Nicość

Nie jestem zatwardziałym zwolennikiem filozofii Wschodu, jednak uważam, że warto ją znać, zrozumieć, a przede wszystkim poczuć. Dziś zapraszam Was do posłuchania (niestety tylko po angielsku) krótkiego wykładu Alana Wattsa na temat nicości. Mowa utrzymana jest w kontekście myśli wschodniej. Przy okazji posłuchacie spokojnej muzyki i obejrzycie przepiękne zdjęcia...

Aktualizacja 17.12.2012: Tłumaczenie wykładu na język polski dzięki pracy Czytelnika możecie przeczytać już w komentarzach pod postem. Zapraszam.
Alan Wilson Watts (ur. 6 stycznia 1915, zm. 16 listopada 1973) - brytyjski filozof, pisarz, mówca. Znany ze swych badań porównawczych religii, tłumacz i popularyzator filozofii Wschodu na Zachodzie. Napisał ponad 25 książek i licznych artykułów dotyczących tożsamości osobistej, natury rzeczywistości, wyższej świadomości, sensu życia, pojęć i obrazów Boga, niematerialnego wymiaru szczęścia. Jego książki dotyczą własnych doświadczeń w studiowaniu wschodniej i zachodniej religii i filozofii. Czytaj dalej o Alanie Wattsie na Wikipedii.

Komentarze

 1. To dorzucam tłumaczenie zrobione na szybko, ale może pomoże części czytelników:

  Gdy już naprawdę pokonacie całą drogę i zrozumiecie, co czujecie w obliczu śmierci, gdy wasze wszystkie wysiłki i osiągnięcia będą miały obrócić się w pył, w nicość, to jakie to będzie uczucie? Co stanie się z wami? Ciekawe, że najprawdziwszym stanem jest stan nicości. Oto do czego wszystko to prowadzi. Z takiego czy innego powodu jest to na swój sposób niesamowite. Jednak jeśli ktoś będzie twierdził, że podstawową rzeczywistością jest nicość, to z czego to wszystko się bierze? Z innej nicości. Tak mówi filozofia buddyzmu – jesteśmy niczym. Istota waszego umysłu, tego schowanego za waszymi oczami, jest niezmiennie czysta […], jasna. Czystość to próżnia. Pamiętacie historię o Szóstym Patriarsze, który został sukcesorem, bo był niezwykle oświecony. Odbył się konkurs poezji i przegrany napisał, że umysł i swiadomość są jak lustro, które należy wypolerować. Muszę oczyścić swój umysł. Jednak ten, który wygrał konkurs, powiedział: nie ma żadnego lustra. Naturą umysłu jest próżnia. Więc gdzie miałby osiadać kurz? Jeśli postrzegamy nicość jako fundamentalną rzeczywistość i gdy dostrzegamy, że to nasza rzeczywistość, to jak cokolwiek może się pobrudzić? Cały ten strach, zmatwienia itd. to nic. To tylko sen. Bo tak naprawdę jesteście niczym. Ale to najbardziej niesamowite nic. Jeśli popatrzycie na tę nicość jak na absolutną ślepotę i będziecie się tego trzymać, to nic nie zrozumieliście. Nicość jest jak nicość kosmosu, w którym znajduje się cały wszechświat. Wszystkie gwiazdy, góry, rzeki, źli ludzie, dobrzy ludzie, zwierzęta, owady znajdują się w próżni. Wszystko wywodzi się z tej próżni, a wy się w niej znajdujecie. Chodzi mi o to, że całe to gadanie o strachu przed nicością sprowadza się do tego, że mamy do czynienia z nicością, gdy mówimy o duchowości. Wierzcie lub nie. To jest oczywiście odrzucane. Ludzie reagują:” Nicość? A dajcie mi z tym spokój!” Ale to właśnie jest cała tajemnica. I oczywiście tajemnice znajdują się tam, gdzie ich nie szukamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ MrTom -
  Bardzo dziękuję, Tomku, za obszerne tłumaczenie wykładu Alana Wattsa.

  Przy okazji polecam wszystkim Czytelnikom PSYCHIKA.net regularną lekturę profesjonalnego bloga prowadzonego przez Tomasza na temat zakamarków języka angielskiego. Blog dostępny jest pod adresem http://engleash.net.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne