Filozofia za kratkami


Nauka ( w tym psychologia ) nie odpowie nam na pytanie, co jest dobre a co złe. Opisze nam świat, wyjaśni, być może zarysuje lekko możliwą przyszłość, ale nie nada temu znaczenia.

Dlatego tak bardzo ważne w rozwoju człowieka jest nie tylko to, co naukowe, lecz również to, co moralne - coś co nada temu wszystkiego jakiś ... SENS.


Dziś chciałbym zaprosić Was do obejrzenia krótkiej prezentacji Damona Horowitza, nauczyciela filozofii w więzieniu ... Bardzo poruszająca historia ... Zapraszam ...Pozdrawiam wszystkich Czytelników bloga PSYCHIKA.net i zapraszam do zapoznania się również z moim nowym projektem - który będzie funkcjonował równolegle z psychiką - psychologicznym forum Jedno Ja ( kliknijcie tutaj ).
Marcin

Komentarze

  1. Bo właściwie cóż to jest dobro i zło? Każdy może spostrzegać to inaczej. Dla jednego zło to będzie urażenie kogoś złym słowem, a dla innego własnie morderstwo. Gdy spotkają się takie dwie osoby i powiedzą słuchaj jestem zła bo moje dziecko dostało klapsa ode mnie, jestem nie dobrą matką bo czasami krzyczę na swoje dzieci, druga osoba powie słuchaj nie to ja jestem zła bo zabiłam męża. Jak rozróżnić to zło? Które zło jest większym złem?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje mi się, że każdy człowiek na swój sposób rozumie to pojęcie, pojęcie "dobra i zła". Wszystko zależy (wg mnie) od psychiki ludzkiej, jak każdy z osobna ma ją ukształtowaną. W końcu nie każdy człowiek wychowywał się w tym samym miejscu, co inny; miał innych nauczycieli, inne, swoje własne priorytety. A trzeba przyznać, że otoczenie ma bardzo duży wpływ na człowieka. W końcu więcej ludzi robi coś pod wpływem innych ludzi, albo też pod wpływem emocji, które "szarpią" nim w danym momencie. Summa summarum: nie da się ujednolicić tego pojęcia. Będzie tyle ich rozumowań, ile jest ludzi.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne