicznej, surdopedagogiki oraz pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej, ponadto szkolenia z zakresu psychoterapii leczenia uzależnień i współuzależnienia oraz pierwszy stopień kursy terapii systemowej oraz studia podyplomowe z dziedziny seksuologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza
Karierę zaczynałam od pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu i hazardu oraz ich rodzinami. Do dziś cenię sobie to doświadczenie i te emocje, które w pracy terapeuty uzależnień pojawiają się na każdej sesji. 
Kolejnym znaczącym krokiem dla mnie było rozpoczęcie pracy jako najpierw psycholog szkolny później psycholog, pedagog i terapeuta szkolny. To prawda, że jesteśmy drogowskazami dla dzieci, przykładami, wzorami, ale dla mnie praca z dziećmi, to też czerpanie z ich zasobów, potencjału, beztroski, radości - niezastąpione kompendium wiedzy.
Aktualnie najmocniej rozwijam się jako matka. To jest teraz mój priorytet i moje życie. Zwolniłam po to, aby biec - za rozwojem moich dzieci :)
Oprócz tego, jestem miłośniczką życia i książek - nie wyobrażam sobie życia bez książki u swojego boku. 
Cytat, który wybrałam dla siebie, z którym się utożsamiam, zapożyczyłam od innego miłośnika życia: A. Einsteina" I have no special talent. I'm  only passionately curious."

Komentarze

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne