Jak poprawić relacje z bliskimi? - ROZWIĄZANIE KONKURSU o relacjach interpersonalnych

Fot. Irum Shahid

Nadszedł dzień rozwiązania konkursu na temat relacji interpersonalnych.

Konkurs polegał na opisaniu 10 Waszych osobistych sposobów na poprawienie jakości relacji z partnerem/partnerką lub przyjacielem/przyjaciółką.

Wpłynęło sporo, bo aż kilkadziesiąt zgłoszeń. A oto 3 zwycięskie odpowiedzi ... :)


Każda ze zwycięskich odpowiedzi jest równorzędna.

ODPOWIEDŹ 1
1. Biorę pod uwagę, że każdy z nas jest z innej bajki i w każdym momencie możemy byc w innej bajce emocjonalnej. Są sytuacje, gdy jestem wsparciem i silną osobą, ale tez pozwalam sobie korzystac z siły i wsparcia innych. Nasze emocje - jak w sinusoidzie, czasami bywa się w dołku.

2. Dążę do zachowania równowagi w dawaniu i braniu, mówieniu i słuchaniu... itd.... Nie zawsze trzeba być dawcą, bo nas odbiorą jako męczennika (co pewnie tez wyjdzie nam w monologach typu "a ja dla was zrobilam, a ja pamietalam w przeciwieństwie..." - jak takie monologi tworzymy, to zapala sie czerwona lampka :)) Ale i odwrotnie - mam bliską osobę, u której dużo się dzieje - trzeba ją czasem sprowadzic do roli słuchacza (dla równowagi w relacji).

3. Nie gwiazdorzyć, nie grać zawsze pierwszych skrzypiec - wiem (jako gaduła), jak łatwo wpaść w pułapkę swobodnego opowiadania. Oddawać innym przestrzeń spotkania.

4. Rozumieć aktualny stan emocjonalny innej osoby. Zwlaszcza, jak nasz umysł "wie, że obiektywnie nie ma się czym martwic", to emocje np dziecka z rozbitym kolanem tego nie wiedzą i na ten moment potrzebują wsparcia.

5. Mieć swój własny świat (pasje, przyjaciół, przyjemności, swój kąt w domu), osobny od własnego świata innych domowników. Akceptowac te inne światy (nawet jak dla mnie niezrozumiałe do końca :)))

6. Rozróżniać złość od przemocy. Każdy ma prawo czuć złość i najlepiej, jak jest tego świadomy (trudne!!!). Nie przekształcać tej energii w przemoc typu wrzaski, krytyki i przekraczanie cudzych granic. To pozornie da ujście emocjom ale konsekwencje dla wzajemnej relacji będą trudne do naprawienia.

7. Dzielić się zdarzeniami, wrażeniami - na różnym poziomie - codziennych drobiazgów, przeżyć, myśli, poglądów.

8. Tworzyć wyższy stopień bliskości - ciepło, życzliwość, troska, akceptacja, zaufanie, wsparcie, otwartość... (powoli,żeby nie zagłaskać).

9. Dobre słuchanie: patrzec w oczy, nie niecierpliwić się, dopytywać, okazać, że ma znaczenie, nie kończyć cudzych myśli, współodczuwać...

10. Ważny w relacjach i nie tylko... Cud Uważności (a oprócz tego Cud Zwyczajności).

Ela

ODPOWIEDŹ 2

1. Umiejętność słuchania: nie tylko słyszenia, ale i słuchania. Wiele par jako przyczynę rozpadu swojego związku uznaje właśnie niesłuchanie tego, co mówi przez partnera.

2. Ważna jest też empatia. Oznacza to, że nie tylko słyszymy, ale i umiemy wczuć się w myśli i emocje innych, zrozumieć ich poprzez postawienie się w ich sytuacji, spojrzenie na daną rzecz z ich punktu widzenia.

3. Okazywanie szacunku: jeśli nie szanujemy siebie, nikt nie będzie nas szanował. Szanujmy też druga osobę, jej poglądy, myśli, uczucia, mówmy o tym.

4. Akceptowanie różnych stylów komunikacji. Kobiety są nastawione na bliskość, utrzymywanie więzi, a mężczyźni zwykle na konkretne działanie, które prowadzi do rozwiązania problemu. Jeśli połową sukcesu jest akceptacja odmiennego sposobu komunikowania partnera to druga połową jest jego szanowanie i takie komunikowanie się, które uwzględnia różnice między mężczyzną i kobietą.

5. Kompromis: nie myślmy tylko o sobie. Związek polega na osiąganiu kompromisów, dochodzeniu do wspólnego dobra, do sytuacji, która zadowala zarówno jedną jak i druga stronę. Można czasem odpuścić, ale nie rezygnujemy zupełnie ze swojego zdania, nie ulegajmy całkowicie. Nie zawsze my mamy rację, ale nie zawsze ma ją partner. Prawda leży zwykle pośrodku i każdy jest tak samo blisko niej jak i tak samo daleko.

6. Przywiązujmy wagę do tego: co, kiedy i jak mówimy. Nie rozpoczynajmy ważnych dyskusji, czy partner jest zły, zmęczony, głodny. I tu znów kłania się empatia. Dobierajmy właściwe pory, tematy, słowa. Sztuki rozmowy też można się nauczyć :)

7. Mówienie o swoich uczuciach: myślę, że jest bardzo ważne zarówno w przyjaźni jak i w związku. Wiele osób mówi: jesteś taki, taki, taki. Lepiej powiedzieć: ja czułam się tak, gdy ty to zrobiłeś. Wtedy partner pozna nasze uczucia, dowie się, jakie emocje wyzwalają w nas jego zachowania. Ważne jest jednak takie przedstawianie tych emocji, aby nie zranić bliskiej osoby, nie urazić jej. Jeśli mówimy o uczuciach, mówmy o wszystkich, również o tych negatywnych.

8. Nie zmieniajmy na siłę! Skoro jesteśmy z daną osobą, to znaczy, że akceptujmy zarówno jej wady jak i zalety. Nie starajmy się nikogo zmieniać na siłę, przekonywać go do swoich racji, tworzyć z niego kogoś, kim nie jest.

9. Rozsądne kłótnie. Kłócić naprawdę można się mądrze. Dobre kłótnie mówią o tym, że zależy nam na drugiej osobie, są potrzebne do wytworzenia zdrowych, trwałych relacji. W mądrej kłótni istotne są: zdrowy rozsądek, pohamowanie złości i danie możliwości na wypowiedzenie się drugiej stronie.

10. Rozmowa a nie monolog! Szczera rozmowa jest dobra na wszystko. To nie powinien być jednak monolog, ale dyskusja dwóch osób. Zamiast chować urazę, lepiej porozmawiać, ale spokojnie, trzymając nerwy na wodzy. Niewyjaśnione sprawy mogą odbić się echem w przyszłości.

Monika

ODPOWIEDŹ 3

1. Zostawianie(sporadyczne) liścików lub karteczek np. w książce czy pod poduszką. W nich jakiś miły tekst lub cytat. By miała sobie co włożyć do pamiętnika lub przeczytać przed snem. Znacznie lepiej działa od smsa, których dostajemy dziennie sporo.

2. Pozwolić jej nie mówić o tym co o czym nie chce. Niech ma prawo do tajemnic i prywatności, ale niech wie że może na mnie liczyć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

3. Otwarte mówienie o uczuciach. Dla przykładu: lubię spędzać z tobą czas, ciesze sie gdy to robisz, smutno mi gdy tak mówisz. Niech to nie będzie oczywiste, przecież tak miło jest to słyszeć, nawet jeśli chodzi o te negatywne - według mnie to oznaka zaufania np. że
przyznaje się do strachu.

4. Ściśle związane z 3 - dawanie sobie prawa do uczuć, zwłaszcza negatywnych(tych "niemile widzianych"). Może ci być smutno, możesz być zmęczona, tęsknić za mamą i nie wiedzieć dlaczego tak bardzo sie dzisiaj cieszysz(co u kobiet czasami sie zdarza).

5. Spontaniczne gesty takie jak niespodziewany telefon przed snem lub jakiś kwiatek. Po prostu chcę pokazać że zależy mi na tym by sie czuła ważne i by wiedziała że o niej pamiętam. Z tymi kwiatkami najlepiej też się dowiedzieć jakie lubi, moja ukochana woli goździki od róż. Dlatego dając goździka daje jej prezent prywatny, bo wiem że właśnie taki chce, nie róże które wszyscy kupują.

6. Pozwolenie na błędy i bycie innym. Różnimy sie między sobą jeśli chodzi o charakter, przekonania czy też to jak reagujemy na różne okazje. Ale różnice nie tyle sa powodem do oddalenia sie co raczej ciekawostką. Dzięki temu że sie różnimy jest ciekawiej i często weselej. A to że sie pomyliła to przecież nie koniec świata.

7. Pozwolenie jej, i sobie, na marzenia i odbicie sie od ziemi. Czasami miło jest sobie pomarzyć, zwłaszcza o takich rzeczach niemożliwych jak przejażdżka na jednorożcu po mojej własnej wyspie, której nie mam, ale to moja wyobraźnia więc zrobie co chce. Może to też być ślub, wspólne mieszkanie lub armia brzdąców ;)

8. Żartowanie, śmianie i wygłupy. Śmiech to zdrowie a nadmierna powaga zabija powoli. Może i zwykła codzienność nie jest zawsze kolorowa, ale i tak możemy sie razem cieszyć i śmiać na całego, czy przy komedii czy też podczas rozmowy.

9. Siedzenie w ciszy. Od czasu do czasu któreś z nas jest po prostu zmęczone i/lub chce trochę spokoju. Przy tym najlepiej po prostu sie przytulić i leżeć razem. To że któreś z nas jest bardzo zmęczone nie znaczy że nie chce byśmy spędzili razem czas. Wspólna drzemka jest bardzo przyjemna zwłaszcza pobudka z rozwianymi włosami.

10. Komplementy i wyznania. Jak wcześniej wspomniałem nic nie jest oczywiste. Ani to że ładnie wygląda, ani że jest ważna, ani to że ładnie dziś ma uczesane włosy. Może i wie o tym, ale i tak ucieszy się słysząc coś miłego.

Józef

Gratuluję zwycięzcom !!!

Przypominam, że nagrody dla zwycięzców w postaci książek pt. "Relacje interpersonalne. Proces porozumiewania się" ufundował Dom Wydawniczy REBIS. O książce możecie przeczytać tutaj.

Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne