"Ciemna strona seksu" - recenzja książki i KONKURS!

Autorką recenzji książki jest Elżbieta Wawrzyniak, moja współredaktorka PSYCHIKA.net. Zapraszam do lektury recenzji i do udziału w konkursie z nagrodami. Marcin.


W XXI w. duży wpływ na jednostkę wywierają cielesność, erotyzacja, seksualność o które ocieramy się niemal wszędzie - media, reklamy, seksbiznes. Uważam, że istnieje cienka linia, którą łatwo przekroczyć w tej dobie erotyzacji.

Autor książki, dr Kornelius Roth, jest niemieckim psychiatrą i psychoterapeutą. Posiada doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. W książce Ciemna strona seksu poruszył problem seksoholizmu.

Uważam, że publikacja jest skierowana do każdego człowieka, chcącego się dowiedzieć czegoś więcej na temat problemu uzależnienia od seksu. Zarówno dla laików w dziedzinie psychologii, jak i specjalistów może okazać się cennym źródłem wiedzy. Osoby uzależnione i z kręgu osób uzależnionych mogą znaleźć odpowiedź na wiele trapiących ich pytań. Książka pomaga zrozumieć istotę problemu z jakim codziennie muszą się zmierzyć seksoholicy. Bardzo poruszyły mnie liczne historie osób uzależnionych. Czytając je widziałam bezradność tych ludzi wobec swojego problemu. Książka w pięciu rozdziałach pokazuje problem z różnych stron.

Najobszerniejszy jest rozdział pierwszy, Seks jako uzależnienie. To w nim została przedstawiona istota problemu. Na początku autor ukazał skalę problemu i normy seksualne, scharakteryzował uzależnienie od seksu i jego przejawy. Dowiadujemy się o tym, jak seksbiznes wpływa na seksoholizm. Autor wyjaśnia przyczyny uzależnienia od seksu, funkcje, jakie pełni uzależnienie w życiu seksoholika oraz konsekwencje, jakie ponosi z powodu swojego nałogowego zachowania.

W pierwszej części drugiego rozdziału, Wyjście z uzależnienia, autor przedstawia kryteria zdrowej seksualności, aby potem dokonać konfrontacji z problemem. Opisuje drogę, jaką muszą pokonać osoby uzależnione w kierunku zdrowienia oraz formy pomocy specjalistycznej i grupy wsparcia.

Internet stwarza bezgraniczne możliwości. Odrębny rozdział poświęcono uzależnieniu od seksu wirtualnego. W rozdziale trzecim, Uzależnienie i cyberseks, przedstawiono istotę problemu oraz sposób poradzenia sobie z nim.

Mówiąc o osobie uzależnionej, należy także pamiętać o rodzinie. W kolejnym rozdziale Rodzina uzależnionego scharakteryzowane zostało seksualne współuzależnienie, a także konsekwencje i wyjście z niego. Pomocne mogą okazać się również wskazówki dla osób współuzależnionych.

W piątym rozdziale Kwestie społeczne, autor przedstawia problem na płaszczyźnie społecznej. Z jednej strony jako dobro konsumpcyjne, z innej jako grzech, a także konsekwencje jakie ponosi społeczeństwo. Poruszony został problem prostytucji i molestowania. Autor wskazuje zadania, jakie media i rodzina mogą przyjąć na siebie w celu udzielenia pomocy osobie uzależnionej.

Moim zdaniem publikacja opisuje problem w sposób wyczerpujący. Po jej przeczytaniu, moja wiedza na temat seksoholizmu znacznie się poszerzyła. Od pierwszej do ostatniej strony czytałam książkę z ogromnym zainteresowaniem i na pewno jeszcze wielokrotnie będę do niej wracała.

Myślę, że książka daje inne spojrzenie na problem uzależnienia, jako na tragedię osoby uzależnionej i szansę, że można odbić się i zacząć życie na nowo.

Uważam, że puentą książki są jej dwie ostatnie strony, fragment rozdziału o godnym życiu. Pozwolę sobie zacytować słowa, które szczególnie zapadły mi w pamięci:

„Każdy człowiek jest w życiu raniony, doświadcza cierpienia i własnych ograniczeń (…) Nierozłącznie wiążą się one z ludzkim życiem, stanowiąc jego naturalne składniki. Z nimi wiąże się największe wyzwanie- identyfikowanie szansy, umacnianie się i dojrzewanie dzięki niej to wyrafinowane zadanie polegające na wyczerpaniu wszystkich rzeczywistych możliwości, jakie daje życie. Walther H. Lechler podkreślał to, mówiąc: „Kogo Bóg kocha, temu każe stać się alkoholikiem”. Komentarzem tym wyraził tezę, że człowiek właśnie dzięki chorobie i nałogowi otrzymuje szczególną szansę, by podać w wątpliwość swoje dotychczasowe życie i dokonać jego gruntownej transformacji.”

Zapraszam do lektury „Ciemna strona seksu” Korneliusa Rotha.

Elżbieta Wawrzyniak

Studiuję Psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuję się psychologią kliniczną, szczególnie problematyką uzależnień. Lubię muzykę klasyczną i taniec towarzyski.
- Dziękuję serdecznie, Elu, za interesującą recenzję książki a wszystkich Czytelników psychologicznego bloga PSYCHIKA.net zapraszam do udziału w konkursie. Wystarczy napisać na forum.psychika.net w tym miejscu (kliknijcie tutaj), dlaczego uważasz, że warto przeczytać tę książkę. Mam dla Was do rozdania 2 egzemplarze "SEKSU" ufundowane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Na odpowiedzi czekam na forum do 16 września (włącznie). Rozwiązanie konkursu 19 września. Marcin, autor PSYCHIKA.net.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne