Recenzja książki pt.: „Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji”


Nowa książka wydawnictwa Samo Sedno nie przyciąga uwagi niczym szczególnym. Być może kamienie i woda kojarzą się z naturą oraz relaksem, ale „to już było”. Otworzyłam ją nieco niepewnie. Praktyczny przewodnik z 170 ćwiczeniami – czy będę w stanie wybrać coś wartościowego, moje myśli wciąż goniły.

Książka podzielona jest na trzy części. Najpierw autorka wprowadza w zagadnienie relaksacji. Pisze o tym czego można się spodziewać, jakie są jej rodzaje i opisuje warunki jakie są optymalne do wykonywania ćwiczeń. Następnie jest część praktyczna, z podziałem na różne rodzaje relaksacji. Każda technika jest dokładnie opisana, podane są ciekawostki i wskazówki.

Na końcu książki są zawarte bardziej specjalistyczne porady, które odnoszą się do relaksacji w stanie nadmiernego stresu, doświadczania depresji i lęku.

Fajne cytaty, podkreślenia ważności i uporządkowanie doceniam. Dla osób, które dopiero chcą spróbować, wprowadzić trochę relaksu w swoje życie, to może być odpowiednia książka. Jest napisana w sposób prosty. Można ją przeczytać w jeden dzień, z wielką przyjemnością i łatwością. Niestety, nie ma żadnego dodatku w postaci płyty CD. Autorka opisując ćwiczenia często wspomina, że pomocny byłby głos lektora lub muzyka. Rekomenduje również piosenki do muzykoterapii.

Czasami wydawało mi się, że czytam jakieś frazesy i niepotrzebne „inspiracje”. Osoby, które miały w swoim życiu już jakieś kontakty z relaksacją i podstawową wiedze o niej posiadają, przez połowę książki mogą poczuć się znudzone. Dopiero w trzeciej części znalazłam przydatne ćwiczenia wizualizacyjne m.in. w pracy z lękiem. To może być inspiracją w pracy psychologa i psychoterapeuty. Takiej pracy w klientem jest poświęcony jeden rozdział na samym końcu książki.

Podsumowując, jest to skondensowana wiedza na temat technik relaksacji podana w bardzo przyswajalny sposób. Rozdziały są krótkie, ćwiczenia różnorodne i dopasowane do potrzeb, więc każdy może znaleźć w niej jakiś kawałek dla siebie.

Autorka:
Magdalena Słupek

"Mówią na mnie Dzik – na pewno coś z niego mam.. Zazwyczaj lubię mieć towarzystwo, jadam roślinki a czasem jak mnie coś wkurzy.. .niech kto na drzewo zmyka.. ;P A tak już bardziej poważnie to studiowałam psychologię na SWPS, a teraz zajmuje się poszukiwaniem mojej dalszej drogi życiowej ;)"


Komentarze

  1. Mi na stres zawsze pomaga ostry wycisk na siłowni. Polecam wszystkim, dobrze rozładowuje emocje.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne