Samotni na zakupach
Pomimo ogromnej popularności różnych sieci społecznościowych, Amerykanie czują się samotni.

Zgodnie z wynikami nowych badań, opublikowanymi w Journal of Consumer Research, jako konsumenci - samotne osoby zachowują się inaczej niż ludzie posiadający silne więzi społeczne.


Badania przytacza portal ScienceDaily.

"Pomimo popularności technologii Wi-Fi i serwisów społecznościowych takich jak Facebook, Amerykanie czują się bardziej społecznie odizolowani, niż dwie dekady temu."

- piszą Jing Wang ( University of Iowa ), Rui Zhu ( University of British Columbia ) i Baba Shiv ( Stanford University ). Naukowcy przytaczają m. in. wyniki badania ankietowego z 2004 roku, w których to aż 25% respondentów stwierdziło, że nie ma z kim przedyskutować ważnych dla siebie spraw.

Autorzy postanowili zbadać samotność w kontekście rynkowym. Powszechnie wiadomo, że ludzie, przy wyborze danego produktu, kierują się opinią innych ludzi na jego temat. Im więcej pozytywnych opinii słyszą, tym chętniej sięgają po daną rzecz. Czy samotni zachowują się tak samo ? - z tym pytaniem w głowach, naukowcy przystąpili do badań.

Uczestnicy badania zostali poproszeni o ocenę różnych produktów. W tym zadaniu badani mogli posługiwać się informacjami o społecznym uznaniu danej rzeczy - wyrażonej procentowo liczbie ludzi, którzy jej używali i spodobała im się. Następnie badacze zmierzyli poczucie samotności uczestników eksperymentu.

Okazało się, że istnieje pewna zależność.

Wielki odsetek ludzi nie czujących się samotnie, oceniała pozytywnie te produkty, które cieszyły się uznaniem większości konsumentów - były preferowane przez 80% wcześniejszych użytkowników.

Co bardzo ciekawe, ci, którym doskwierała samotność, w dużej mierze uznawali za dobre produkty te, które wcześniej uznawała za dobre ... mniejszość użytkowników – bo tylko 20 % wcześniejszych konsumentów.

Samotni nie chcieli obnosić się jednak ze swoim sympatyzowaniem danego przedmiotu

"Samotni oceniali pozytywnie produkty wskazywane wcześniej przez mniejszość, tylko wtedy, kiedy wiedzieli, że o ich wyborze nie dowie się większe grono. Zmieniali swoje preferencje na te, które podzielała większość, kiedy wyniki miały zostać upublicznione."

- dodają badacze.

Autorzy badania sugerują, aby marketingowcy pamiętali o czynniku poczucia samotności, podczas konstruowania przekazu reklamowego do konkretnego odbiorcy. Dla przykładu: osoby starsze ( tu należałoby uzupełnić: których grono znajomych z naturalnych powodów się zmniejsza, przez co czują się bardziej samotni, niż np. młodzież, czy osoby w średnim wieku ) będą mniej skłonne do wybierania tego, co wybiera większość.


Dodam od siebie, że marketingowcy pracujący w branży social - media, dzieki tym badaniom, uzyskują potwierdzenie zasadności dotychczas prowadzonych działań. Zarówno bowiem nie - samotni jak i samotni, widząc wielu "lubiących" na Facebooku czy obserwatorów w kręgach Google+, będą bardziej skłonni do sympatyzowania danej marce / produktowi, ponieważ wynik ten "idzie w świat".

Pytanie tylko, czy po kliknięciu - na pokaz - tak jak większość "Lubię to", kiedy przyjdzie co do czego, samotni wyciągną również swoje portfele ;) 
Jak myślicie ?

Komentarze

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne