Zła praca tak samo szkodliwa jak bezrobocieNiedawno opublikowane badania w fachowym czasopiśmie online Occupational and Environment Medicine wykazały, że praca słabo wynagradzana, wykonywana w trudnych warunkach, czy też krótkoterminowa może być tak samo szkodliwa dla zdrowia psychicznego - jak bezrobocie.


W badaniu wykorzystano dane z kwestionariuszy wypełnianych rokrocznie przez reprezentacyjną grupę mieszkańców Australii.

Kwestionariuszowe pytania dotyczyły zdrowia psychicznego, statusu zatrudnienia oraz bardziej szczegółowych informacji na temat pracy typu: psychologiczny komfort, poczucie kontroli, bezpieczeństwo pracy, poczucie sprawiedliwego wynagrodzenia.

W sumie dysponowano danymi od ponad 7 000 ludzi w wieku, w którym można już pracować.

Co się okazało ?

Badaczy wcale nie zaskoczyło, że najsłabszym zdrowiem psychicznym, wykazali się ci, którzy w ogóle nie pracowali - w porównaniu do ogółu pracujących ludzi. To świadczyłoby o pozytywnych aspektach samego faktu posiadania pracy.

Szukając głębiej, zauważono jednak coś jeszcze.

Otóż ludzie, którzy pracowali w ciężkich warunkach wykazywali się takim samym lub często gorszym zdrowiem psychicznym, niż bezrobotni.

Osoby pracującego w najgorszych warunkach doświadczyły najostrzejszego załamania zdrowia psychicznego na przestrzeni czasu; liczba negatywnych aspektów pracy wprost proporcjonalnie obniżała poziom zdrowia psychicznego.

Jeśli zaś chodzi o zdrowie psychiczne ludzi, którzy po okresie bezrobocia znaleźli w końcu zatrudnienie, zależało ono od jakości pracy.

Zdobycie dobrej pracy podwyższało u tych ludzi poziom zdrowia psychicznego średnio o 3 punkty, jednak zdobycie złej pracy obniżało ten poziom średnio aż o 5,60 punktów.

Należy uzupełnić, że podczas analizy danych, badacze starali się wyeliminować wpływ takich czynników jak wykształcenie, czy stan cywilny.


---
Praca ma niewątpliwie duży wpływ na nasze życie, bo poświęcamy na nią sporo czasu i energii.

Dobra praca to nie tylko dobre wynagrodzenie, lecz również pozytywne relacje z przełożonymi, współpracownikami, to jasno postawione cele, zakres obowiązków i przede wszystkim poczucie sensu tego, co się robi.

Niestety dla wielu ludzi realia są bezlitosne i chcąc utrzymać siebie, rodzinę, chwytają się takiej pracy, jaka jest, a nie takiej, o jakiej by marzyli.

Ci, którzy chcieliby zmienić pracę na lepszą, powinni rozejrzeć się za ofertami podwyższających kwalifikacje kursów, szkoleń ( również tych bezpłatnych organizowanych np. przez Urzędy Pracy ), czy też pójść na pożądane na rynku pracy studia podyplomowe. Oprócz cennej wiedzy wpisanej w program nauczania, można zdobyć w ten sposób również ciekawe kontakty, wymienić się doświadczeniami, spojrzeć na coś w inny sposób itp.

Jednak nawet w przypadku dobrej, satysfakcjonującej pracy, często też trudno jest "wyrwać się z niej" nawet po godzinach - bo dzwoni szef, bo dzwoni klient, bo trzeba załatwić formalności a termin goni.

Warto wówczas, w trosce o zdrowie psychiczne, stosować różne formy redukowania stresu [ np. takie - kliknijcie tutaj ], dbać o niezwykle budujące relacje z innymi ludźmi [ klik tutaj i tutaj ], uprawiać sporty, jak również rozwijać się na innych polach ludzkiej aktywności np. poprzez hobby. Wszak nie samą pracą żyje człowiek ;)

A czy Wy jesteście zadowoleni ze swojej pracy ?

Komentarze

 1. Plus słabej pracy jest taki, że przynajmniej masz pieniądze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ważne jest wypróbowanie różnych rodzajów i możliwości pracy (zgodnych z naszymi kompetencjami i upodobaniami). To jest bardzo ważne, szczególnie dla ludzi młodych szukających tego co w życiu chcą robić.

  Osobiście z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jestem po kilku takich próbach. I właściwie nie znalazłem jeszcze tego "zajęcia" o którym mógłbym powiedzieć. TO jest właśnie to!

  Ale nie wiem, czy to moje wysokie wymagania, czy zadatki większości szefów w Polsce na dyktatorów i dręczycieli =) ?

  OdpowiedzUsuń
 3. @Marcin zgadzam się z Tobą. :) Każdy człowiek ma prawo mieć taką pracę jaką chce. Kwestia w tym jakie posiada kwalifikacje i nie mówię o tych tylko na papierku.

  @Kuba, a gdzie poczucie swojej wartości? W dzisiejszych czasach ludzie łapią to co dają inni, a nie biorą to co chcą od innych. Można by się na ten temat długo rozpisać no ale nie widzę w tym momencie jakiegoś większego sensu.
  Ale cóż może o tym wiedzieć osiemnastolatek który jest jeszcze na utrzymaniu rodziców... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niełatwo decydować się na zmianę zajęcia gdy jest się finansowo zdanym wyłącznie na siebie.

  Nieraz pracę jako taką się lubi, ale w zespole znajdzie się taki ktoś, kto skutecznie człowiekowi potrafi obrzydzić wszystko. I odebrać poczucie sensu tego co robi w ramach obowiązków. Chyba nie ma nic gorszego niż tacy toksyczni współpracownicy i/lub szef.

  Innych się nie zmieni, pracy czasem też nie można zmienić...jedyne co można zmienić to własne podejście. Czyli: "chodzę do pracy by zarabiać na życie, a nie po to by było miło". Dlatego uważam, że poza pracą trzeba mieć jakieś życie, przyjaznych ludzi, pasje. Bez tego "poza-pracowego" zaplecza, człowiek jest zgubiony.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy bezrobocie jest szkodliwe? Niektórych może popchnoąć do stworzenia sobie samemu miejsca pracy :) Kryzys bezrobocia może mieć czasem bardzo pozytywne skutki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Praca jest czymś czym zajmujemy się ponad 8 godzin dziennie. Może mniej płatna, ale za to satysfakcjonująca praca w której można się rozwijać, po pierwsze pozwoli nam przez 1/3 doby zajmować się rzeczami ciekawymi, a po drugie w dłuższym terminie na pewno opłaci się też finansowo.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne