Męski i kobiecy sposób widzenia świata?Naukowcy z Wielkiej Brytanii ( University of Warwick ) znaleźli PIERWSZY DOWÓD na to, że mężczyźni mają tendencję do oceniania różnych rzeczy w kategoriach czarno-białych, podczas gdy kobiety starają się widzieć wtedy różne odcienie szarości.


W badaniu wzięło udział 113 osób. Poproszone je o przydzielenie do różnych kategorii 50 przedmiotów. Można było to zrobić przydzielając je "częściowo" do danej kategorii, całkowicie lub wcale. Uczestnicy musieli zmierzyć się z takimi wątpliwościami jak to, czy pomidor to owoc albo czy farba jest narzędziem.

Co się okazało ?

Badacze odkryli, że mężczyźni byli dużo bardziej skłonni to jednoznacznego kategoryzowania danego przedmiotu - na przykład pomidor jest albo nie jest owocem i KROPKA. Z kolei w odpowiedziach kobiet można było znaleźć wiele więcej niejednoznaczności - na przykład zaznaczały, że pomidor może częściowo znaleźć się również w kategorii owoców. Kobiety aż o 23 % częściej niż mężczyźni przydzielały dane przedmioty "częściowo" do różnych kategorii.

Dr Zachary Estes, autor badania, mówi na koniec:

"Oczywiście to, że odkryliśmy istotną różnicę pomiędzy sposobem kategoryzowania danych przedmiotów przez kobiety i mężczyzn, nie oznacza wcale, że dana metoda jest lepsza lub gorsza. Na przykład lekarze mężczyźni mogą być bardziej skłonni do szybkiej i konkretnej diagnozy na podstawie symptomów choroby. Może być to bardzo pomocne, aby wcześnie zacząć leczenie, ale też szkodliwe, jeśli diagnoza była nieprawidłowa. W wielu przypadkach otwartość na kategoryzowanie czy diagnozowanie byłaby bardziej efektywna."

Czy wyniki badań odzwierciedlają rzeczywistość w Waszym najbliższym otoczeniu ?

Jak myślicie, jak takie postrzeganie świata przez kobiety i mężczyzn może wpływać na relacje pomiędzy nimi ?

Zachęcam do komentowania :D

PS. Skoro już jesteśmy w tematyce lekko damsko - męskiej, piosenka na dziś :P ;)

Komentarze

 1. Być może to kolejny przyczynek do wiedzy o różnicach w sposobie podejmowania decyzji kobiet i mężczyzn. Ci drudzy zwykle podejmują szybciej. Są bardziej konkretni zdecydowani. Wydaje się, że nic dziwnego skoro widzą zerojedynkowo. Mają mniej opcji do wyboru, bardziej przejżysty obraz sytuacji (jest tak, bądź tak) to i łatwiej wybrać :)

  Pio

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Pio -
  Oj, żeby życie faceta było tak proste :)
  Pozdr., dzięki za komentowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja widać z tego bywam jak mężczyzna i bywam jak kobieta hihi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Jacenty -
  Witaj w klubie :) Ze mną jest podobnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. To zależy ... :) Można zaobserwować, że pomimo iż sytuacja wydaje się jasna i klarowna, wobec czego podjęcie decyzji łatwe ... wówczas kobiety znajdują jakieś "ale" do dalszego zastanowienia, rozważenia nawet jeśli opcja bądź warunek nie był wcześniej brany pod uwagę, bądź nie wpływa znacząco -bądź wcale - na ocenę trafności decyzji. Wydaje się, że po przeanalizowaniu kolejnego czynnika kobietom wydaje się, że podjęły "naprawdę" słuszną decyzję.

  .. ale tak tylko może mi się wydawać.

  OdpowiedzUsuń
 6. To chyba wynika z tego, że faceci mają prostszy obraz świata. Dla mężczyzny pomidor jest pomidorem. Dla kobiety jest czerwonym warzywem(a może owocem?), które jest śliskie plus jeszcze jakoś tam smakuje i tak dalej i tak dalej. I zawsze jest jakieś ale :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lavinka, każdy sobie zdaje sprawę z tego, że pomidor jest taki a taki i można gdybyać. Jednak w większości wypadków jest "wkładany" do warzyw, tym samym jeżeli chodzi o stworzenie kategorii to jest najwłaściwsze - stereotypowe - jego miejsce. Z tego co rozumiem, w badaniu o to chodziło... I wynik wcale nie musi być spowodowany "prostotą myśli", a zwykłym wykorzystywaniem "gotowych wzorców".

  No i znów mamy za mało danych aby badanie przeanalizować dokładniej. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Myśle że to fakt dla facetów białe to białe czarne to czarne ,nie maja tego czegoś za co kochaja kochają kobiety .Bo w przeciwnym razie po co byśmy były im potrzebne .musimy sie jakos uzupełniać tak stworzył nas Bóg zebyśmy byli jak jedno ciało .Gdybysmy byli i mysleli jak faceci to by było jakby człowiek miał cztery nogi.Mamy sie uzupełniac i dlatego szukamy swojej drugiej połowy .Nie wiem czy pomocne ale to przyszlo mi na mysl:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Męski punkt widzenia jak dla mnie osobiście jest zrozumiały, jasny, przewidywalny. . . natomiast kobiecy ( wydać się to może dziwne, bo jestem kobietą) czasami nie do zniesienia, a w dodatku nie można tego kontrolować:D
  Mężczyźni się optymistami, kobiety pesymistkami . . . znam to z autopsji, dzięki mojemu mężczyźni nauczyłam się martwić, wtedy kiedy naprawdę pojawiają się problemy, a nie sama sobie jest stwarzać . . . a także nauczyłam się do wielu rzeczy podchodzić z optymizmem, od tego czasu życie naprawdę wydaję mi się łatwiejsze i piękniejsze :)
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
 10. "Anonimowy pisze...
  Myśle że to fakt dla facetów białe to białe czarne to czarne ,nie maja tego czegoś za co kochaja kochają kobiety .Bo w przeciwnym razie po co byśmy były im potrzebne ..."

  jako że wiele heteroseksualnych kobiet ma męski mózg, wiele hetero mężczyzn kobiecy, a dodatkowo ok.7% ludzi jest homoseksualna, trochę zbyt prosto sprawę ujmujesz.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cyt. "mężczyźni byli dużo bardziej skłonni to jednoznacznego kategoryzowania danego przedmiotu - na przykład pomidor jest albo nie jest owocem i KROPKA. Z kolei w odpowiedziach kobiet można było znaleźć wiele więcej niejednoznaczności".

  Hmm, ciekawy wynik badania. Prawdę powiedziawszy z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że wśród mężczyzn taka jednoznaczność zanika w miarę zwiększania się poziomu wykształcenia. Słowem - im mężczyzna ma więcej oleju w głowie, tym więcej odcieni otaczającej nas rzeczywistości dostrzega. U kobiet zaś jest odwrotnie - lepiej wykształcone kobiety mają tendencję do postrzegania świata w barwach czarno-białych, być może nawet większą niż mężczyźni. Oczywiście, badań żadnych nie prowadziłem, ale wieloletnia praktyka podsuwa mi takie spostrzeżenia.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne