Czy Ty też lubisz czytać blog PSYCHIKA.net?
Otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na moim blogu - tak jak ponad 5.000 zapisanych już osób. Będziesz na bieżąco z tym, co nowego w psychologii.


Po wpisaniu maila przepisz kod z obrazka a następnie sprawdź skrzynkę i potwierdź Twoje zgłoszenie. Marcin

niedziela, 13 listopada 2011

Ojcostwo może zmienić złe nawyki facetaU prowadzących ryzykowny tryb życia mężczyzn, którzy zostali po raz pierwszy ojcami - jak wynika z trwających od 19 lat badań - można zaobserwować znaczące obniżenie przestępczego stylu życia, palenia papierosów i używania alkoholu.


Badania ukazały się w Journal of Marriage and Family a przytacza je portal ScienceDaily.

Naukowcy badali rokrocznie ponad 200 mężczyzn w wieku 12 - 31 lat prowadzących "ryzykowny" tryb życia. Sprawdzano, w jaki sposób ich przestępczy tryb życia, palenie papierosów, picie alkoholu i używanie marhiuany zmienia się na przestrzeni lat. Naukowcy już wcześniej odkryli, że małżeństwo zmienia facetów ( "Na nerwy mężczyzn - najlepsze małżeństwo ?" - kliknijcie tutaj ), ale do tej pory nie wiedziano, jak faceci zachowują się, kiedy zostają ojcami.

Zgodnie z tym co mówi David Kerr, psycholog z Oregon State University, szef tych badań, mężczyźni wchodzący w dorosłość i tak coraz mniej angażują się w zachowania ryzykowne, jednak zostanie ojcem okazało się być niezależnym, silnym czynnikiem zmniejszającym przestępczy tryb życia, picie i palenie.

Badacze zauważyli również, że mężczyźni, którzy zostali ojcami w wieku 20 - 31 lat, w dużo większym stopniu przestawali żyć ryzykownie w porównaniu z mężczyznami, którzy zostawali ojcami jako nastolatkowie.

"To optymistyczne, że starsi i młodsi mężczyźni palili mniej papierosów po narodzinach dzieci

- mówi Kerr -

Ten rodzaj zmiany może mieć ważne konsekwencje dla zdrowia i tego mężczyzny i jego rodziny."

Zdaniem autora badań, odkrycie to sugeruje, że ojcostwo może być niezwykle ważnym doświadczeniem również dla mężczyzn, którzy żyją ryzykownie. To doskonały moment na interwencję i pracę psychologiczną z takimi ludźmi, ponieważ są wtedy najbardziej podatni na zmianę swoich przyzwyczajeń.

Jakie jest Wasze zdanie na temat wyników tych badań ???

A propo dzieci, zobaczcie ten filmik ;)

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Nieprawda, znam gościa, który dopiero mocno rozpił się po narodzinach syna.

Katarzyna pisze...

No cóż, jeśli to prawda, to się cieszę :)

Anonimowy pisze...

Znam pewne przypadki, w których małżeństwo i ojcostwo wzmocniło złe nawyki, finał zazwyczaj w sądzie.

Anonimowy pisze...

Mój szanowny tatuś dał popisy dopiero po narodzinach moich, a po każdym kolejnym dziecku (jest nas w sumie troje) było coraz gorzej.

Romantica pisze...

Tutaj chyba nie można sprowadzic do jednego mianownika ..Często włsnie uciekają od obowiązków.....płaczu dziecka

Anonimowy pisze...

Po narodzinach dziecka, nie zauważyłam żadnej zmiany. Chyba że na gorsze. Po 5 latach związku wszystko się posypało. W tym momencie jestem sama z dzieckiem, a tautś... No cóż - mało się interesuje...

Alkoholik72 pisze...

Narodziny dzieci nic nie zmieniły w moim podejściu do życia. Ale wstępując w związek małżeński miałem już duży problem z alkoholem - niestety go nie dostrzegałem. Dopiero konsekwencje moich poczynań zmusiły mnie do podjęcia działania w kierunku trzeźwienia. i w wieku od ok 36 lat obudziłem się obok nastoletniej córki kilkuletniego syna. I tak naprawdę musiałem uczyć się być ojcem od początku. Bo nigdy tego nie potrafiłem. Ale to długa historia :)

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...