Czy Ty też lubisz czytać blog PSYCHIKA.net?
Otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na moim blogu - tak jak ponad 5.000 zapisanych już osób. Będziesz na bieżąco z tym, co nowego w psychologii.


Po wpisaniu maila przepisz kod z obrazka a następnie sprawdź skrzynkę i potwierdź Twoje zgłoszenie. Marcin

sobota, 25 lutego 2012

O zagrożeniu stygmatyzowaniem zaburzeniami psychicznymi dzieci...

Interesujący - choć niezgodny z moimi przekonaniami - spot utrzymany w duchu myśli antypsychiatrycznej. Aby zrozumieć jego przekaz przyda się podstawowa znajomość języka angielskiego (a może ktoś dobrowolnie przetłumaczy go w komentarzach?)

Filmik jest tendencyjny, przestrzega przed stygmatyzowaniem zaburzeniami psychicznymi dzieci. To ma tłumić w nich naturalne potencjały rozwojowe. Jak zawsze, uważam, że prawda jest gdzieś pośrodku. Pewnie zdarzają się jednostkowe nadużycia wśród psychiatrów (jak w każdej branży), jednak nie należy z tego powodu walczyć z nimi wszystkimi. O tym, jakie jest moje zdanie (wciąż aktualne) na temat ruchu antypsychiatrycznego pisałem tutaj (kto nie czytał lub nie pamięta, niech koniecznie kliknie).

Zamieściłem na blogu ten spot, bo pomimo jego jednostronnego (negatywnego) postrzegania psychiatrii jest w nim zawarta... NADZIEJA NA ZDROWE ŻYCIE :) A to bardzo ważne w procesie psychoterapeutycznym.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Witam;) Nie miałam już dawno do czynienia z językiem angielskim ale co nie co jeszcze pamiętam:P

BIPOLAR DISORDER - zaburzenia afektywne dwubiegunowe
PERSONALITY DISORDER - zaburzenia osobowości
SOCIAL ANXIETY DISORDER - fobia społeczna
ATTACHMENT DISORDER - zaburzenie przywiązania

LEADER - lider
ACTIVIST - aktywista
INVENTOR - wynalazca
HEALER - uzdrowiciel
ARTIST - artysta
PHILOSOPHER - filozof
HUMANITARIAN - humanitarny
REVOLUTIONARY - rewolucyjny
KID - dziecko
ACTIVIST - aktywista
TEACHER - nauczyciel
SCIENTIST - naukowiec
ATHLETE - sportowiec
INDUSTRIALIST - przemysłowiec
DIRECTOR - dyrektor
DESIGNER - projektant
SCHOLAR- uczony
EXPLORER - odkrywca
VISIONARY - wizjoner
DEVELOPER - deweloper
PHILANTHROPIST - dobroczyńca
PERFORMER - wykonawca
WRITER - pisarz

LET THEM CHOOSE THEIR OWN LABELS
Pozwól im wybrać własną etykietkę.

Pozdrawiam;)
J.G.

Anonimowy pisze...

Pierwsza koszulka zaburzenia opozycyjno-buntownicze :)

Anonimowy pisze...

Oppositional defiant disorder zaburzenia opozycyjno buntownicze

Marcin Hanke pisze...

@ J.G., Anonimowi -
Dziękuję za tłumaczenia :)
Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Tendencyjne moim zdaniem jest szufladkowanie ludzi. Nie chcę umniejszać roli psychiatry, jako osoby, która w wielu przypadkach może dobrze zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. Nie zmienia to faktu, że ludzie lubią przypisywać etykietki osobom, które nie przystają do norm i porządku społecznego (nie mam tu na myśli wandalizmu, ludzi z objawami agresji), do ich kanonu myślenia oraz postępowania. Brak jednak chęci w poznaniu przyczyn danego zachowania. Ktoś, kto może zostać zdiagnozowany jako socjopata, w rzeczywistości może mieć problem, który rozwiąże po prostu psychoterapia, a najlepiej akceptacja społeczna. Wielu z nas samotnych jest wbrew sobie, ostracyzm społeczny z jakiegokolwiek powodu bywa częstą przyczyną zaburzeń natury psychicznej. Jak czułby się człowiek (dziecko), którego napiętnowano ze względu na pewne swoje przyzwyczajenia, poglądy, styl ubierania, orientację seksualną czy kolor skóry? Na pewno niezbyt dobrze...

Anonimowy pisze...

Dodam jeszcze, że lepiej i łatwiej jest nafaszerować dziecko prochami na zahamowanie nadpobudliwości psychoruchowej (kiedyś mówiło się, że dziecko jest żywym srebrem, dzisiaj mimo swojej dziecięcej ciekawości musi siedzieć nieruchomo w jednym miejscu i bez jakiegokolwiek zastanowienia słuchać rozkazów, inaczej postawi się mu diagnozę - ADHD), wystawić mu zaświadczenie potwierdzające występowanie różnych zaburzeń (wliczając w to dysmózgie), zrobić z niego człowieka z upośledzeniem, niż po prostu przyznać się do tego, że popełniło się błędy wychowawcze. W obecnych czasach psychiatria przeżywa swój rozkwit. Nieustannie przybywa coraz więcej ludzi z różnymi zaburzeniami, których nie byłoby, gdyby potrafili znaleźć swoje miejsce na tej Ziemi. Wielu z nich to bardzo młodzi ludzie. Można by było tego uniknąć, gdy rodzice powiedzieli dziecku - kochamy cię niezależnie od tego kim jesteś, czym się interesujesz, jak się uczysz i kim będziesz w przyszłości. Byłoby tak również, gdyby ludzie nie byli tak złośliwi i perfidni dla tych, którzy mogą mieć słabszą psychikę.

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...