"Lekcje umierania" - recenzja książki, wkrótce konkurs!

Dziś na psychice recenzja książki "Lekcje umierania" autorstwa Eriki Hayasaki. Recenzję napisała Magdalena Słupek. Wkrótce na blogu konkurs, w którym będziecie mogli wygrać jedną z trzech książek ufundowanych przez wydawnictwo PWN :)) Marcin.


Pierwsze kilka słów, które przyszły mi do głowy po przeczytaniu tej książki to „potrzebana”, „niecodzienna”, „wartościowa”...
Oczywiście spróbuje rozwinąć nieco moje skojarzenia. Taka pozycja książkowa jest potrzebna ze względu na to, że próbuje skłonić czytelnika do samodzielnego myślenia o swoich przeżyciach. Na pewno sam temat jest bardzo trudny, bo odnosi się do naszej śmiertelności. Nie mniej jednak wszystko otoczone jest pewną historią, kawałek po kawałku pozwala wchodzić w każdy wątek. Od początku bardzo wciągająca narracja. Po każdym rozdziale znajduje się „zeszycik” w którym jest jakieś zadanie domowe. Jest szansa samemu odnieść się do zagadnień przedstawionych za pomocą historii bohaterów książki czyli studentów jednej ze szkół, którzy uczestniczą w zajęciach „Śmierć z perspktywy”. Może to być potrzebne osobom na co dzień dalekich od takiego sposobu postrzegania rzeczy.

Autorka książki jest cieniem, obserwartorem i przenosi swoje zapiski na strony tej książki. Czasem dosłownie cytuje słowa, skrupulatnie opisuje każdą emocje aby jak najlepiej oddać to co się wydarzyło. Prawdę mówiąc niekiedy opisane tam przypadki zdawały mi się za bardzo barwne. Miałam wrażenie, że jest to niezbyt wiarygodne. Tyle nieszczęść dotknęło tych ludzi ? Erika Hayasaki podkreśla jednak (na końcu), że wszystko jest zupełnie autentyczne i zmienione dane to tylko nazwiska. Na pewno z takim spojrzeniem przeczytałabym to bardziej uważnie. Możliwe też, że pewne różnice kulturowe nie pozwalały mi się tam zidentyfikować z tymi postaciami np. jeżeli chodzi o uczestnictwo w gangu czy wielkiej strzelaninie.

W całość wplecione są również pewne psychologiczne wątki, które pomagają zrozumieć istotę życia. Pokazane są one na przykładzie teorii faz rozwojowych Eriksona i pozostają w jednym kontekście, płynnie się ze sobą łącząc. Jest to łatwe do zrozumienia przez osoby nie mające styczności z trudnym psychologicznym językiem. W dodatku pokazane są również pewne zaburzenia psychiczne opisane przez osoby borykające się z nimi. Może to pomóc zrozumieć takich ludzi w swoim otoczeniu. Historie bohaterów tej książki jak wspomniałam są czasem bardzo trudne i skrajne. Wydaje mi się, że może to również wystraszyć. Nie każdy bowiem przechodzi to w taki sposób. Puentą jest to, że wszystko można przewartościować i przekłuć nawet najgorsze doświadczenia w coś dobrego. Działać, pomagać, wspierać.. warto. Jest to pewna inspiracja do własnych poszukiwań odpowiedzi na ciężkie pytania. O naszym byciu tutaj na ziemi, misji jaką możemy mieć..

Polecam :)

Magdalena Słupek

Komentarze

  1. Przeczytanie tej książki może być całkiem ciekawym przeżyciem. Z niecierpliwością czekam na konkurs :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne