"Relacje interpersonalne. Proces porozumiewania się" - recenzja książki i ... KONKURS DLA WAS !!!

W ramach współpracy z Domem Wydawniczym REBIS z Poznania, do moich rąk trafił egzemplarz bardzo interesującej książki "Relacje interpersonalne. Proces porozumiewania się". Dziś krótka recencja tej książki oraz … KONKURS DLA WAS !!!

Książka "Relacje interpersonalne. Proces porozumiewania się", której autorami są specjaliści od tematyki porozumiewania się Ronald Adler, Russel Proctor II i Lawrence Rosenfeld, oparta jest na podstawie X wydania amerykańskiego oryginału, co świadczy o ogromnej popularności pozycji za oceanem.

"Relacje interpersonalne" to skarbnica wiedzy, jeśli chodzi o tematykę porozumiewania się, mogąca z powodzeniem służyć psychologom, terapeutom, edukatorom, naukowcom, studentom psychologii lub kierunków pokrewnych, ale również i tym, którzy interesują się psychologią hobbystycznie.

Bez dobrego porozumiewania się nie ma dobrych relacji w związku miłosnym, w miejscu pracy, w życiu społecznym. O tym jak ważny i złożony jest to proces traktuje właśnie ta książka ...


Po otworzeniu paczki od Domu Wydawniczego REBIS, moim oczom ukazała się gruba, bo aż ponad 500 stronicowa, książka. Uwielbiam czytać książki psychologiczne, dlatego liczba jej stron ogromnie mnie ucieszyła :) Szkoda tylko, że wydana w miękkiej okładce.

"Relacje interpersonalne" to podręcznik, który świetnie się czyta. Jest napisany przystępny językiem. Czytając go, ani razu nie poczułem się, jakbym był traktowany przez autorów “z góry”, jako ktoś, komu należy objaśniać po tysiąckroć to samo zagadnienie. To wielka umiejętność prowadzenia pióra, ale i pełen szacunku sposób podejścia do odbiorcy. I papieru ;)

Wertując kartki książki, poza ciekawymi ilustracjami, zauważymy ogromną ilość najprzeróżniejszych rysunków, pomagających nam lepiej zrozumieć treść pisaną oraz bloków tekstowych, dotykających istoty porozumiewania się na przykładach sytuacji zaczerpniętych z życia codziennego, ze sztuki filmowej, czy z dodatkowych badań.

"Relacje" podzielone zostały na III główne części: "Podstawy porozumiewania się międzyosobowego", "Tworzenie wiadomości i odpowiadanie na wiadomości" oraz "Aspekty relacji interpersonalnych". W dalszej części znajdują się również aneksy dotyczące porozumiewania się w rodzinie oraz międzyosobowego porozumiewania się w pracy.

Każdy z rozdziałów podzielony na przejrzyste części, zaczyna się wyszczególnieniem podstawowych pojęć w nim poruszanych i spisem treści, dzięki któremu z łatwością możemy znaleźć to, czego akurat w danej chwili potrzebujemy.

Z książki dowiadujemy się jak kultura, w której żyjemy, niskie lub wysokie poczucie naszej własnej wartości, spostrzeganie innych wpływają na proces porozumiewania się z innymi ludźmi.

Uświadamiamy sobie, jak wiele komunikatów możemy wysyłać innym poprzez tzw. mowę niewerbalną: poprzez gesty, mimikę, głos, sposób ubierania się, poruszania, czy tzw. proksemikę.

Poznajemy składniki uważnego słuchania, które bywa ... prawdziwym wyzwaniem!

Dzięki lekturze tej książki dowiadujemy się jak ważna jest rola codziennych pozornie błahych pogawędek "o niczym" pomiędzy partnerami związku. Wcale nie muszą być to głębokie, filozoficzne wywody. Wypowiedzi sprawozdawcze typu "Dzisiaj jadłam lunch z nowym księgowym", czy "Ten zegar się spóźnia" okazują się być niezwykle ważnym elementem cementowania małżeństwa.

Książka uczy m. in. sposobów zachowania się w sytuacjach konfliktów interpersonalnych, blokujących proces komunikowania się, wskazując na plusy i minusy każdej z obranych przez nas strategii rozwiązywania sporów.

Na końcu każdego rozdziału znajdujemy podsumowanie i propozycję praktycznych ćwiczeń, które są moim zdaniem ogromnym plusem tej książki, ponieważ pozwalają na zastosowanie teorii porozumiewania się w naszym codziennym życiu.

"Relacje interpersonalne" to doskonała pozycją zarówno dla "moli" książkowych, które kochają zatapianie się w dobrej, naukowej literaturze, jak i dla osób, które po ciężkim dniu pracy, nie zawsze dysponują zbyt dużą ilością wolnego czasu, a mimo to chcą spędzić choć chwilę z naprawdę wartościową książką :)

"Relacje" to książka, do której z pewnością będę wracał, i wracał, i wracał, i wracał ... :)

Cena: 65 zł
Wydanie: II zmienione (na podstawie X wydania oryginału), 2011
Liczba stron: 522
Oprawa: miękka (broszura szyta ze skrzydełkami)
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o. o.
Moja ocena: 9/10

A teraz ...


Zadanie dla Was:

W jaki sposób możesz poprawić jakość Twoich relacji z partnerem/partnerką lub przyjacielem/przyjaciółką?
Opisz 10 Twoich osobistych sposobów :)


Autorzy 3 najciekawszych prac otrzymają nagrody a ich odpowiedzi zostaną opublikowane na blogu.

Nagrody: 3 książki "Relacje interpersonalne. Proces porozumiewania się" ufundowane przez Dom Wydawniczy REBIS

Odpowiedzi należy przesyłać na adres marcin.hanke@gmail.com w tytule maila wpisując "KONKURS RELACJE INTERPERSONALNE"

Termin nadsyłania prac: 16 grudnia, godzina 24:00
Ogłoszenie wyników: 18 grudnia
Powodzenia :)

Komentarze

  1. Temat bardzo ciekawy i pożyteczny ale jakże trudny:(
    Radzic najlepiej umiemy innym ale sobie samemu to nie taka prosta sprawa bo wymaga to od nas szczerosci wobec siebie, obiektywnej oceny własnej osoby co nie jest takie łatwe.. Z 10 sposobów na poprawienie relacji chciałabym poznac choc 3-4 na tyle skuteczne by pomogły mi czasem przeżyc trudny dzień;)
    Książkę przeczytam na pewno. Ewa

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm, zastanawiam się czy temat rzeczywiście taki trudny.. czasami wystarczy naprawdę niewiele żeby żyć jakoś normalnie, w zgodzie z innymi i utrzymywać dobre relacje. To podstawy: szacunek do siebie i innych, empatia, uwzględnianie potrzeb drugiego człowieka. Bądźmy mniej egoistyczni, popatrzmy i usłyszmy co mówi druga osoba a myślę, że będzie żyło nam się dużo lepiej. Prostym sposobem. Po prostu bądźmy ludźmi. Kasia

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne