Przyjaciel taki jak ja


Ludzie dobierają sobie przyjaciół, którzy myślą i czują podobnie do nich samych. W im większej społeczności żyją, tym łatwiej jest im z wielkiego tłumu "wybrać" sobie jak najbardziej podobnego do siebie przyjaciela.

Badacze zauważają jednak, że w ten sposób "bardziej dobrana przyjaźń" niekoniecznie będzie bardziej głęboka ...


Angela Bahns z Wellesley College wraz z Chrisem Crandallem i Kate Pickett z University of Kansas udali się do małego koledżu z 500 studentami i dużego koledżu z liczbą 25 000 studentów. Tam badacze wyławiali pary rozmawiających ze sobą osób, wyglądających na dobrych przyjaciół. Pytali ich o przekonania, religię i zachowania zdrowotne.

Co się okazało ?

Przyjaciele z dużego koledżu pod względem przekonań i zachowań byli do siebie dużo bardziej podobni, niż przyjaciele z małego koledżu. Naukowcy sugerują, że w większej grupie, ludzie mają większy wybór, aby odnaleźć osobą o jak najbardziej zbliżonych do samych siebie poglądach.

To jednak nie wszystko !

Pomimo większego podobieństwa przyjaciół z dużej szkoły, przyjaciele z małej szkoły określali swoje przyjaźnie jako BLIŻSZE w porównaniu z przyjaciółmi ze szkoły - molocha. Dla uzupełnienia należy dodać, że długość przyjaźni i czas spędzany razem był podobny na obu kampusach.

Naukowców zaskoczył również fakt, że pomimo "osobowościowej różnorodności" uczestnicy badania nawet w dużej szkole i tak znaleźli sobie na przyjaciół ... ludzi podobnych do siebie :D

A jacy są Wasi przyjaciele i przyjaźnie ?
Jakie cechy Waszym zdaniem powinien mieć DOBRY PRZYJACIEL ?

Komentarze

 1. musi być tak samo szalony jak ja i poważny kiedy trzeba! Zgadzam się z opinią, że szukamy przyjaciół podobnych do siebie

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że znalezienie prawdziwego przyjaciela to istny cud, który rzadko sie zdarza (ale jest możliwy). Reszta to tylko bliższe lub dalsze znajomości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś słabi musieli być ci amerykanscy naukowcy, skoro zaskoczył ich tak oczywisty wynik badań ;) Z drugiej strony nikt tu nie napisal, jacy to byli naukowcy - być może badania przeprowadzała grupa elektroników lub mechaników :P

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie w przyjaźni najważniejszy jest podobny system wartości i poziom tolerancji. W innych sprawach - osobowość, pasje, religia itp. możemy się różnić.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne