Efekt Einsteina [FILM]

Kim są SAWANCI? Dowiecie się z tego filmu...


Piękne umysły - Efekt Einsteina przez DobrySamarytanin

Jako uzupełnienie tematu wklejam niniejszą informację. Tekst pochodzi ze strony niepelnosprawni.pl
Einstein i Newton cierpieli na autyzm  
Naukowcy z uniwersytetów Cambridge i Oksford odkryli, że u Einsteina i Newtona występowały objawy typowe dla syndromu Aspergera.
Ludzie z zespołem Aspergera często uznawani są za ekscentrycznych. Brakuje im także umiejętności społecznych, mają obsesję na punkcie skomplikowanych zagadnień i mogą mieć problemy z komunikacją z otoczeniem. 
Wyniki ostatnich badań sugerują, że Einstein, twórca teorii względności oraz Newton, odkrywca praw grawitacji, posiadali wymienione wyżej cechy.
Zdaniem naukowców u Einsteina objawy syndromu Aspergera występowały już w dzieciństwie, a w przypadku Newtona można było obserwować klasyczne symptomy choroby. 
Już jako dziecko Einstein był samotnikiem i często obsesyjnie powtarzał pojedyncze zdania. Prowadząc wykłady swoim zachowaniem notorycznie wprawiał słuchaczy w zakłopotanie.
Newton prawie się nie odzywał i był tak zaangażowany w swoją pracę, że często zapominał o jedzeniu. Nieliczne grono przyjaciół jakie posiadał traktował obojętnie albo wręcz wrogo i agresywnie. Kiedy nikt nie pojawiał się na jego wykładach, przemawiał do pustego pokoju. W wieku 50 lat przeżył załamanie nerwowe. Według innej teorii, zachowanie interpretowane jako objawy syndromu Aspergera, można wytłumaczyć wysokim poziomem inteligencji obu naukowców.
Profesor Simon Baron-Cohen z Cambridge, jeden z naukowców przeprowadzających badania, uważa, że osoby cierpiące na zespół Aspergera mogą odnosić ogromne sukcesy, jeżeli tylko znajdą dla siebie odpowiednie miejsce. Jego zdaniem, dzięki analizie tego problemu, będzie można pomóc chorym osobom.
Zespół (syndrom) Aspergera (Asperger Syndrome - AS) to zaburzenie rozwojowe o podłożu neuro-biologicznym mieszczące się w spektrum autyzmu. Charakteryzuje się upośledzeniem podstawowych umiejętności społecznych i komunikacyjnych, komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Osoby z AS często mają skłonność do powtarzania określonych zachowań i zainteresowania wąsko wyspecjalizowanym tematem. Mocną stroną osób z AS jest zapamiętywanie faktów, dat, postaci. Wiele z nich posiada uzdolnienia matematyczne (def. na podstawie materiałów ASPEN - Asperger Syndrom Education Network).
Więcej informacji o zespole Aspergera możesz znaleźć:
ASPEN http://www.aspennj.org/
Inny świat - Życie z Zespołem Aspergera w rodzinie http://asperger.republia.pl/index.htm
Fundacja Synapsis http://www.synapsis.waw.pl/
Autyzm.pl http://www.autyzm.pl/
Opracowanie: Joanna Pertkiewicz, na podst. art. Einstein and Newton 'had autism', BBC News UK Edition, 30 kwietnia 2003.
--
Jak widzimy bardzo trudno jest analizować osobowości postaci historycznych (o niuansach psychohistorii traktował jeden z wpisów na PSYCHIKA.net autorstwa Kasi Grześczyk). Nie mniej jednak są to pociągające intelektualnie przedsięwzięcia...

Komentarze

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne