"Agresja elektroniczna i cyberbullying..." - recenzja książki i KONKURS dla Was!!!

W ramach współpracy z Oficyną Wydawniczą Impuls, do moich rąk trafiła książka "Agresja elektroniczna i cyberbullying - jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży". Dzisiaj krótka recenzja tej książki i konkurs dla Czytelników PSYCHIKA.net :) Zapraszam serdecznie.

Internet to już na tyle powszechne medium, że trudno wyobrazić sobie bez niego życia.

Jeśli chodzi o mnie i internet, jak widzicie, prowadzę bloga, niedawno założyłem forum psychologiczne, jestem aktywny na portalach społecznościowych (np. Google+). Wchodząc do internetu w mgnieniu oka uzyskuję dostęp do zagranicznych portali naukowych, z łatwością wyszukuję interesujące badania z zakresu nauk społecznych, wiem, co dzieje się w świecie psychologii. Dla mnie internet to wiele korzyści.

Niestety internet może mieć też drugie oblicze: być nośnikiem agresji wobec osób, które są najbardziej bezbronne. Właśnie o tym jest książka "Agresja elektroniczna i cyberbullying - jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży".

Dla uważnych Czytelników bloga PSYCHIKA.net termin cyberbullyingu z pewnością nie jest obcy. Na temat tej formy agresji, realizowanej poprzez nowe technologie komunikacyjne takie jak internet, czy komórka pisała na psychice swego czasu Joana Malesz (klik tutaj).

Pozwolę ją sobie zacytować.
"Cyberbullying (cyberprzemoc) - to każda informacja bądź treść, która ma na celu przestraszyć, zawstydzić, nękać lub w inny sposób zranić innych i jest opublikowana lub wysyłana online (za pomocą komunikatorów, e-maili, stron internetowych, blogów). Przyjmuje się, że przemoc elektroniczna w przeważającej większości występuje wśród dzieci i młodzieży. Niektórzy mobbing elektroniczny traktują wręcz jako synonim przemocy rówieśniczej. Jest to zrozumiałe, bowiem dzisiejsi 15-latkowie (i młodsi) reprezentują pokolenie, które niemal od urodzenia ma styczność z największymi zdobyczami technologii informatycznych tj. komputer, komórka czy Internet. Według badań w Polsce aż 96% chłopców i 97% dziewcząt w wieku 11-19 lat korzysta z Internetu spędzając w nim średnio 2,5 godziny dziennie. Dla młodych ludzi Internet to nie tylko gry, multimedia, strony www, ale przede wszystkim nowe formy komunikacji, które trwale zmieniają charakter relacji społecznych. Poruszanie się po cyberprzestrzeni jest więc dla młodych ludzi czymś oczywistym i naturalnym oraz stanowi jedną z dominujących form aktywności. Nic dziwnego, że znana od dawna przemoc rówieśnicza również częściowo przeniosła się do świata on-line."
Książka "Agresja elektrocznina i cyberbullying..." autorstwa Jacka Pyżalskiego, pedagoga zajmującego się od wielu lat tą tematyką, to lektura obowiązkowa dla nauczycieli, pedagogów i rodziców. Napisana jest w sposób bardzo przystępny i nie trzeba być jakimś wybitnym znawcą nowych technologii, żeby z powodzeniem po nią sięgnąć i zatopić się w lekturze.

Z książki dowiadujemy się:

- czym właściwie są nowe media i jakie są ich cechy,

- jakie są korzyści stosowania nowych mediów przez dzieci i młodzież, ale i

- jakie są zagrożenia,

- jak wiele różnych form może przybierać agresja elektroniczna i wreszcie

- jakie wnioski do pracy z młodzieżą powinni wyciągnąć nauczyciele, pedagodzy i rodzice.

Książka zawiera ogromną ilość cytatów, przytaczanych badań, różnych tabel, zestawień. To wszystko sprawia, że pozycja ta jest swego rodzaju kompendium wiedzy na temat agresji elektronicznej i cyberbullyingu. Osoby żywo interesujące się procesami wychowawczymi nie powinny przejść obok tej książki obojętnie.

Cena regularna: 38 zł 
Wydanie: I, Kraków 2012 
Liczba stron: 317 
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls 
Moja ocena: 8/10

A oto co o cyberbullyingu mówi sam autor książki dr Jacek Pyżalski.
A teraz...


Aby wziąć udział w konkursie należy spełnić następujące warunki:

1. Zarejestrować się (jeśli wcześniej się tego nie zrobiło) na nowo powstałym, prowadzonym przeze mnie, psychologicznym forum dla ciekawych ludzi Jedno Ja. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać klikając tutaj.

2. Zamieścić na forum JEDNĄ odpowiedź w wątku KONKURS - AGRESJA ELEKTRONICZNA I CYBERBULLYING odpowiedź na następujące pytanie:

"W jaki sposób Ty - jako rodzic (lub przyszły rodzic), możesz chronić Twoje dziecko przed agresją elektroniczną?"

Do wygrania: 3 książki "Agresja elektroniczna i cyberbullying - jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży"

Wśród autorów odpowiedzi, zostaną wylosowane 3 OSOBY, które otrzymają ufundowane przez Oficynę Wydawniczą Impuls książki "Agresja elektroniczna i cyberbullying - jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży".

Termin zamieszczania odpowiedzi na forum Jedno Ja: 11 kwietnia
Ogłoszenie wyników: 14 kwietnia na PSYCHIKA.net

Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w konkursie!

Komentarze

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne