O atrakcyjnym niskim męskim głosie i kobiecej pamięci ...

Fot. Aldon Scott Mc Leod
Naukowcy z University of Aberdeen w Wielkiej Brytanii z Davidem Smithem na czele uważają, że kobiety lepiej zapamiętują treści wypowiadane przez mężczyzn o atrakcyjnym niskim głosie.


W pierwszym eksperymencie, 45 kobietom pokazywano na obrazkach pewne przedmioty wraz z odtwarzaniem nagrań z ich nazwami, czytanymi albo przez kobietę albo przez mężczyznę, elektronicznie przekształconym wysokim lub niskim głosem.

Następnie pokazywano kobietom dwie bardzo podobne wersje tych samych obiektów i polecono wskazywać, które obiekty z poszczególnych par prezentowany były im wcześniej. Kobiety pytane były również o to, jaki rodzaj głosu preferują.

Drugi eksperyment był podobny, jednak użyto w nim już prawdziwych żeńskich i męskich głosów.

W obu przypadkach odnotowano, że kobiety bardzo mocno preferowały niski męski głos i bardziej trafnie zapamiętywały obiekty, których nazwy czytane były właśnie przez mężczyzn o niskim głosie.

Naukowcy sugerują, że wyniki ich badań są dowodem na to, że ewolucja wykształciła u kobiet zdolność do zapamiętywania informacji związanych z mężczyznami, z których kipi testosteron.

Smith, autor badania, podsumowuje, że pamięć kobiet jest wzmacniana przez atrakcyjny niski męski głos. Panie stają się wtedy dużo bardziej czujne, ponieważ niski głos może być wyznacznikiem wysokiej jakości genowej osobnika, ale i antyspołecznych cech osobowości.

Ten ewolucyjny mechanizm miałby działać w taki sposób ...

Kobiety nauczyły się dobrze zapamiętywać najróżniejsze fakty związane z facetami o fajnych, niskich głosach ( np. jakie mają poglądy, jak zachowują się w różnych sytuacjach, czy są wrażliwi ), ponieważ dzięki temu mogły dokonywać porównań i analiz, i w ten sposób wybrać najlepszego dla siebie partnera.
Co o tym myślicie ???

Komentarze

  1. Hmmm, ciekawe, nawet bardzo :)
    Przydałaby się jeszcze jakaś przykładowa próbka z niskim męskim głosem, bo wiele osób zakończyło edukację muzyczną na podstawówce i może mieć z tym problem.

    Swoją drogą ja zawsze jakoś nie przepadałem za swoim głosem, uważam, że brzmi dość fatalnie, zwłaszcza przy odsłuchiwaniu z nagrania. Z kolei płeć piękna jest innego zdania.

    OdpowiedzUsuń
  2. całkowicie sie z tym zgadzam . Uwazam też ze kobiety w ogóle lepiej zapamietują głos jakikolwiek... meski czy zeński i potrafią lepiej rozpoznawać ludzi po głosie niż mężczyzni , nie mówiąc juz o niuansach , zabarwieniach i odcieniach i tegoż przyczynach . To raczej powszechnie wiadoma prawda nawet nie specjalistyczna

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne