Jak trwałe jest pierwsze wrażenie?

Fot. Heather Sorenson


Jeśli zależy nam na opinii jakiejś osoby, powinniśmy pamiętać o tym, aby wywrzeć na niej pozytywne pierwsze wrażenie. Jest ono bardzo trwałe, choć nie niemożliwe do modyfikacji.

Przeczytajcie o wynikach badań zespołu naukowców z Kanady, USA i Beligii na temat pierwszego wrażenia.


Jeden z autorów dzisiaj przytaczanego badania, Bertram Gawronski z Canada Research Chair at The University of Western Ontario, mówi:

"Wyobraź sobie, że masz nowego kolegę w pracy, który sprawił na tobie niezbyt korzystne wrażenie. Po kilku tygodniach, spotykasz go na imprezie i zauważasz, że to jednak całkiem miły gość. Mimo że od tego momentu będziesz już wiedział, że twoje pierwsze wrażenie na temat tego mężczyzny było błędne, nowe doświadczenie z kolegą będzie wpływało jedynie na obraz kolegi w kontekstach podobnych do sytuacji imprezy. W innych kontekstach nadal dominować będzie pierwsze wrażenie."

Aby zbadać TRWAŁOŚĆ pierwszego wrażenie, Gawronski wraz z kolegami pokazywali uczestnikom swojego badania albo pozytywne albo negatywne informacje na temat nieznanych im osób - na ekranie komputera. Następnie pokazywano im dalsze, nowe informacje, które były niespójne z tymi pierwszymi. W czasie trwania badania naukowcy mierzyli reakcje uczestników na poszczególne osoby, manipulując różnymi kontekstami napływających do badanych informacji - poprzez delikatne zmienianie tła, na którym były prezentowane.

Co się okazało ?

Po pierwsze to, co każdy z nas doskonale wie, że pierwsze wrażenie na temat danej osoby jest bardzo trwałe i bardzo trudno je zmienić. Po drugie, okazało się, że jest jednak sposób na modyfikację pierwszego wrażenia - a jest nim bombardowanie nowymi kontekstami. Chociaż w pierwszym poznanym nam kontekście nadal dominować będzie pierwsze wrażenie, ogólny obraz danej osoby będzie już o wiele bardziej pełny.

Jak utrzymują autorzy badania to bardzo praktyczny wniosek na przykład dla psychologii klinicznej. Jeśli do psychologa przychodzi pacjent z pewną fobią - na przykład panicznie boi się pająków - to miejsce prowadzenia udanej terapii nie powinno ograniczać się tylko do tego samego gabinetu psychologa, lecz do wielu różnych miejsc.

A czy Waszym zdaniem można  w ten sposób zmienić pierwsze wrażenie ?

Komentarze

 1. Osobiście wiem, że pierwsze wrażenie bardzo trudno zmienić. Można zawsze próbować, ale efekty mogą być mizerne. Co do bombardowania kontekstami - często jest to trudne lub niemozliwe, gdyż bydujemy wokół siebie mur, zaporę, która nie pozwala nam zauważać innego niż to pierwsze zachowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi całkiem niedawno pierwsze wrażenie zmieniło się dość szybko. I to bez zmiany kontekstu...
  W pracy nowo poznana osoba wypadła w moich oczach bardzo korzystnie. (widziałem jej uśmiech i pozytywne nastawienie). Kolejnym razem, gdy miałem okazję posłuchać jak rozmawia i dokładniej przyjrzeć się zachowaniu już nie wypadła tak dobrze Ten niezbyt pozytywny obraz utrwalił mi się do dziś...

  Uważam (chyba nawet gdzieś o tym czytałem) że na początku każdej nowej znajomości umysł tworzy robocze założenia tego kim jest drugi człowiek. Jest to potrzebne by móc się sprawnie komunikować. Im szybciej te założenia zostaną zweryfikowane, tym większa szansa, że się zmienią (bądź potwierdzą). Zgadzam się, że kontekst ma tu znaczenie, Jeżeli ktoś dał się poznać jako despotyczny ojciec, to takim pozostanie, aż do momentu gdy w rodzinnym kontekście pokaże, że jest inaczej.

  W całej dyskusji o pierwszym wrażeniu istotne, myślę, jest również to, że pierwsze wrażenie bywa prawdziwym i nie zmienia się ono ponieważ... odpowiada rzeczywistości.

  Pio

  OdpowiedzUsuń
 3. To zależy od człowieka. Rzeczywiście wielu, zwłaszcza kobiety w stosunku do mężczyzn - ocieniają ich po pierwszym wrażeniu. Co z tego, że pan jest na co dzień chamem, kiedy na pierwszej randce pachniał drogimi perfumami i bez szemrania zapłacił rachunek. No niestety, czasem nasz mózg jest naszym wrogiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Próbuje ten wpis przenieść do życia codziennego i znaleźć osobę o której zmieniłem z czasem zdanie no i jakoś nie potrafię znaleźć wielu osób, chociaż kilka osób się znalazło co nie zmienia faktu, że zgadzam się z wpisem. Pierwsze wrażenie trudno zmienić.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze wrażenie jest również istotne w biznesie.
  Od 18 lat zajmuję się sprzedażą i wiem, że jeśli zawalimy pierwszy kontakt, to później będzie nam trudno to zmienić.

  Pozdrawiam,
  Artur

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne