"Lęk u dzieci" - recenzja książki

Autorką recenzji jest Magdalena Górniakowska.
Książka „Lęk u dzieci”. Poradnik z ćwiczeniami.”, R.M. Rapee, A. Wignall, S.H. Spence, V. Cobham, H. Lynehan wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2017
W założeniach wydawców książka „Lęk u dzieci. Poradnik z ćwiczeniami” zawierająca adaptację profesjonalnych programów terapeutycznych o potwierdzonej skuteczności ma zapewnić rodzicom borykającym się z problemem lęku u swoich dzieci gotowe narzędzie do samodzielnego stosowania w domu, natomiast psychoterapeutom, psychologom i pedagogom ułatwić codzienną pracę z ich małymi pacjentami z zaburzeniami lękowymi. Jak udało się zrealizować ten cel?

Sądzę, że mocną stroną tej pozycji jest to, co nieomal zawsze w podejściu poznawczo-behawioralnym wybija się na plan pierwszy, czyli duże uporządkowanie zarówno faktów, jak i praktycznych rozwiązań. Program przedstawiony jest metodycznie, krok po kroku, z wyrazistymi etapami, co szczególnie w przypadku radzenia sobie z tak nieokreślonym i trudnym do uchwycenia zjawiskiem jakim jest lęk, może pomóc rodzicom nabrać nieco dystansu do problemu i odetchnąć- oto jest jakiś konkretny plan działania. Dla profesjonalistów wartościowy może być fragment poświęcony podziałowi lęków na typy, wszelkie arkusze oceniające stan wyjściowy, rozdział poświęcony ćwiczeniu umiejętności społecznych, a także wskazówki, wprawdzie nie podane wprost, ale bezpośrednio wynikające ze sposobu przekazywania informacji, jak rozmawiać z opiekunami dzieci tak, by uszanować ich emocje i unikać zniechęcającego ich oceniania. Książka zawiera opisy przypadków, które w ramach prezentowania kolejnych strategii, są przywoływane, by zobrazować daną technikę czy podejście- to może ułatwić przyswajanie materiału i odniesienie się do własnej sytuacji, jak również wzmocnić poczucie, że nie jestem z tym problemem sam. Nie bez znaczenia jest również stosowane w tym podejściu nazewnictwo takie jak drabinki czy myślenie detektywistyczne, które sprawia, że łatwiej oswoić się ze zjawiskiem i nawet nie będąc znawcą tematu, poczuć w sobie siłę do wykonania zadań. Wydaje się, że wiele wnosi również rozdział dotyczący potencjalnych przeszkód w płynnym realizowaniu założeń programu- z mojej praktyki psychologa szkolnego wynika, że rodzice dość często zniechęcają się, gdy nie wszystko idzie gładko i z pytaniami, na które częściowo odpowiadają autorzy tej książki, przychodzą na spotkanie ze specjalistą.

Jeśli chodzi o samodzielną realizację programu w domu wątpliwości może budzić, na ile na podstawie samych informacji z książki, rodzic czy inny opiekun będzie rzeczywiście w stanie przekazać wiedzę dziecku. Wydaje się, że niektóre zagadnienia wymagałyby jednak szerszego omówienia, by zapewnić większą pewność dorosłemu, by później lepiej radził sobie, wykonując ćwiczenia ze swoją latoroślą. Niezaprzeczalny porządek, o którym już wcześniej wspominałam, burzy nieco brak arkuszy z ćwiczeniami i zadaniami w książce- znajdują się jedynie odnośniki do strony internetowej, jednak zamieszczone tam materiały, swoją drogą bardzo udane i ciekawe, są w języku angielskim, zatem zarówno amator, jak i profesjonalista może napotkać na dwie przeszkody: konieczność tłumaczenia oraz potrzebę stworzenia własnego arkusza. Chyba większość specjalistów zna to uczucie ulgi i zadowolenia, gdy może pobrać lub skserować gotowe materiały i od razu wykorzystać je w pracy z dzieckiem. Sądzę, że zaadaptowanie również podręcznika z ćwiczeniami na potrzeby polskojęzycznego użytkownika wiele by ułatwiło, szczególnie iż właśnie w nim są obrazki i humorystyczne elementy, których nieco mi brakuje w tej napisanej dość surowym językiem książce. Na listę próśb do wydawców wpisałabym również pogłębienie treści dotyczących kwestii wychowawczych i wpływu podejścia samego rodzica na to, co dzieje się z dzieckiem- rozumiem, że są pewne ograniczenia wydawnicze, jednak to bardzo wartościowa część przydatna w codziennej pracy z rodzicami dzieci z problemem lękowym.
Podsumowując, zaproponowany program oparty całkowicie na podejściu poznawczo-behawioralnym, może stanowić użyteczne narzędzie dla rodziców i opiekunów dzieci mających problem z różnymi typami lęków, jednak należy liczyć się z tym, że zaangażowanie się w niego być może będzie wymagało doczytania informacji z innych źródeł i niejednokrotnie samodzielnego opracowania materiałów do pracy z dzieckiem. Profesjonaliści dostają w tej książce szczegółowy zarys postępowania z dzieckiem z zaburzeniem lękowym i możliwość skorzystania z pomocnych ćwiczeń, co jednak, podobnie jak w przypadku rodziców, będzie wiązało się z dodatkowym wysiłkiem w postaci dostosowania zadań do polskich realiów. Jeśli chodzi o profesjonalistów, warto rozważyć, na ile dobrze czuję się, pracując wyłącznie w oparciu o strategie poznawczo-behawioralne i nie tracić z oczu innych ważnych elementów wsparcia małego człowieka, takich jak empatia czy uważność. 

Autor recenzji: Magdalena Górniakowska
C:\Documents and Settings\Magda\Pulpit\Gabinet\Zdjęcie_03092015.jpgNie wiem, czy jest ktoś, kto jako dziecko marzył o zawodzie psychoterapeuty. Pamiętam natomiast, że ja od zawsze z fascynacją obserwowałam ludzi, czułam, iż czasem mówią coś bardziej gestem niż słowem i zastanawiałam się nad tym, czemu zachowują się właśnie w taki, a nie inny sposób. Te zalążki z dzieciństwa doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem teraz.
Jestem psychologiem w trakcie ostatniego roku szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie humanistyczno-integracyjnym w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. Pomagam pacjentom w Centrum Zdrowia Psychicznego oraz dzieciom i ich rodzicom jako psycholog szkolny. Prowadzę również sesje indywidualne w gabinecie oraz na Skype.
Obecnie przygotowuję się do roli mamy i właśnie to zajęcie pochłania mnie bez reszty Czuję, że to, czego teraz doświadczam, wzbogaca mnie jako człowieka i pozwala mi z większą łatwością wchodzić w wewnętrzny świat moich klientów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne