"Pułapki myślenia" Daniela Kahnemana - recenzja książki i zapowiedź konkursuW ramach współpracy z wydawnictwem Media Rodzina do moich rąk trafił prawdziwy intelektualny rarytas, jakim jest książka "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym".

Autor książki, Daniel Kahneman, jest profesorem psychologii Uniwersytetu Princeton. W roku 2002 zdobył Nagrodę Nobla z dziedziny nauk ekonomicznych za to, że niezbitymi dowodami wynikającymi z jego badań psychologicznych podważył ludzką racjonalność podczas dokonywania osądów i podejmowania decyzji.

To właśnie te wieloletnie odkrycia i przemyślenia Daniela Kahnemana możecie odnaleźć dziś w książce "Pułapki myślenia"...

Bohaterami "Pułapek" są dwa tryby ludzkiego myślenia, nazwane przez Kahnemana Systemem 1 i Systemem 2.

Pierwszy z nich działa szybko, automatycznie, bez większego wysiłku i bez poczucia świadomej kontroli. Dzięki niemu w łatwy sposób:

- wykrywamy, że jeden obiekt jest dalej, niż drugi,
- szybko i bez przemyślenia odwracamy głowę w kierunku nagłego źródła dźwięku,

czy też:

- odpowiadamy na pytanie ile wynosi 2+2?

Drugi system jest systemem wolnym. Wymaga zaangażowania naszego wysiłku i wiąże się z subiektywnym poczuciem skupienia, swobodnego wyboru oraz świadomego działania. Dzięki niemu:

- wsłuchujemy się w słowa jednej konkretnej osoby w głośnym tłumie,
- liczymy ile razy w tekście występuje litera "a",

czy też:

- wypełniamy PIT-a.

Każdy człowiek ma ograniczoną uwagę. Idealnie opisuje to metafora "pay attention", którą na język polski tłumaczy się "zwracać uwagę", lecz dosłownie oznacza "płacić uwagą". Jeśli wydamy jej w jednym miejscu za dużo, będziemy mieli jej mniej w innym. Kiedy używamy wolnego Systemu 2, w pewnym stopniu ograniczamy działanie automatycznego Systemu 1.

Aby to dobitnie zobrazować, Kahneman przywołuje słynny eksperyment Christophera Chabrisa i Daniel Simonsa.

Badacze nagrali krótki filmik, w którym dwie drużyny - zawodnicy ubrani w białe i czarne t-shirty - podają sobie piłkę. Zadaniem badanych było policzenie, ile podań wymieniają między sobą gracze biali. Jako że piłkę podawali sobie również gracze czarni, uczestnicy badania musieli bardzo skupić się na liczeniu podań białych i ignorowaniu podań czarnych. Jeśli chcecie sprawdzić swoich sił, przerwijcie na chwilę czytanie tego tekstu i wykonajcie ten eksperyment na sobie.

Policz ile razy piłkę mają w rękach gracze w białych koszulkach...


Po otrzymaniu od uczestników odpowiedzi o liczbie podań białych, zadano im jeszcze jedno dodatkowe pytanie - a mianowicie, czy w międzyczasie zauważyli na filmie coś nadzwyczajnego. Okazało się, że z tysięcy badanych około połowa z nich odpowiedziała, że nie. Ci badani byli też wielce zaskoczeni, kiedy poinformowano ich, że w połowie filmu na ekranie pojawił się człowiek w kostiumie goryla, który na chwilę zatrzymał się na środku, pobębnił pięściami w pierś i zszedł z kadru. To właśnie System 2 zabrał za dla siebie zbyt wiele uwagi automatycznie działającemu Systemowi 1, który w warunkach bez polecenia liczenia bez trudu wykryłby goryla.

Na zdjęciu profesor Daniel Kahneman
Profesor Kahneman w "Pułapkach" opisuje momenty swoich największych badawczych olśnień, jak na przykład podczas zajęć dla instruktorów lotnictwa w izrealskich siłach lotniczych na temat psychologii skutecznego szkolenia. Kiedy Kahneman próbował uświadomić szkolonych, że nagradzanie za poprawę jest skuteczniejsze, niż karanie za błędy, jeden z uczestników zaprotestował, mówiąc, że jego podwładni zawsze po pochwale pogarszają się, za to po naganie, poprawiają swoje wyniki. Kahneman uśmiechnął się tylko i wyjaśnił, że szkolony mówi o pewnej zasadzie statystycznej zwanej "powrotem do średniej", która nie ma nic wspólnego ze skutecznością nagród i kar.

Dzięki lekturze "Pułapek myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym" poznacie wiele interesujących zagadnień, które wywarły ogromny wpływ m.in. na ekonomię, politykę i medycynę. Dowiecie się, jak na strategię podejmowania decyzji finansowych wpływa niechęć do ponoszenia strat, nadmierna pewność siebie, czy teoria perspektywy. Poznacie złudzenie zrozumienia, efekt posiadania i cztery warianty stosunku do ryzyka. Wreszcie dowiecie się czym jest framing effect. To książka, którą musicie znać, jeśli uważacie, że do tej pory Wasze działania przynajmniej w założonym przez Was zakresie były podyktowane racjonalnością. Po lekturze "Pułapek" Wasze przekonanie w tej kwestii może ulec znaczącej modyfikacji...

Książkę polecam każdemu, kto nie boi się ekplorować własnej psychiki - czyli każdej Czytelniczce i każdemu Czytelnikowi PSYCHIKA.net ;) - oraz każdemu, kto szuka idealnego sposobu na spędzenie mroźnego zimowego wieczoru w ciepłym zaciszu domowym. Wygodny fotel lub łóżko, ciepły koc, dobra herbata lub kawa i książka Kahnemana... Mmmm... ;))

Gorąco polecam!!!

UWAGA! Niebawem na PSYCHIKA.net możecie spodziewać się KONKURSU, w którym do wygrania będą aż 3 książki "Pułapki myślenia" ufundowane przez wydawnictwo Media Rodzina. Aby wziąć udział w konkursie będziecie musieli odpowiedzieć na pewne pytanie na tablicy Społeczności PSYCHIKA.net na Google+. Konkurs adresowany będzie zatem tylko dla członków tej społeczności. Jeśli chcecie do niej dołączyć zarejestrujcie się w serwisie Google+ i kliknijcie "Wyślij prośbę o dołączenie do społeczności". Tego wszystkiego dokonacie klikając tutaj.

Cena: 49 zł
Wydanie: 2012
Liczba stron: 667
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Media Rodzina
Moja ocena: 10/10

Komentarze

  1. To chyba jedyne miejsce gdzie moge dodać komentarz. Przykładowo na Empik niby sa recenzje i komentarze ale wszystkie bezczelnie napisane przez pracownikow empik i nawet nie mozna dodac samemu komentarza. Powiem tak -- ta ksiązka to katorga. Ne ma w niej nic ABSOLUTNIE NIC odkrywczego ciekawego choćby dobrego. Czytam dużo ilości książek najczęściej związanych z ekonomia na pograniczu psychologii. Książka "pułapki myślenia" to katorga KATORGA. Ciągnie się nie miłosiernie wolno. Nie ma w niej nic na prawdę nic co choćby w 1% zmieniało to co wszyscy od dawna wiedzą. Ta ksążka jest przerazliwie nudna. Kupiłem ją wyłacznie dlatego że napisał ja noblista i muszę sie przyznać że w tym roku przeczytałem już ze 20pare pozycji i ta jest najmniej wartosciowa pozycją CAŁKOWICIE NIC NIE WNOSZĄCĄ ( podejrzewam że teamt tytuł wymyśliła jakaś agencja rekalmowa ) bo autor po dużym sukcesie z lat 2000 całkowicie zarósł nie wnosi NIC odkrywczego. Cała ksiązka opowiada "o dwóch Sytemach" w cudzyslowiu bo sam tak autor je nazwał a chodzi o czynności wykonywane spontanincznie lub logicznie. Sęk w tym że moja słowo "spontanicznie" niż cała jego ksiązka która ma ponad 500 stron o NICZYM niewyobrażalnie przerazliwie nudna skiazka calkowicie o TOTALNIE NICZYM.

    Gratuluje ze mozna cos takiego napisac. Tyle stron o niczym.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne