O Boże, Święta! - kilka słów o świątecznym stresieŚwięta powinny być czasem odpoczynku, regeneracji sił fizycznych, psychicznych i duchowych. Powinny, ale często nie są. Psychologowie Holmes i Rahe umieścili je na liście wydarzeń stresowych. Święta Bożego Narodzenia uzyskują na tej liście 12 na 100 możliwych punktów (tu jest cała lista).

Święta to nie tylko opłatek, choinka i wymarzone prezenty…

Święta to również szereg stresujących przygotowań do nich, takich jak generalne sprzątanie domu, odkurzanie, szorowanie podłóg, mycie okien (w końcu kiedyś trzeba), wysyłanie kartek świątecznych, kupno produktów i przyrządzenie potraw, ubieranie choinki, nie wspominając już o zakupie prezentów. A przecież czasu tak mało.

Święta to zazwyczaj czas intensywnych kontaktów interpersonalnych, co dla niektórych samo w sobie, niezależnie od jakości relacji z innymi, może być stresujące.

W okresie świątecznym wypada również być miłym wobec kogoś, kogo na co dzień nie darzysz specjalną sympatią, połamać się z nim opłatkiem, uścisnąć rękę i złożyć najserdeczniejsze „szczere” życzenia.

Trzeba odwiedzić teściów (którzy znów „w przerwie na reklamy” zapytają, dlaczego tak mało zarabiasz), zajrzeć do samotnie mieszkającej ciotki (i skosztować jej nieudanego wypieku, przecież tak się starała), wypić drinka z kuzynem (w końcu z kuzynem się w Święta nie napijesz?).

W Święta wypada posiedzieć również z najbliższą rodziną. Nie daj Boże dowiedzieć się, że żona ma nową wizję na poprawienie jakości związku, córka zaczyna mieć problemy wieku dojrzewania a syn chce iść na studia na drugi koniec Polski.

O mój Boże! Zbliżają się Święta!

Mam nadzieję, że potraktujecie ten wpis z przymrużeniem oka i nie pozwolicie, aby Wasze Święta były takie jak wyżej.

Wystarczy, że pozytywnie się do nich nastawicie i odpowiednio zaplanujecie pewne działania (np. zrobicie listę zakupów, stworzycie plan dnia lub delegujecie wykonanie części zadań na innych – tu ważne, aby robić to rozsądnie) a będziecie w stanie zniwelować większość skutków świątecznego stresu.

Życzę Wam spokojnych Świąt!

W chwilach naprawdę ciężkich spróbujcie skorzystać z przykładowych działań redukujących stres, o których pisałem na blogu w tekście „Jak zredukować stres?” (kliknijcie tutaj).

Komentarze

 1. Więcej negatywów i straszenia niż pozytywów. Czy taka jest często rzeczywistość... może lepiej uknuć jakiś fajny pomysł na zwyczaj który pozwoli wszystkim w rodzinie rozładować napięcie. Może jakiś spacer, wycieczka, poświąteczne zakupy ... coś pozytywnego. Coś na co poza prezentami będzie się czekało i miło wspominało.
  Coś co można zrobić razem - może bitwa papierkami po rozpakowanych prezentach?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tekst pokazuje nasze zabieganie, chaos i pewien paradoks. Zbliżamy się do Wigilii, do przywitania Księcia Pokoju, a towarzyszy temu chaos, pospiech, stres, bo Wigilia jest źle przeżywana. Ponieważ jest traktowana - jak to świetnie podkreśliłeś- jako święto rodzinne. A to nie jest święto rodzinne. Aby się zgrać z wymową Bożego Narodzenia trzeba wejść w ciszę wewnętrzną, w milczenie.

  Monika Miriam Leśnikowska

  OdpowiedzUsuń
 3. Zabieganie ma swój czas. Odpoczynek ma swój czas. Kupowanie prezentów ma swój czas i ich dawanie ma swój. Na szczęście istnieją Święta. Cieszmy się tym, że nasi najbliźsi żyją i że możemy spędzić z nimi ten czas i przestańmy gderać o stresogenności Świąt. Znam tysiące rzeczy wywołujących większy stres niż robienie zakupów. Wszystko przemija bezpowrotnie. Oby te Święta nie były ostatnie dla nas i naszych bliskich.

  OdpowiedzUsuń
 4. W dzisiejszym świecie, gdzie ciągle ktoś/coś goni kogoś / coś, gdzie czas to pieniądz, wygrywają najsilniejsi trudno jest o jakikolwiek spokój. Nie ma kiedy wcisąć pauzę, stop, żeby móc odpocząc, wyciszyć w gronie najbliższych osób (nie mam na myśli tylko i wyłącznie rodzinę ale także przyjaciół).

  Wydaje mi się, że prócz dzieci, świeta nikogo nie cieszą. Ciągle słyszymy narzekanie, ile to pieniędzy na prezenty trza przeznaczyć, ile trza przygotować jedzenia i picia, już nie wspominając o sprzątaniu. Wszędzie komercja, wszędzie widzimy pseudo uśmiechnięte twarze osób, składajacych falszywe życzonka, byleby zaliczyć ten obowiązek.

  Zapomnieliśmy o tym, czym są święta Bożego Narodzenia i na czym one polegają. Dlatego od lat nie kupuję drogich prezentów, staram sie angażować w przygotowanie, rezerwując czas na tego typu rzeczy - wówczas internety, e-maile, telefony idą w kąt.

  Dlatego życzę Wam wszystkim spokoju i pogody ducha, mniej stresu i czarnych myśli a przede wszystkim uśmiechu i radości. Niezależnie od wiary, potraktujmy te szczególne dni na odpoczynek od otaczającej Nas rzeczywistości. I bądźcie wyrozumiali dla innych/

  OdpowiedzUsuń
 5. <-*->-*-*->„<-*->-*-*->„
  ?*? WESOLYCH SWIAT ?*?
  <-*->-*-*->„<-*->-*-*->„
  Niech te Swieta
  Tak wspaniale `` . __/\_._
  beda cale ``````` _).? (_
  jakby z bajek `````` ?
  Niechaj gwiazdka ``,?,?,
  z nieba leci ``````,?,*,?,
  niech Mikolaj ````,?,*,*,?,
  tuli dzieci ``````,?,*,*,*,?,
  Bialy puch `````,?,*,*,*,*,?,
  niech z ```````,?,*,*,*,*,*,?,
  nieba ```````,?,*,*,*,*,*,*,?,
  spada ````````````¦|¦`````
  niechaj piesek??¤kotek(¯`?´¯)¤???
  ``````__/\_._`` w nocy gada
  ``````_).? (_``.Niech choinka
  ````````.? `````pachnie pieknie
  ```````,?,?, ```no i radosc
  ``````,?,*,?,` bedzie wszedzie !
  `````,?,*,*,?,
  ````,?,*,*,*,?, niech bialy oplatek
  ```,?,*,*,*,*,?, ``w dloni nie drzy
  ``,?,*,*,*,*,*,?, `....z leku
  `,?,*,*,*,*,*,*,?, ```niech drzy
  ```````¦|¦````` szczesciem
  ?•?¤???(¯`?´¯)¤????•? wzruszony!!
  Zdrowych i Wesolych Swiat
  Bozego Narodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2013!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne