Kawa i papieros – tak, czy nie?

Tekst opracowała współredaktorka PSYCHIKA.net Dorota Bródka.


Gdy w 2003 r. Jim Jarmusch nakręcił Coffee and Cigarettes nie wiedział jeszcze, jakie są najnowsze badania dotyczące tego cudownego duetu, który dla wielu z nas jest porannym rytuałem i ważną częścią życia. Czy słusznie?
Palacze, oraz osoby, które rzuciły palenie nie są w stanie w pełni docenić smaku kawy, zwłaszcza subtelnej goryczki powiązanej z „wykopem kofeiny”.
Tą tezę potwierdza francuska badaczka Nelly Jacob prowadząc badania w szpitalu Pitié-Salpêtrière Hospital APHP we Francji, i opublikując wyniki w periodyku Chemosensory Perception.

Od dawna wiadomo, że palenie papierosów upośledza odczuwanie smaku z uwagi na toksyczne substancje zawarte w nikotynie, które powodują zmiany strukturalne brodawek fungiform papillae w znajdujących się na języku kubkach smakowych. Badania dr Jacob zostały przeprowadzone podczas 3 kolejnych „Dni nie-palenia” na 451 pracownikach szpitala, podzielonych na 3 grupy: palaczy, niepalących i osoby, które rzuciły palenie. Celem badania było określenie, czy osoby odczuwają - i z jaką intensywnością - 4 podstawowe smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny.

Okazało się, że palenie tytoniu nie ma wpływu na zdolność człowieka do rozpoznawania smaku słonego, słodkiego bądź kwaśnego. Jednak smak gorzki, którego receptory są zwykle zdolne do wykrywania smaku w bardzo niskich stężeniach, nie jest prawidłowo rozpoznawany. Badania wykazały, że nie rozpoznaje smaku prawidłowo: jeden na 4 palaczy (19,8 %) i jeden na 5 (26,5%) wśród osób, które rzuciły palenie. Dla nie-palących procent ten wyniósł 13,4%.

Naukowcy uważają, że nagromadzenie się w organizmie produktów spalania tytoniu może utrudnić regenerację kubków smakowych, a zatem nadal osłabiać zdolność osoby do rozpoznania niektórych smaków nawet po tym, jak osoba przestała palić. Czy jest to jednak odwracalne i jak długo ten proces może zachodzić nie jest jeszcze wiadomo. Wygląda na to, że percepcje smaku gorzkiego można zbadać dokładniej, jako narzędzie do zaprzestania, ale również inicjacji palenia.
Herbatka z piołunu, anyone?

Dorota Bródka

Komentarze

  1. Kawa nie smakuje bez papierosa! Od ponad trzydziestu lat "praktykuję" tą kombinację i wiem, co mówię!

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie do kawy zawsze musi być papieros.

    OdpowiedzUsuń
  3. W trzecim akapicie powinno być: "Badania wykazały, że nie rozpoznaje smaku prawidłowo: JEDEN NA 5 PALACZY (19,8 %) i JEDEN NA 4 (26,5%) wśród osób, które rzuciły palenie."

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne