"Kompleksy, cierpienie - przetrwalnik człowieczeństwa"

W jednym z październikowych numerów POLITYKI, w udzielanym wywiadzie znana pisarka Dorota Masłowska wypowiedziała słowa, które wywarły na mnie silne wrażenie.

"Od pewnego czasu głoszę pochwałę kompleksów i cierpienia jako wartości w życiu człowieka - mówiła Masłowska w wywiadzie dla POLITYKI. - Żyjemy w zalewie new agu, taniej amerykańskiej psychologii, w ramach której mamy obowiązek zapomnieć o kompleksach, bólu, winie, a inwestować w autopromocję i zakrzykiwanie swoich słabości. Jaka jest właściwie wartość w wypieraniu swojej winy, bólu, bezradności? Niestety, prawdopodobnie jako istoty zaprogramowane na szczęście, haj i bezbolesność za wszelką cenę, po prostu więcej kupujemy, generujemy większe zyski. Interesuje mnie też to, jak komputery, Internet zmieniają rzeczywistość. Najpierw był Photoshop, a teraz ludzie ciężko pracują na siłowniach i płacą dietetykom, by przekształcić swoje ciała na podobieństwo wygenerowanych komputerowo obrazków. Wydaje mi się więc, że kompleksy i cierpienie mogą się okazać niedługo wspaniałym potencjałem – takim przetrwalnikiem człowieczeństwa". 

W tym kontekście chciałbym pozostawić Czytelników PSYCHIKA.net i zaprosić do obejrzenia prezentacji artystki komediowej Ruby Wax pod tytułem "Co jest śmiesznego w chorobie psychicznej?" Artystka w interesujący sposób wzywa w niej społeczeństwo do zaprzestania stygmatyzowania osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i traktowania ich jak ludzi gorszej kategorii... Zapraszam do obejrzenia.

Komentarze

 1. Nic nowego. Zawsze są nurty cierpiętnicze i hedonistyczne - to niezależne od czasów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mógłby prosić o link do filmu bo niestety nie chce mi się on wczytać:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Znowu usilowanie polaryzacyjne cierpienie vs.przyjemnosc, a co z integracja? Niestety integracja jest wysilkiem ducha i emoatii, przez to niedostepna dla wszystkich, tylko dla mistykow, dlatego ten swiat jest takim matriksem, gdzie nawet jezyk musi sluzyc dychotomii, bo sam jest tworem ograniczonym z reguly.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Marcin Wiewióra -
  Prawdopodobnie jest jakaś awaria serwerów TED, dlatego w tej chwili - również u mnie - ten film (ani żaden inny z TED) nie może się wczytać.

  Bezpośrednie wejście również nie pomaga.
  http://www.ted.com/talks/ruby_wax_what_s_so_funny_about_mental_illness.html

  Spróbuj wczytać film nieco później.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Marcin Wiewióra -
  Widzę, że u mnie film już ładuje się poprawnie. A jak jest u Ciebie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny filmik. Dzięki za niego! Oby więcej świadomości w ludziach było plus mówienie o takich sprawach z humorem i dystansem - bezcenne!

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne