Rodzice uczą palić swoje dzieci

Palenie to paskudna sprawa.
Choć wielu ludzi uważa, że zapalić to przyjemność, koszty uzależnienia są o wiele wyższe niż korzyści. Nałóg ten doszczętnie niszczy zdrowie, jak każdy - utrudnia społeczne funkcjonowanie, no i skutecznie opróżnia kieszenie.

Nowe badania naukowe mówią również o tym, że palący rodzice uczą palić swoje dzieci.


Naukowcy z Europy ( Wielka Brytania ) postanowili sprawdzić, jak nawyk palenia przekazywany jest w domu rodzinnym. Okazało się, że w domach, gdzie jest obecnych oboje rodziców – nawyku palenia od rodziców uczą się dzieci, zaś najsilniejszy związek przechwytywania nawyku występuje u rodziców i dzieci tej samej płci.

Naukowcy dokonali tych obserwacji posiłkując się danymi z wypełnionych kwestionariuszy dla brytyjskich gospodarstw domowych z lat 1994 - 2002. Ich zdaniem wybór tych danych był bardzo trafny, ponieważ zawierały odpowiedzi na pytania o konsumpcję w rodzinie różnych produktów – w tym nikotyny, co w tym przypadku najbardziej interesowało badaczy.

Dane te zebrane były z gospodarstw domowych, gdzie obecni byli oboje rodzice lub tylko jeden – wówczas w przeważającej części były to matki.

Co się okazało ?

Ojcowie przekazywali nawyk palenia w istotny statystycznie sposób swoim synom, natomiast matki – córkom. Co więcej, jeśli matka paliła, nie miało to większego wpływu na palenie synów, podobnie jak z paleniem ojców, które to nie wpływało na wyrobienie tego nawyku u córek.

A oto dodatkowe statystyki.

Prawdopodobieństwo, że syn będzie palił, jeśli oboje z rodziców paliło wynosiło 24 %. Jednak jeśli żaden z rodziców tego nie robił, zagrożenie nałogu u syna spadało do 12 % - czyli aż o połowę.

W gospodarstwach domowych, gdzie był tylko jeden rodzic - matka, wyglądało to trochę inaczej. Jeśli matka paliła, nawyk palenia przekazywała swoim dzieciom niezależnie od płci. Wówczas paląca matka przekazywała ten nawyk swojemu synowi z prawdopodobieństwem 32 %, a córkom – z prawdopodobieństwem 28%.Teraz widzimy jak bardzo POPRZEZ OBSERWACJĘ dzieci uczą się od rodziców różnych zachowań i jak ważny jest dla dzieci – zdrowy styl życia ich rodziców !!!

Komentarze

 1. Chyba zbyt proste przełożenie. Mój tato nie palił (samotny ojciec)- do palenia namówili mnie rówieśnicy. Miało pomóc przy wkuwaniu do matury. I tak pozostało.
  BP.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż, rzucić palenie, to dla mnie jak przestać oddychać, na szczęście nie mam dzieci, męża, więc zatruwam tylko siebie.
  Jeśli miałabym, myślę, że to by niczego w moim przypadku nie zmieniło, hmm może wychodziłabym do ogródka.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przez pierwsze lata swojego życia człowiek naśladuję swoich rodziców. Później,około 7 roku życia jednostka wchodzi w relację z grupą rówieśniczą. Myślę, że to właśnie pod wpływem rówieśników uczymy się palić, po to aby zaimponować innym, a mianowicie widok palących rodziców młody człowiek interpretuje jako symbol dorosłości. Kiedy jednostka spotyka się w gronie znajomych sięga po papierosa, by pokazać, że nie jest już dzieckiem tylko osobą dorosłą.
  J.G.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem dzieci poprzez obserwację uczą się i dobrych i złych nawyków. Palenie papierosów w domu ma przede wszystkim zły wpływ na zdrowie fizyczne rodziny. Natomiast alkohol na stole głównie niszczy psychicznie. Nie stawiajmy alkoholu na stole gdy będą przy nim dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. nie zgodze sie z tymi badaniami. Ryzyko jest zawsze takie same wszedzie tam gdzie nie ma zakazu palenia. Rodzice jesli pala i nie respektuja pewnych rzeczy od dzieci to beda dzieci palily. Jesli rodzic nie zaprzecza paleniu a sami nie pala, to samo, a jesli rodzice pala i zabraniaja palic to i tak sam fakt palenia wplynie na palace dzieci. Naukowcy powinni pojsc troche w inna strone niz w same statystyki.

  Uwazam ze badania są mocno naciagnięte pod korzysc badacza, czyli badacze tak keirują badaniami zeby wyszla ich teza, która zamierzaja potwierdzic.

  OdpowiedzUsuń
 7. Allen Carr - Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie!!! Książka ta pomogła wielu ludziom, między innymi i mi. Wyjaśniony zostaje w tej książce mechanizm, który trzyma nas przy paleniu. Palacz jest "oszukany". Tylko idiota nabiera się 2 razy na tą samą sztuczkę!!!
  Serdecznie polecam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Żałuję, że się tego nauczyłem. Najgorzej jest wtedy, gdy zdajesz sobie sprawę ile zdrowia przez to tracisz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm. Ciekawe te naukowe badania. Ale sa wyjątki od reguły. Mój mąż miał oboje rodziców palących, jednak sam nigdy nie palił, i nie pali. Nawet nigdy nie próbował. Jego bracia również. A ja? Palę już 10 lat, ale moja mama nigdy nie paliła, za to ojciec to zagorzały palacz. Zatem? Męża mogę tylko pochwalić, a siebie oduczyć tego wstrętnego nawyku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Też mi sie cos nie zgadza.moja mama pali,tacie sie zdarzalo.ja probowałam i popalalam przez jakis miesiac,rzucilam bo szkoda mi kasy na to.siostra tez probowala i nie pali.

  OdpowiedzUsuń
 11. Moim zdaniem badanie po prostu pokazują ogólny trend. Jak wszystkie, przeprowadzono je tylko na grupie reprezentatywnej a nie na całej populacji. Zresztą, mówią one o tym że istnieje statystyczne większe prawdopodobieństwo a nie pewność wystąpienia nałogu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie się wydaje, że wpływ rówieśników ma w tym bardzo duże znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bzdura, oboje rodzice palący, my z bratem nawet nie spróbowaliśmy zapalić, bo od zarania nas to obrzydzało. To jest kwestia charakteru i asertywności. I prędzej to się dziedziczy albo i nie. Bo akurat umiejętność mówienia "nie" grupie - da się wyćwiczyć.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne