Efekt używania telefonu komórkowego na prospołeczne zachowanie

Pomimo że telefony komórkowe służą do łączności z innymi ludźmi, nowe badania naukowców z University of Maryland’s Robert H. Smith School of Business wykazały, że ich używanie może czynić ludzi bardziej egoistycznymi.Panie profesor Anastasiya Pocheprsova i Rosellina Ferraro i ich student Ajay T. Abraham, przeprowadzili serie eksperymentów na użytkownikach telefonów komórkowych. Uczestnikami badania były studentki i studenci college’u we wczesnym wieku 20 lat. Wyniki ukazały się w artykule "The Effect of Mobile Phone Use on Prosocial Behavior" - czyli po polsku "Efekt Używania Telefonu Komórkowego na Prospołeczne Zachowanie". Prospołeczne zachowanie zdefiniowane zostało tu jako działanie na korzyść innej osoby lub społeczeństwa - ogólnie.

Naukowcy odkryli, że badani po krótkim okresie używania komórki stawali się mniej skłonni do wolontaryjnej pracy na rzecz społeczności - kiedy poproszono ich o to, w porównaniu z grupą kontrolną. Użytkownicy komórek byli również mniej wytrwali w rozwiązywaniu pewnych zadań, wiedząc, że jeśli uda im się to zrobić, zostanie przekazana darowizna na rzecz potrzebujących.


Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy twierdzą, że telefony komórkowe w sposób bezpośredni wywołują poczucie łączności z innymi ludźmi, zaspokajając tym samym podstawową potrzebę ludzką przynależności do większej całości. To zaś skutkuje zmniejszeniem potrzeby łączności z ludźmi w inny sposób, w tym - poprzez empatyczne i prospołeczne działania.
Co o tym myślicie? Napiszcie w komentarzach...

Komentarze

  1. Kto obecnie nie jest użytkownikiem telefonu komórkowego? Pojedyncze jednostki. Czy to znaczy, że żyjemy w egoistycznym i aspołecznym otoczeniu? Nie sądzę, aby fakt posiadania (lub nie) komórki był determinantą zachowań w tym przypadku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie, że skorzystanie z telefonu by z kimś porozmawiać zaspokaja potrzebę przynależności, podobnie zresztą jak spotkanie się by porozmawiać z kimś twarzą w twarz. Więc wyniki byłyby pewnie podobne, gdyby badano ludzi, którzy własnie spotkali się ze znajomymi :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Popieram wpis poprzedni.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne