"Teoria zła" - polski przekład już w maju

Poniższy tekst jest informacją prasową na temat książki "Teoria zła" wydawnictwa Smak Słowa.Ludzki mózg to największe źródło zła. Brytyjski psycholog Simon Baron-Cohen, autor fascynującej „Teorii zła” nie ma co do tego wątpliwości. Na kartach budzącej kontrowersje książki, która 5 maja ukaże się nakładem wydawnictwa Smak Słowa odnajdziemy poparte naukowymi wnioskami rozważania nad genezą okrucieństwa i dowody na to, jak brak empatii staje się jego przyczyną.

„Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa” to owoc trzydziestoletnich badań naukowych, których motorem była fascynacja tematem empatii, a także rozważania o tym, co sprawia, że człowiek jest zły i jak wiele ma z tym wspólnego mózg.

Profesor Simon Baron-Cohen, wybitny specjalista od psychopatologii oraz psychologii eksperymentalnej z Uniwersytetu Cambridge (a prywatnie kuzyn słynnego Borata, czyli aktora Sachy Barona-Cohena) to badacz, którego nazwać można „kolekcjonerem emocji”. Zarejestrował i opisał ponad 400 różnych emocji, co posłużyło mu m.in. do badań i empatycznej edukacji dzieci dotkniętych autyzmem. Zbadał również ludzi, którzy doświadczyli tragedii wojny i byli świadkami masowych aktów okrucieństwa. Różnorodność ludzkich emocji zainspirowała go do badań nad brakiem empatii, czyli deficytem zdolności do rozpoznawania myśli lub uczuć innej osoby oraz reagowania na nie odpowiednią emocją.

„Potworne zbrodnie zwykle obezwładniają umysł, pozostawiając tylko pragnienie wymierzenia kary. Simon Baron-Cohen pozwala nam pokonać te ograniczenia ludzkiego umysłu. W swojej książce proponuje nowy sposób myślenia o złych ludziach i empatii, kładąc naukowe podwaliny pod przyszłe, bardziej optymistyczne rozumienie mrocznej strony człowieczeństwa” – tak o „Teorii zła” pisał Michael Gazzaniga, profesor psychologii z Uniwersytetu Kalifornijskiego autor książek „Istota człowieczeństwa” i „Kto tu rządzi? Ja czy mój mózg?”.

Simon Baron-Cohen przytacza przykłady nazistowskich zbrodni i aktów terroru czy bezwzględnych czynów psychopatów, ale też opisuje zaburzenia osobowości, socjopatię czy autyzm. Zastanawia się nad funkcjonowaniem tzw. mózgowego obwodu empatii, którego zaburzenia prowadzą m.in. do wyłączenia hamulców zachowań agresywnych. Pokazuje jak empatia i jej brak kształtuje nasze relacje z otoczeniem. Pyta czy jesteśmy zdolni do empatii wobec osób, które same są jej pozbawione, i zastanawia się, co odróżnia zachowania osób autystycznych od bezwzględnych czynów psychopatów. Zdaniem Barona-Cohena istotne znaczenie mają nie tylko czynniki biologiczne, lecz także społeczne i środowiskowe.

Baron-Cohen „szpera” w ludzkim mózgu i odnajduje odpowiedź na pytanie, co się dzieje, gdy człowiek traci pragnienie rozumienia uczuć innych i troszczenia się o nie. Ale też budzi kontrowersje nawołując do zmiany sposobu, w jaki wyjaśniamy przyczyny okrucieństwa oraz traktujemy ludzi, którzy się go dopuszczają.

Simon Baron-Cohen – profesor psychopatologii rozwojowej na wydziałach psychologii eksperymentalnej i psychiatrii Uniwersytetu Cambridge. Dyrektor uniwersyteckiego Centrum Badań Autyzmu oraz wykładowca Trinity College i British Academy. Laureat prestiżowych nagród, takich jak Medal Spearmana, Nagroda im. May Davison za wybitne osiągnięcia w dziedzinie psychologii klinicznej oraz Nagroda Prezesa Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne uhonorowało go Nagrodą im. McAndlessa. Autor książek „The Essential Difference” i „Mindblindness”. Mieszka w Cambridge w Anglii.

Tytuł: „Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa”
Autor: Simon Baron-Cohen
Wydawnictwo: Smak Słowa

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne