Światowy Dzień Zdrowia 2013
Dziś 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia 2013, którego hasłem przewodnim jest kontrolowanie ciśnienia krwi i zapobieganie chorobom serca. W wielu miastach w Polsce - nie tylko dziś, ale już nawet od kilku dni - z tej okazji można skorzystać z bezpłatnych porad dietetycznych i badań.

Przeczytajcie poniższy dokument z raportu WHO, aby przekonać się, jak ważna jest profilaktyka zdrowia w tym zakresie..."Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO w 1948 roku. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W tym roku motywem przewodnim jest nadciśnienie. Hasłem tegorocznej kampanii jest Healthy Heart Beat – zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi.

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, w tym zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Wysokie ciśnienie krwi sprawie, że mięsień sercowy pracuje ciężej niż powinno, co w dłuższym czasie, skutkuje osłabieniem mięśnia sercowego. Im wyższe ciśnienie tętnicze krwi, tym większe ryzyko wystąpienia zawałów serca lub udarów mózgu. Ryzyko wystąpienia tych powikłań wzrasta w obecności innych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe czy niezdrowy styl życia (nadwaga lub otyłość, niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej). Niektórzy mają wysokie ciśnienie krwi, ponieważ są obciążeni dodatnim wywiadem rodzinnym. Ciśnienie krwi ma również tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem.

Z aktualnych badań epidemiologicznych wynika, że co drugi, trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko ok. 30-50% osób zdaje sobie z tego sprawę, a prawie połowa widząc o nadciśnieniu nie leczy go lub robi to nieskutecznie. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych, nadciśnienie jest dobrze kontrolowane. Wysokiemu ciśnieniu krwi można jednak zapobiegać. Ostatecznym celem kampanii prowadzonej w ramach Światowego Dnia Zdrowia 2013 jest zmniejszenie zawałów serca i udarów mózgu, przez:

 • podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i skutków nadciśnienia tętniczego,
 • edukacja zdrowotna w zakresie zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi i jego powikłaniom,
 • zachęcenie osób dorosłych do regularnej kontroli swojego ciśnienia krwi i stosowania się do zaleceń lekarza,
 • zachęcenie władz krajowych i lokalnych, aby utworzyć warunki sprzyjające prozdrowotnym zachowaniom.

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. O wysokim lub podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli o nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy ciśnienie tętnicze w kilkakrotnych pomiarach przekracza wartości uznane za prawidłowe. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia wartość ciśnienie krwi 140/90 mmHg stanowi granicę między ciśnieniem prawidłowym (norma: < 130/85 mmHg) a podwyższonym. Nadciśnienie tętnicze, oznacza wzrost wartości ciśnienia ponad 140/90 mmHg niezależnie od wieku pacjenta, potwierdzone kilkoma pomiarami. Najnowsza klasyfikacja wprowadza także wartość ciśnienia optymalnego, tj. 120/80 mmHg.

Najważniejsze informacje: 
 • Zawały serca i udary mózgu są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie. Możesz im jednak zapobiec.
 • Możesz się chronić przed zawałami serca i udarami mózgu inwestując trochę swojego czasu i wysiłku.
 • Palenie tytoniu, niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej są głównymi czynnikami ryzyko wystąpienia zawałów serca i udarów mózgu. 
 • Rzucając palenie, zmniejszasz ryzyko zawałów serca lub udarów mózgu już od pierwszego dnia zaprzestania palenia. Ogranicz również spożycie alkoholu. 
 •  Zwiększając swoją aktywności fizycznej trwającą, co najmniej 30 minut dziennie, możesz zmniejszyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Wypoczywaj aktywnie. 
 •  Jedząc co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, ograniczając sól co najmniej 1 łyżeczki oraz zmniejszając ilość tłuszczu w diecie, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i lub udaru mózgu. 
 •  Wysokie ciśnienie krwi często nie daje żadnych objawów, ale może wywołać nagły udar mózgu lub zawał serca. Dlatego kontroluj swoje ciśnienie krwi regularnie. Pomiar ciśnienie jest szybki i bezbolesny. 
 •  Cukrzyca zwiększa ryzyko ataku serca i udaru mózgu. Jeśli chorujesz na cukrzycę, kontroluj swoje ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, aby zmniejszyć to ryzyko. 
 •  Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Aby utrzymać prawidłową masę ciała, utrzymaj umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną i odżywiaj się zdrowo. 
 • Zawały serca i udary mózgu pojawiają się nagle i mogą być śmiertelne, jeśli nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc lekarska. Unikaj stresu.
Jeśli przestrzegasz tych wszystkich rzeczy i mimo to twoje ciśnienie nadal jest wysokie, twój lekarz może przepisać ci leki. Farmakoterapia pomaga obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać prawidłowym poziomie. Systematyczne i dokładne pomiary ciśnienia krwi zapewniają osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze poczucie bezpieczeństwa. Regularnie kontrolując nadciśnienie, wspomagasz jego leczenie."

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Avoiding Heart Attacks and Strokes – don’t be a victim protect yuorself”. Wytyczne JNC VI, WHO/ISH, Arch. Int. Med. 1997, J. Hypertension 1999


Dzień Zdrowia 2013 w Polsce

Zdrowo zapowiada się dziś dzień we Wrocławiu...W Lublinie również będzie bardzo zdrowo...
W Galerii Orkana przez prawie cały dzień (od godz. 11 do 17) będzie można korzystać z darmowych porad i badań. Każdy będzie mógł skonsultować się z kardiologiem i dietetykiem, zmierzyć sobie ciśnienie krwi i poziom cukru. W programie są też masaże, specjalne badania dla palaczy, obliczanie BMI (wskaźnika masy ciała), pomiary częstości akcji serca oraz wysycenia krwi tlenem. Natomiast panie, które wcześniej się zapisały, będą mogły przyjść na mammografię. Więcej: mmlublin.pl

W Trójmieście akcja zaczęła się już wczoraj, ale z bezpłatnego pomiaru ciśnienia krwi będzie można skorzystać jeszcze w środę...
Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna nie będzie czekać do niedzieli. Już w sobotę w Hali Targowej w Gdańsku zorganizowany zostanie punkt informacyjno-edukacyjny, w którym w godz. 11-14 udzielane będą informacje na temat zdrowego stylu życia.
- Wykonywane będą bezpłatnie: pomiary poziomu glukozy we krwi, pomiary ciśnienia tętniczego krwi, pomiary poziomu tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc u osób palących tytoń - wymienia Zbigniew Zawadzki z Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE w Gdańsku. - Udzielane też będą porady w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych i cywilizacyjnych, zdrowego stylu życia, szkodliwości palenia tytoniu (czynnego i biernego) oraz sposobów wychodzenia z nałogu. Ponadto rozdawane będą materiały oświatowo-zdrowotne.
Także w sobotę w Galerii Bałtyckiej odbędzie się "Trójmiejski Festiwal Zdrowia". Na mieszkańców Trójmiasta będzie czekać wykwalifikowana kadra medyczna. W programie znajdą są: darmowe badania przesiewowe (pomiary poziomu glukozy czy cholesterolu, pomiar BMI itp.) zakończone konsultacją lekarską, pokazy pierwszej pomocy czy prelekcje o profilaktyce zdrowotnej.
Akcja bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi odbędzie się również w najbliższą środę, 10 kwietnia, przy ul. Polnej 16/20, w SWPS w Sopocie.

A co organizuje z tej okazji Twoje miasto?
Napisz w komentarzach luib na mój mail marcin.hanke@gmail.com, aby pochwalić się tym na PSYCHIKA.net!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne