Eksperyment Ascha - słynny eksperyment psychologiczny o konformiźmie

Jako wierni fani psychologii i Czytelnicy popularnego bloga psychologicznego PSYCHIKA.net musicie znać (poznać) ten eksperyment.

Zobaczcie, jaką siłę może mieć presja grupy, jak trudno czasami jest nam przeciwstawić się zdaniu większości, pomimo, że zmysły i rozum podpowiadają nam coś zupełnie innego...

Zastanówmy się wspólnie w komentarzach pod wpisem, jak to wygląda w naszym codziennym życiu.

Zapraszam do obejrzenia 4-minutowego filmu.


Z dokładniejszym opisem eksperymentu możecie zapoznać się na Wikipedii (klikając tutaj) lub też sięgając po literaturę z dziedziny psychologii społecznej - na przykład Elliota Aronsona.

Komentarze

 1. Bardzo często można spotkać się z takimi postawami... Zwłaszcza ze strony osób, dla których poczucie akceptacji ze strony grupy jest ważniejsze od wyrażenia swojej opinii i własnego zdania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ludzie często podążają za innymi i dają się ponieść fali, ten eksperyment świetnie to ukazuje, ale czasami warto założyć różową kokardkę i mieć wszystkich gdzieś....

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami boimy się wyrazić swoje zdanie, zwłaszcza jeśli jest ono odmienne od większości osób. Dlatego cenię ludzi, którzy potrafią bronić swojej racji, mino że jest ona mało popularna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, ale zarazem smutne...dlatego smutne, że wgl takie coś ma miejsce, można to odnieść nie tylko do opini(naszego zdania) ale również do przemocy, do której dana osoba jest zmuszana na różne sposoby i nie potrafi się sprzeciwić i często społeczeństwo tego tak nie widzi. Oglądając to poczułem, że to jest o mnie, w wielu przypadkach ja się tak zachowywałem i mam takie pytanie czy są jakieś techniki zwalczania tej presji, radzenia sobie z pojawiającymi się emocjami. Jak można nauczyć się takiego rodzaju asertywności?? jeśli ktoś zna jakies strony o takiej tematyce, proszę napisać. Będę bardzo wdzięczny;)
  Kamil, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Powyższy eksperyment ukazuje tylko wierzchołek góry, ale i to już coś. Jako ludzie jesteśmy gatunkiem stadnym i zachowania ujawniane w tym eksperymencie mają o wiele szerszy kontekst. Funkcjonowanie w grupie wyklucza możliwość posiadania własnego zdania, do tego stopnia że członek grupy będzie zmuszany przyjmować zdanie przyjęte przez grupę, nawet jeśli ktoś zdobędzie się na własne zdanie to będzie musiał się zmagać z lękami towarzyszącymi przy jego wyrażaniu. Tu uwaga do Kamila asertywność to ciekawy wynalazek psychologów, ale teoretyczny względem norm społecznych. Próby zachowania asertywności w wojsku to przykład na nieskuteczność tego wynalazku, w innych obszarach społecznych też jest mało skuteczny. Status społeczny określa luksus posiadania własnego zdania i swobodę jego wyrażania. Posiadanie jednak własnego zdania to pewien wysiłek na który stać niewielu, bo mając już własne zdanie i wiedząc że nikt z nim w grupie się nie będzie liczył to duże obciążenie psychiczne. Własne zdanie to przywilej indywidualistów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne