Mamy zdecydowaną tendencję do komunikowania się z osobami, które są do nas podobne

Tekst opracowany przez Dorotę Bródkę.
Synchronizacja połączeń (czerwone strzałki) pozwala badaczom wyodrębnić ludzkie wzorce zachowań społecznych.
Credit: Image courtesy of Aalto University
Skłonność ludzi do komunikowania się z podobnymi do siebie osobami jest silniejsza niż wcześniej wierzono, skutkuje to jednakże ograniczeniem przepływu informacji i nowych pomysłów w sieciach społecznościowych.

Udowadniają to naukowcy z Uniwersytetu Aalto National Academy of Sciences (National Academy of Sciences – narodowa akademia nauk Stanów Zjednoczonych jest amerykańską korporacją, której członkowie pro publico bono służą jako doradcy w zakresie nauki, inżynierii oraz medycyny – przyp. Red), publikując wyniki badań w artykule Proceedings.

Opracowana przez grupę badawczą metoda obliczeniowa jest zestawiona z ogromną ilością danych anonimowych rozmów wykonywanych przez telefon komórkowy. Dane użyte w badaniu pochodzą z systemu bilingowego operatora i zawierają szczegółowe informacje na temat wykonanych rozmów telefonicznych, oraz wieku, płci i rodzaju rozliczeń pomiędzy anonimowymi rozmówcami.

Metoda obliczeniowa opiera się na statystycznej analizie dokładnego terminu rozmowy telefonicznej pomiędzy użytkownikami. To pozwoliło naukowcom wykazać istniejące powiązanie pomiędzy wykonywanymi połączeniami następującymi bezpośrednio po sobie (na przykład A dzwoni do B, który następnie dzwoni do C ). Połączenia te są bardziej powszechne między ludźmi, którzy są podobni do siebie pod względem wieku, płci i wspólnych znajomych, niż można było zaobserwować bazując jedynie na ilości połączeń.

Nauki społeczne wykorzystują nowatorskie kanały komunikacji, takie jak właśnie media społecznościowe, aby wyodrębnić wzorce właściwe zachowaniom dużych grup ludzi.

Zastosowanie opracowanej metody jest ograniczone nie tylko do badań na temat komunikacji między ludźmi; ma także potencjalne zastosowanie w badaniach nad ludzkim mózgiem.

Dorota Bródka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne