Mowa ciała - pewność siebie - osiągnięcia sportowe

Autorką tekstu jest psycholożka Katarzyna Grześczyk.

W życiu codziennym komunikując się z innymi ludźmi aż około 93 % komunikatu stanowi mowa ciała. Pozostała reszta informacji przekazywana jest pod postacią słów.

Nie inaczej sprawa ma się podczas zawodów sportowych. Chcąc nie chcąc przekazujemy naszemu przeciwnikowi komunikaty niewerbalne w postaci gestów, chodu, postawy ciała, mimiki, które on odpowiednio odczytuje.


Łatwo zaobserwować jak po paru nieudanych zagraniach zmienia się postawa sportowca. Często też na rozgrzewkach przedmeczowych można odgadnąć, który zespół "jest skazany na porażkę", a w czasie meczu, który zespół lub zawodnik przegrywa.

Mowa ciała, którą prezentujemy wpływa zarówno na grę naszych przeciwników jak i na naszą własną ( wpływa na nasze myśli / przekonania czyli kształtuje emocje a co za tym idzie przekłada się na nasze zachowania ). Możemy się jednak nauczyć jak korzystać z języka naszego ciała tak, aby stał się on naszym sprzymierzeńcem.

Utrzymywanie wysoko głowy i podbródka, ramiona cofnięte, podskoki, zaciskanie pięści, kołyszące się ciało to zewnętrzne oznaki pewności siebie.

Bardzo skuteczne staje się też łączenie języka ciała z autorozmową w postaci wypowiadania do siebie paru zachęcających słów. Wysyłamy tym samym informacje do nas samych i do przeciwnika - mam kontrolę, jestem pewny siebie, jestem silny.


Tony Pickard trener byłego tenisisty Stefana Edberga zwykł mawiać "ustal na pewnym poziomie język ciała, a i umysł utrzymasz w pionie". Należy też pamiętać, że mowa ciała nie jest jedynym, a tylko jednym z wielu elementów, które wpływają na pewność siebie sportowca i mogą stanowi podstawę do interwencji psychologa sportowego.

Katarzyna Grześczyk

Komentarze

  1. Dobry artykuł. Sam wiem po reakcji otoczenia co się działo gdy zacząłem stosować pewną mowę ciała poprawiając postawę. Ludzie zmienili do mnie nastawienie. A nawet gdy zacząłem w indywidualnych rozmowach mieszać to z raportem, czyli naśladując gesty i styl mowy rozmówcy,potrafiłem o wiele skuteczniej przekonać tę osobę do pewnych działań które oczekiwałem. Fantastyczne :-) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne