Homofobia jako filtr percepcyjny

Co pomyślisz, kiedy usłyszysz mężczyznę mówiącego do drugiego mężczyzny słowa "Kocham Cię"?
Co pomyślisz, kiedy powie tak kobieta do kobiety?
Czy łączy ich przyjaźń, czy miłość?


Wyniki badań Kory Floyd i Marka Mormana udowadniają, że wiele zależy od Twojego poziomu homofobii.

Wzmianka o badaniu znalazła się w książce "Relacje interpersonalne. Proces porozumiewania się", której autorami są specjaliści od tematyki porozumiewania się Ronald Adler, Russel Proctor II i Lawrence Rosenfeld. Recenzja książki na psychice ukazała się tutaj.

W badaniu wzięło udział 221 heteroseksualnych kobiet i mężczyzn. Ich zadaniem było przeczytanie rozmowy osób tej samej płci, gdzie jedna z osób mówiła do drugiej "Kocham Cię". Następnie badani wypełnili kwestionariusz, który mierzył ich poziom homofobii (nazwany przez badaczy "lękiem przed posądzeniem o homoseksualizm").

Co się okazało?

Osoby o wyższym poziomie homofobii wypowiedź wyrażającą uczucie oceniły negatywnie, natomiast relację spostrzegły jako erotyczną, a nie platoniczną. Osoby, u których poziom homofobii był niższy, oceniły, że zdanie dotyczy uczuć platonicznych, a nie erotycznych.

Poza tym rozmowa dwóch kobiet okazała się budzić mniej negatywne wrażenia, niż rozmowa dwóch mężczyzn. To potwierdzać może, że nasza kultura mniej surowiej odnosi się do związków uczuciowych pomiędzy kobietami. Dosadnie i chamsko obrazuje to ubiegłoroczna wypowiedź posła Węgrzyna.


Bez komentarza.

Komentarze

 1. no tak,niby jestesmy narodem ludzi tolerancyjnych ,ale......no własnie zawsze jakies ale jest

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z badaniami... Obserwując otoczenie można tę zależność dość łatwo zauważyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. "no tak,niby jestesmy narodem ludzi tolerancyjnych (...)"

  A to dobre! Otóż nie, Polska nie jest krajem ludzi tolerancyjnych. I nie chodzi mi tu tylko o homofobię, z którą jako taka walka zaczęła się relatywnie niedawno, więc i nie dziwota, nic wszak z dnia na dzień.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie dużo zależy też od wieku i samych badanych :)


  Choć coraz mniej odpowiada mi słowo homofobia... Coraz częściej nazywa się tak każdego kto choć podda w wątpliwość jedyny słuszny pogląd :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielu ludzi używa terminu homofob(jestem nim/nie jestem) ale czy tak do końca zdają sobie sprawę, że oznacza on iż:

  "Homofobia jest lękiem przed posądzeniem o homoseksualizm"

  Ktoś może powiedziec: nie lubię kolorowych, skośnookich itp.ale ma świadomośc swojej rasy i koloru skóry, czy wię homofobia nie jest lękiem specyficznym?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja, niczym Wolter, brzydzę się homoseksualizmem, ale nigdy nie skrzywdzę kogoś TYLKO dlatego, że jest homo. A niech sobie będzie, wali mnie to.

  Czy to czyni mnie homofobem?

  OdpowiedzUsuń
 7. Masz do tego prawo, ale w takim razie dlaczego zaglądasz na portal psychologiczny - żeby się wyleczyć z obrzydzenia przed samym sobą? Moim zdaniem lepiej nazywać to zjawisko heteroseksizmem, czyli że ktoś uznaje prymat ludzi hetero nad ludźmi homo i ich prawami. Mnie smuci gdy ktoś obraża osoby homoseksualne, a okazuje się, że nie został przez nie zgwałcony, ani upokorzony, tylko tak sam z siebie z głupoty i chorej nienawiści, ale najbardziej oburza mnie, jak tzw. "psycholodzy", lub "socjolodzy" tworzą jakieś heteroseksistowskie tezy. Każdy zawód może być heteroseksistowski, ale nie socjolog, ani psycholog! Oni mają obowiązek traktować wszystkich na równi i prawa człowieka do szczęście, czyli do zawierania małżeństw oraz adopcji.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne