"Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?" - recenzja książki, wkrótce KONKURS

Zapraszam Was do lektury recenzji książki "Bestia" Borwina Bandelowa wydanej przez PWN. Recenzję napisała moja koleżanka Magdalena Słupek. Wkrótce na psychice pojawi się KONKURS, w którym będziecie mogli wygrać "Bestię":)) Pozdrawiam stałych i nowych Czytelników. Marcin.


Z ciekawością podeszłam do przeczytania lektury „Bestia” Borwina Bandelowa. Z opisu na tylnej okładce dowiaduję się, że jest to psycholog badający „osobliwą fascynację złem”. Tematyka złej strony ludzkiej natury nie jest mi obca. Znam historie ludzi, którzy krzywdzili innych, głównie dzięki mediom i filmowcom inspirowanym takimi jednostkami, a także z zajęć na uczelni poświęconych profilowaniu sprawców czy manipulacji. Być może z tego względu przykłady opisywane w tej książce często nie były dla mnie nowe. Moją uwagę zwracały części, w których autor próbował wyjaśnić motywy i mechanizmy leżące u podłoża zachowania sprawców i ofiar. Perspektywa ofiar czasem była przedstawiona jako wywiady Bandelowa z nimi, w których to opowiadały o przeszłych wydarzeniach, jak i skutkach doświadczanych po latach od tragicznych przeżyć.

Jedyne co mogłabym zarzucić autorowi, to według mnie skupienie się na jednym torze myślenia podczas prób wytłumaczenia ludzkich zachowań. Mogłabym wnioskować, że u podstaw leży prosta zasada, a wiem, że tak nie jest. Pomyślałam, że częstotliwość przedstawienia pewnych faktów była tak duża, że mogłaby wskazywać na ważność i wiarygodność tych wszystkich słów. Trzeba jednak podejść do tego z lekkim sceptycyzmem i refleksją, a wtedy zaczyna być to bardzo interesujące. Wiadomo, że jest to pewien punkt widzenia i może stać się pozycją wyjściową, dzięki której można zacząć swoją przygodę z mroczną stroną człowieka i sięgnąć po kolejne książki na ten temat.

Brnąc przez kolejne rozdziały możemy dowiedzieć się nie tylko o morderstwach, ale też bardziej wysublimowanych działaniach mających na celu krzywdzenie, poniżanie, zadawanie cierpienia psychicznego i fizycznego swoim ofiarom. Jawią się nam portrety osób znanych jako guru sekt, politycy – tyrani czy „anioły śmierci” …

Czytając można zadać sobie pytania „czy tylko chory człowiek może być zły” ? Trudno byłoby zrozumieć to, że ktoś „normalny” ucieka się do tego typu rozwiązań i działań. Jednakże często psychiatrzy sądowi mają problem z klasyfikacją a ich sądy są niejednoznaczne. Najbardziej interesująca jest w tym wszystkim tajemnica...

Już wkrótce konkurs na PSYCHIKA.net, w którym będziecie mogli wygrać "Bestię"! :)

Autorka:
Magdalena Słupek
"Mówią na mnie Dzik – na pewno coś z niego mam.. Zazwyczaj lubię mieć towarzystwo, jadam roślinki a czasem jak mnie coś wkurzy.. .niech kto na drzewo zmyka.. ;P A tak już bardziej poważnie to studiowałam psychologię na SWPS, a teraz zajmuje się poszukiwaniem mojej dalszej drogi życiowej ;)"

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne