Recenzja książki "Wywieranie wrażenia. Strategie autoprezentacji" Marka Leary'ego

Autorką recenzji jest psycholożka Magdalena Słupek.

Do moich rąk trafiła książka z psychologii społecznej, którą teraz studiuje wiele osób. Jestem absolwentką tej specjalizacji, więc przeczytałam tą pozycje z ciekawością i chęcią. Brak znajomości tej dziedziny wiedzy oczywiście nie jest dyskwalifikujący, wręcz przeciwnie.
To co jest niewątpliwym atutem jest prostota przekazu oraz wyczuwalne poczucie humoru autora. Gdyby nie to, pewnie niektóre rozdziały byłoby mi trudniej przebrnąć. Jest to zlepek różnych perspektyw obserwacji zjawiska autoprezentacji. Ciekawe przykłady oraz wyniki badań. Małym zarzutem może być to, że niektóre z nich są przestarzałe.

Autor wprowadza nas w temat bardzo powoli, dozuje fajne teksty, tak, że chce się iść dalej. Temat jest wdzięczny i dotyczy każdego z nas. Od razu czytając przypominają się pewne sytuacje, czy autoprezentacyjne "wtopy".

Opisuje taktyki, motywy dla których tak się staramy pokazać w jakiś określony sposób oraz nakreśla różne konteksty. Na końcu informuje z jakimi troskami może się wiązać chęć zrobienia dobrego wrażenia np. reakcja lękiem społecznym.

Przytoczę pewien cytat z wstępu:
"Wyobraź sobie, co ludzie by wyrabiali, gdyby nie obchodziła ich reakcja otoczenia. Pomyśl, jakby wyglądali, co by wygadywali, jak paskudnie mogli pachnieć!"

Myślę, że każdy z nas bardziej lub mniej świadomie organizuje swoje życie i kontakty w sposób, który podoba się otoczeniu. Ta książka przybliża do bardziej świadomej oceny swojego postępowania w relacjach z innymi ludźmi oraz pomóc zrozumieć ich zachowanie.Magdalena Słupek

"Mówią na mnie Dzik – na pewno coś z niego mam.. Zazwyczaj lubię mieć towarzystwo, jadam roślinki a czasem jak mnie coś wkurzy.. .niech kto na drzewo zmyka.. ;P A tak już bardziej poważnie to studiowałam psychologię na SWPS, a teraz zajmuje się poszukiwaniem mojej dalszej drogi życiowej ;)"


Komentarze

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne