Eksperyment Milgrama - słynny eksperyment psychologiczny o ślepym posłuszeństwie wobec autorytetów

Jako Czytelnicy psychologicznego bloga PSYCHIKA.net ten eksperyment po prostu MUSICIE znać.

Obejrzyjcie poniższe video i wyciągnijcie wnioski dla samych siebie. Chętnie zobaczę je też w komentarzach poniżej.

Pozdrawiam wszystkich :) Marcin

PS. Już wkrótce NOWY konkurs na PSYCHIKA.net z bardzo ciekawymi książkami do wygrania! Czytajcie bloga! :)

Cytat z Wikipedii:
Stanley Milgram (uznawany dzisiaj za jednego z najważniejszych psychologów XX wieku) zadał sobie pytanie o przyczyny ślepego posłuszeństwa wobec zbrodniczych rozkazów, które doprowadziły zwyczajnych wydawałoby się ludzi do ludobójstwa np. w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Przypuszczał, że Niemcy jako naród muszą być szczególnie skłonni do podporządkowania się przełożonym. W celu sprawdzenia tej hipotezy wymyślił eksperyment, który miał na celu zbadanie skłonności ludzi do ulegania autorytetom. Pierwotnie Milgram chciał przeprowadzić sondaż na grupie amerykańskiej, a następnie pojechać do Niemiec, aby wyłowić różnice w zachowaniach przedstawicieli różnych narodowości. Po przeprowadzeniu badań w USA Milgram stwierdził jednak: Znalazłem tu (w Ameryce) tyle posłuszeństwa, że wcale już nie było powodu jechać do Niemiec. Wyniki eksperymentu na próbie amerykańskiej były bardzo zaskakujące i nieoczekiwane, także dla samego Milgrama.

Poniższe video wzorowane jest na oryginalnym eksperymencie samego Milgrama.
Jeśli ZASZOKOWAŁ Was ten eksperyment i chcecie poczytać na ten temat jeszcze więcej zacznijcie od artykułu mojej koleżanki Oli Jóźwik opublikowanego swego czasu na PSYCHIKA.net - kliknijcie tutaj: "Raz, dwa, trzy - dziś oprawcą będziesz ty!"

Komentarze

 1. a to: http://www.youtube.com/watch?v=lVVOP3eNui0&feature=player_embedded - jak sie nie wie, co moze perswazja to moze przerazac

  OdpowiedzUsuń
 2. Filmik widziałem swego czasu na kanale Discovery. Ja, prawdopodobnie, spanikowałbym na samym początku gdybym usłyszał odgłos bólu i zrezygnowałbym od razu. Wielokrotnie zastanawiałem się jakbym się zachował gdybym został postawiony pod murem ale prawda jest taka, że dopiero w takich momentach człowiek odkrywa jaki jest naprawdę. Osobiście nie chciałbym się tego nigdy dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam w Niemczech i obserwuje niekiedy mentalnosc zalezna od autorytetu sluchajaca "bialych fartuchow", nie trzeba robic eksperymentow

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy eksperyment. J.

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawy? dżizas, zaczynam się siebie bać.
  50% wykonało "śmiertelny" wstrząs z deklarowanych 0,1%
  dramat

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekwey experyment mozna sporo wyniesc z niego
  Ja bym do konco przetwal go

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne