"Optymizmu można się nauczyć" - recenzja książki i KONKURS z nagrodami!!!

W ramach współpracy z wydawnictwem Media Rodzina, otrzymałem książkę Martina Seligmana "Optymizmu można się nauczyć - jak zmienić swoje myślenie i swoje życie". Dziś recenzja tej książki i optymistyczny konkurs z nagrodami - specjalnie dla Czytelników PSYCHIKA.net i członków społeczności forum Jedno Ja :) Zapraszam serdecznie :)

Martin E. P. Seligman to amerykański psycholog światowej sławy, twórca koncepcji "wyuczonej bezradności". Kiedy po raz n-ty nasze starania zdają się nic, może pojawić się w nas rezygnacja. Bezradność, poczucie, że i tak nie jesteśmy nic w stanie zrobić, sprawia, że tkwimy w miejscu, nie rozwijamy się, nie żyjemy tak, jakbyśmy chcieli. Odsuwamy realizację naszych marzeń na bok. Seligman zadał sobie jednak w końcu pytanie, jak to jest, że niektórzy ludzie, którym mimo że coś nie wychodzi seriami, nie poddają się, dążą do celu i osiągają sukces.

Jak zacząć myśleć optymistycznie? Jak zmienić nasze życie? O tym właśnie jest ta książka :)

Książka "Optymizmy można się nauczyć - jak zmienić swoje myślenie i swoje życie" napisana jest w bardzo przystępny, lekki sposób, w sam raz na wakacje. Już po kilku chwilach lektury, wiedziałem, że zabiorę ją na urlop do gorącej Barcelony :)
Książka podzielona jest na 3 części. Pierwsza część to "Poszukiwania", w której autor stara się odnaleźć przyczynę nieszczęścia wielu ludzi, opisuje badania dotyczące "wyuczonej bezradności" a także odkrywa przed nami koncepcję "stylu wyjaśniania" życiowych zdarzeń.W części tej znaleźć możemy również kwestionariusz "Sprawdź, czy jesteś optymistą". Wyniki testu powiedzą nam, w jakim stopniu jesteśmy optymistami i nad jakimi aspektami stylu wyjaśniania możemy popracować, aby widzieć świat w jeszcze bardziej pozytywnym świetle.Część druga książki zatytułowana jest "Dziedziny życia". Seligman opisuje w niej, w jaki sposób jego odkrycia przełożyły się na konkretne pieniądze dla pewnej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej, której przez pewien czas doradzał. Okazało się, że już podczas selekcji pracowników, autor był stanie stosunkowo trafnie przewidzieć, w kogo warto inwestować, który z kandydatów zarobi dla firmy najwięcej i nie zrezygnuje szybko z pracy (specyfika pracy wymagała dużego optymizmu). Autor opisuje tu również m. in. to, w jaki sposób od najmłodszych lat uczymy się pesymizmu, bądź optymizmu od naszych rodziców. Obrazuje, jak nasze podejście do życia wpływa na nasz system immunologiczny, nasze zdrowie. Nie możemy bowiem oddzielić tego, co dzieje się w naszej psychice, od tego co w ciele. Psyche i soma tworzą jedność.W ostatniej, trzeciej części zatytułowanej "Przemiana: od pesymizmu do optymizmu" Seligman dostarcza opracowanych przez siebie technik, za pomocą których możemy unikać pesymizmu i depresji - poprzez naukę optymistycznego stylu wyjaśniania. Autor radzi również, w jaki sposób pracować z własnym dzieckiem, aby potrafiło optymistycznie interpretować świat. To bardzo ważne, aby uczyć się optymizmu od najmłodszych lat.
Autor w kilku miejscach książki przyznaje, że w czasami optymistyczne podejście nie jest najwłaściwsze - np. może przeszkadzać nam w dokładnej ocenie rzeczywistości. Niewątpliwie jednak koncepcje i techniki zaproponowane przez Seligmana mogą stać się nam niezwykle pomocne w obliczu trudnych wydarzeń w naszym życiu. Opanowując je możemy mieć większą kontrolę nad tym, jak myśleć, czuć, żyć.


"Optymizmu można się nauczyć" to nie tylko opis najważniejszych teorii i badań Martina Seligmana, to również zbiór refleksji autora na temat procesu krystalizacji tych koncepcji a także zestaw narzędzi do wywoływania i utrwalania w sobie optymizmu. Książkę z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto choć trochę interesuje się psychologią, chce się rozwijać i pragnie jeszcze większej mentalnej wolności.

Cena regularna: 38,89 zł
Wydanie: IV, Poznań, 2007
Liczba stron: 444
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Media Rodzina
Moja ocena: 10/10


A teraz...


Aby wziąć udział w konkursie należy spełnić następujące warunki:

1. Zarejestrować się (jeśli wcześniej się tego nie zrobiło) na nowo powstałym, prowadzonym przeze mnie, psychologicznym forum dla ciekawych ludzi Jedno Ja. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać klikając tutaj.

2. Zamieścić na forum JEDNĄ odpowiedź w wątku KONKURS - OPTYMIZMU MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ odpowiedź na następujące pytanie:

"Jak walczysz z pesymizmem i utrwalasz optymizm na co dzień?"

Do wygrania: 3 książki "Optymizmu można się nauczyć - jak zmienić swoje myślenie i swoje życie"

Wśród autorów odpowiedzi, zostaną wylosowane 3 OSOBY, które otrzymają ufundowane przez Media Rodzina książki.

Termin zamieszczania odpowiedzi na forum Jedno Ja: 14 lipca 2012
Ogłoszenie wyników: 15 lipca 2012 na PSYCHIKA.net

Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w konkursie!

Komentarze

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne