Ciągle szukamy

Śmierć.
Photo credit: FrodoBabbs / Foter / CC BY-NC-SA


Dla chrześcijan to przejście do nowego świata, tymczasowego czyśćca, piekła lub nieba.

Dla buddystów to chwila bezruchu, po czym odrodzenie się w nowym ciele, i znowu w nowym, wędrując w kręgu samsary, aż do wyzwolenia się z niej i osiągnięcia nirvany.

Rożne religie proponują własne rozwiązania tego problemu.

Psychologia, czyli dosłownie "nauka o duszy", nie daje odpowiedzi na pytanie, co dzieje się po śmierci. Czy istnieje nieśmiertelna dusza. Czy świadomość jest nierozerwalna z mózgiem. Czy śmierć jest końcem wszystkiego. Jaki jest sens śmierci. Na te pytania wciąż nie ma odpowiedzi... Wciąż ich szukamy.

Komentarze

 1. Hmmm, trudne pytanie...

  I.D.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezależnie,czy jest życie po życiu czy nie trzeba żyć na 100% aby niczego nie żałować na łożu śmierci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chrześcijaństwo swe nauki powinno czerpać z Pisma Świętego, a ta księga naucza że człowiek po śmierci czeka na zmartwychwstanie i to oczekiwanie tj. sen. Nie ma w Biblii nauki o czyśćcu. Człowiek zostanie wzbudzony nie tylko jako dusza , ale w nowym ciele przy powtórnym przyjściu Jezusa. Jezus także śmierć nazywał snem. "W Starym Testamencie nigdy nie oddziela się duszy od ciała: dusza może oznaczać „życie” (Joz 9,24), całego człowieka (Rdz 2,7) i „ja” człowieka (Ps 103,1). W filozofii greckiej dusza jest przeciwieństwem ciała: jako podmiot poznania i bytu bóstwa sama jest boska i nie dotknięta śmiercią cielesną. Nowy Testament zasadniczo tkwi w starotestamentowej tradycji i nie przywiązuje żadnego znaczenia do przeciwieństwa ciała (Leib) i duszy (1P 2,11): śmierć i zmartwychwstanie odnoszą się do całego człowieka (1 Kor 15,35nn.)." Praktyczny Słownik Biblijny .Instytut wydawniczy PAX.Wydawnictwo Księży Pallotynów Warszawa 1994.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaki jest sens smierci? Taki sam jak zycia. Esencja zycia jest ciagla zmiana, nierozerwalny zwiazek wzrostu i rozkladu. Wybierajac zycie i rozwoj wybieram tez zmiane i perspektywe smierci. Jedno zycie sie konczy, zaczyna sie nastepne. Zamkniety cykl rzadzi sie prawami natury, na ktore czlowiek ma wplyw bo jest czescia ukladu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niektórzy już znaleźli, dzięki śmierci świetnie im się żyje: limuzyny, pałace, itd

  OdpowiedzUsuń
 6. Sens śmierci: ciało nie jest w stanie dłużej fizycznie funkcjonować. To jest sens śmierci. Wiedząc to, powinniśmy spędzić swe życie tak, byśmy nie odkładali najważniejszych dla nas planów i celów na później, tylko je realizowali, jednocześnie mając na uwadze sprawy przyziemne - pracę, rodzinę, przyjaciół.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie - cały czas szukamy. I kiedy nam się wydaje, że odpowiedź mamy już blisko okazuje się, że nie - że to było tylko złudne wrażenie poprawnej odpowiedzi na tą zagadkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi jest bardziej bliska filozofia buddyjska.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne