O aspołecznych myszach, neurogenezie i schizofrenii …
Myszy stają się aspołeczne, kiedy proces tworzenia nowych neuronów zostaje zablokowany w młodości.

Pozytywnie zaskoczeni odkryciem badacze z Yale sądzą, że być może przyczyni się ono do zrozumienia schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych.


Jak donosi październikowy numer czasopisma Neuroscience, co przytacza portal ScienceDaily, ten sam proces zatrzymany w dorosłości nie przynosi już takich skutków.

Neurogeneza czyli proces tworzenia się nowych komórek nerwowych w mózgu w dużo większym stopniu odbywa się w dzieciństwie i okresie dojrzewania, niż w dorosłości.

Dotychczas większość badaczy zainteresowanych było tymi komórkami w dorosłym życiu. Naukowcy z Yale tymczasem zapragnęli zbadać je w różnym wieku.

Do badań użyto myszy.

Przeciętna dorosła mysz ma tendencje do spędzania czasu na poznawaniu i komunikowaniu się z obcymi myszami.

Po spowodowaniu zatrzymania procesu tworzenia nowych neuronów u myszy w wieku dojrzewania, dany osobnik tracił jednak zainteresowanie innymi myszami, nawet wtedy, kiedy one próbowały nawiązać z nim relacje.

" Ta mysz zachowywała się tak, jakby nie rozpoznawała innych myszy - jako myszy. "

- mówi Arie Kaffman, autorka badań.

Co ciekawe, zablokowanie procesu nerogenezy w dorosłym życiu, nie wpłynęło na życie społeczne myszy, co świadczy o tym, że proces ten pełni różne funkcje w różnym wieku.

Co ma do tego schizofrenia ?

Wyniki badań w powiązaniu z wiedzą na temat schizofrenii mogą rzucić nowe światło na sposób rozumienia tej i innych zaburzeń psychicznych.

U osób cierpiących na schizofrenię stwierdza się zmniejszoną produkcję nowych neuronów w części mózgu zwanej hipokampem a pierwsze objawy schizofrenii zauważa się w okresie dojrzewania.

Czy odkrycie naukowców z Yale stanie się podwaliną do nowych badań na temat zaburzeń psychicznych ludzi ? - Czas pokaże ...

Komentarze

  1. Jeśli by spojrzeć na mózg i inteligencję takiej myszki, to nie rozumiem jak można przenosić na grunt ludzki.
    Poza tym nie czuję się najlepiej z tym, że zwierzęta wykorzystywane są w badaniach. Każda istota posiada zdolność do przeżywania, w tym do cierpienia. Nie powinniśmy zadawać bólu żadnej czującej istocie. Wiem, że w pełni jest to niemożliwe, ale jednak możemy jakoś to minimalizować.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne