Czy Ty też lubisz czytać blog PSYCHIKA.net?
Otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na moim blogu - tak jak ponad 5.000 zapisanych już osób. Będziesz na bieżąco z tym, co nowego w psychologii.


Po wpisaniu maila przepisz kod z obrazka a następnie sprawdź skrzynkę i potwierdź Twoje zgłoszenie. Marcin

poniedziałek, 3 października 2011

Przyjaciel taki jak ja


Ludzie dobierają sobie przyjaciół, którzy myślą i czują podobnie do nich samych. W im większej społeczności żyją, tym łatwiej jest im z wielkiego tłumu "wybrać" sobie jak najbardziej podobnego do siebie przyjaciela.

Badacze zauważają jednak, że w ten sposób "bardziej dobrana przyjaźń" niekoniecznie będzie bardziej głęboka ...


Angela Bahns z Wellesley College wraz z Chrisem Crandallem i Kate Pickett z University of Kansas udali się do małego koledżu z 500 studentami i dużego koledżu z liczbą 25 000 studentów. Tam badacze wyławiali pary rozmawiających ze sobą osób, wyglądających na dobrych przyjaciół. Pytali ich o przekonania, religię i zachowania zdrowotne.

Co się okazało ?

Przyjaciele z dużego koledżu pod względem przekonań i zachowań byli do siebie dużo bardziej podobni, niż przyjaciele z małego koledżu. Naukowcy sugerują, że w większej grupie, ludzie mają większy wybór, aby odnaleźć osobą o jak najbardziej zbliżonych do samych siebie poglądach.

To jednak nie wszystko !

Pomimo większego podobieństwa przyjaciół z dużej szkoły, przyjaciele z małej szkoły określali swoje przyjaźnie jako BLIŻSZE w porównaniu z przyjaciółmi ze szkoły - molocha. Dla uzupełnienia należy dodać, że długość przyjaźni i czas spędzany razem był podobny na obu kampusach.

Naukowców zaskoczył również fakt, że pomimo "osobowościowej różnorodności" uczestnicy badania nawet w dużej szkole i tak znaleźli sobie na przyjaciół ... ludzi podobnych do siebie :D

A jacy są Wasi przyjaciele i przyjaźnie ?
Jakie cechy Waszym zdaniem powinien mieć DOBRY PRZYJACIEL ?

4 komentarze:

bazgrająca pisze...

musi być tak samo szalony jak ja i poważny kiedy trzeba! Zgadzam się z opinią, że szukamy przyjaciół podobnych do siebie

Moaa pisze...

Myślę, że znalezienie prawdziwego przyjaciela to istny cud, który rzadko sie zdarza (ale jest możliwy). Reszta to tylko bliższe lub dalsze znajomości.

Anonimowy pisze...

Coś słabi musieli być ci amerykanscy naukowcy, skoro zaskoczył ich tak oczywisty wynik badań ;) Z drugiej strony nikt tu nie napisal, jacy to byli naukowcy - być może badania przeprowadzała grupa elektroników lub mechaników :P

Antares pisze...

U mnie w przyjaźni najważniejszy jest podobny system wartości i poziom tolerancji. W innych sprawach - osobowość, pasje, religia itp. możemy się różnić.

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...