Zespół Tourette'a [ TYLKO DLA DOROSŁYCH ]


Wczoraj zamieściłem prezentację autorstwa chorego na dwubiegunówkę Joshuy Waltersa, sugerującą, że nawet w chorobie psychicznej można znaleźć coś pozytywnego.

Nie oszukujmy się jednak, choroba psychiczna to często prawdziwe piekło zarówno dla osoby, która na nią cierpi, jak i dla jej najbliższych.

Dziś chciałbym Wam przybliżyć chorobę mózgu zwaną zespołem Tourette'a w cytatach i filmikach.

Z uwagi na zawartość wielu wulgarnych słów, poniższe filmy powinni oglądać tylko dorośli.


Zespół Tourette’a – wrodzone zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się przede wszystkim występowaniem licznych tików ruchowych i werbalnych, opisane w 1885 przez francuskiego neurologa Georges'a Gilles'a de la Tourette’a.

...

Pierwsze objawy występują między 2. a 15. rokiem życia, z początku ograniczają się do prostych tików motorycznych. Pojawiają się również zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość oraz utrudniona kontrola nad odruchami. Tiki zazwyczaj występują w postaci łagodnej (prostej), ograniczając się do mrugania oczami, ruchów ramion i głowy, grymasów, pochrząkiwania, mlaskania. W ciężkiej postaci zespołu Tourette'a tiki (zwane złożonymi) praktycznie uniemożliwiają normalne życie - chorzy podskakują, dotykają siebie i innych, kręcą się w kółko, wykonują serie nieskoordynowanych gestów.

Tiki wokalne pojawiają się i zanikają przyjmując różne formy. Jedną z nich jest koprolalia - patologiczna, niedająca się opanować potrzeba wypowiadania nieprzyzwoitych słów lub zdań, przekleństw lub obelg kierowanych do obcych. Mogą być to pojedyncze przekleństwa lub złożone zdania. Koprolalia występuje także w wielu innych chorobach nerwowych i psychicznych, np. schizofrenii, psychozach alkoholowych, czasem w nerwicy natręctw. Według danych Tourette Syndrome Association na koprolalię w Syndromie Tourette’a cierpi mniej niż 15% pacjentów.

Przeklinanie w Syndromie Tourette’a jest również tłumaczone psychologicznym zjawiskiem echolalii - jest to powtarzanie słów lub zwrotów wypowiedzianych przez inne osoby lub zasłyszanych np. w telewizji. Zdarza się także, że osoba chora na echolalię powtarza słowa wypowiedziane przed chwilą przez siebie. Dwie najczęstsze formy echolalii to echolalia natychmiastowa i echolalia odroczona.

---> Więcej na Wikipedia.

Aby zapoznać się z objawami, obejrzyjcie fragment programu TVN "Rozmowy w toku" z udziałem osoby chorej na to schorzenie.


Choruję na zespół Tourette'a przez drabikpanytv

... i fragment komedii "Boski Żigolo" ( dla znających język angielski ).

.

I ostatni film, zawierający dużo szczegółów na temat choroby.

Część ICzęść IICzęść III

Komentarze

 1. Ciężko musi być ludziom z Tourettem - inni bardzo krzywo patrzą na kogoś, kto nagle rzuca mięchem. Niestety mentalność jest w Polsce taka, że najchętniej to wszystkich "takich" pozamykaliby... :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie przeraża fakt, że sporo kobiet usunęła by ciążę(teoretycznie prawo na to pozwala), gdyby dowiedziała się, że ich dziecko może mieć tę chorobę. To jest dopiero chore ....

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się być normalniejszy niż niejeden tzw."normalny"

  OdpowiedzUsuń
 4. Też cierpię na tourette'a.Znam Mirka spotykam się czasem z Mirkiem.Mieszkamy blisko.Znalazłem lekarstwo w sporcie.Mam podobne objawy choroby.
  Prosze odwiedzić mojego bloga:
  mariusznoconstiv.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. czy jest ciężko? nawet nie pytajcie jak bardzo...

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja córka też ma podejrzenie zespołu touretta.
  Zaczęło się jakieś 3 lata temu chrząkanie, mruganie ruchy buzi,potem tak jakby chciała wyjąć oczy taki wytrzeszcz. Teraz doszło jeszcze ruchy ramion i szyi a jak chodzi to się nagle prostuje i wygina. Ja po prostu nie reaguję udaję że nie widzę tego i o to samo poprosiłam w szkole i znajomych. Wiem że jest jej nieswojo jak tak robi. Proszę o kontakt czy jestem na dobrym tropie. Mój mail; nikoreta@interia.eu

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie również podejrzewają Tourette'a i wszystko wksazuje na to, że mają rację. Szkoda tylko, że dopiero teraz... Przeżyłam wiele nieprzyjemnych sytuacji przez to, że wcześniej mnie nie zdiagnozowano. Dopiero po dwudziestuparu latach znalazła się lekarka, która spojrzała na mnie podmiotowo, a nie przedmiotowo. Podziwiam ludzi, którzy otwarcie o tym mówią - ja jeszcze nie mam na to odwagi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto zobaczyć odpowiedz na pytanie do Dr Natashy Campbell McBride odnośnie Tourette'a tutaj:
  http://www.zespolpj.pl/index.php/pytania-i-odpowiedzi?catid=11

  OdpowiedzUsuń
 9. Dr Natasha Campbell McBride o Tourette i wzmacniacz serotoniny

  OdpowiedzUsuń
 10. http://www.zespolpj.pl/index.php/pytania-i-odpowiedzi?catid=6

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam serdecznie,

  Piszę pracę mgr nt zespołu Tourette’a i badam osoby dorosłe z tym zaburzeniem. Zwracam się do wszystkich osób posiadających niniejsze schorzenie z prośbą o chęć udziału w badaniu. Badanie polega na wypełnieniu kwestionariuszy, które są całkowicie anonimowe. Natomiast odpowiedzi uzyskane za pomocą kwestionariuszy zostaną wykorzystane wyłącznie do celów naukowych. Osoby zainteresowane bardzo proszę o kontakt: dianabiront@gmail.com

  Pozdrawiam,
  Diana

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne