"Kochaj wystarczająco dobrze" - recenzja książki, wkrótce KONKURS

Autorką niniejszej recenzji jest psycholożka Magdalena Słupek.

To druga z kolei książka, gdzie na różne tematy dotyczące jednego obszaru rozmawiają Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński z wybranymi przez nich specjalistami z danej dziedziny. Tym razem chodziło o związki i wszystko, co z nimi jest związane. Nie zabrakło rozmów o seksualności, samotności, rodzicielstwie...

Na okładce książki widnieje pytanie - „Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy niż związek idealny?”. Nie jestem przekonana, że dostałam odpowiedź na to pytanie. Po tej lekturze mam mieszane uczucia. Rozmowy opierały się m.in. na doświadczeniach psychoterapeutów pracujących z parami, nie brakowało przykładów, ale ciągle to jednak było duże uproszczenie i teoretyzowanie.

Bardzo cenne były dla mnie rozdziały na temat seksualności, zbyt wygórowanych oczekiwań w tej sferze życia. To już kiedyś zostało powiedziane, to wszystko już znamy, ale mam poczucie, że nadal utwierdzanie ludzi w tym jest potrzebne. Ważne jest, aby spojrzeć na swój związek z innej perspektywy. Może niejeden z zilustrowanych w książce problemów otworzy komuś oczy.

Oczywiście, to wszystko moje osobiste odczucia po przeczytanej lekturze. Obiektywnie patrząc, wydaje mi się, że jeżeli ktoś nie jest już zaznajomiony z psychologią związków, seksuologią, to bardzo zaciekawi go zawarta w niej treść.

Miałam wrażenie, że mimo szczerych chęci psychoterapeuci czasem odpłynęli w swoich opowieściach i jednoznacznie dawali odpowiedzi np. czy mówić o zdradzie czy nie mówić. Pewnie zależy od człowieka, czy się z tym zgodzi czy nie. Ja dalej nie jestem pewna tego, jak powinno być, czy jest jakaś recepta. Relacja, czy to z partnerem życiowym, czy z kimkolwiek innym, jest niezwykle kruchą i indywidualną sprawą.

Wydaje mi się, że każda sytuacja, mimo podobieństw, jest inna. Ludzie są różni, wnoszą dobre i złe rzeczy w swoje relacje. Trzeba jednak ufać sobie i tak jak w przypadku relacji, tak i tej książki... uważać za wskazówkę, ciekawą podróż z interesującymi ludźmi, a nie „ideał”. To wystarczająco dobra książka.

Autorka:
Magdalena Słupek

"Mówią na mnie Dzik – na pewno coś z niego mam.. Zazwyczaj lubię mieć towarzystwo, jadam roślinki a czasem jak mnie coś wkurzy.. .niech kto na drzewo zmyka.. ;P A tak już bardziej poważnie to studiowałam psychologię na SWPS, a teraz zajmuje się poszukiwaniem mojej dalszej drogi życiowej ;)"

Komentarze

  1. Recenzja nie zachcęca zbyt mocno do kupna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ważne, że recenzja w pełni szczera. Można sprawdzić, czemu nie? tylko nie oczekiwać za wiele :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki za dobrą recenzję. Zgadzam się z Asia - recenzja powinna być prawdziwa. Najczęściej każda recenzja zachęca do kupna, a potem nie jesteśmy zadowoleni z zakupu.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne