Czy Ty też lubisz czytać blog PSYCHIKA.net?
Otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na moim blogu - tak jak ponad 5.000 zapisanych już osób. Będziesz na bieżąco z tym, co nowego w psychologii.


Po wpisaniu maila przepisz kod z obrazka a następnie sprawdź skrzynkę i potwierdź Twoje zgłoszenie. Marcin

sobota, 11 grudnia 2010

Na nerwy mężczyzn - najlepsze małżeństwo?Naukowcy co do jednego są zgodni, żonaci faceci przejawiają niższy poziom antyspołecznych zachowań ( prowadzą spokojniejszy tryb życia, rzadziej popadają w uzależnienia, rzadziej łamią prawo ).

Wciąż nie wiedzą jednak, dlaczego tak się dzieje ...


"Nasze wyniki wskazują, kwestia niższego poziomu antyspołecznych zachowań u żonatych mężczyzn jest bardziej skomplikowana, niż wcześniej sądziliśmy.

- mówi psycholożka Alexandra Burt z Michigan State University -

Małżeństwo, owszem, jest dobre dla mężczyzn [ ... ], jednak dane wskazują również na to, że nie jest przypadkiem, który mężczyzna wstępuje w związek małżeński."

Badania zostały przeprowadzone na bliźniakach - po to, aby skutecznie wyeliminować wpływ ich genów na wyniki. ( Portal ScienceDaily nie podaje jednak, czy były to bliźniaki jedno- czy dwujajowe. )

Przebadano czterokrotnie 289 par męskich bliźniąt - w wieku 17, 20, 24 i 29 lat.

Okazało się, że mężczyźni o niskim stopniu antyspołecznych zachowań w wieku 17 i 20 lat byli bardziej skłonni do bycia w związku małżeńskim w wieku 29 lat.

Pani Burt mówi również, że zauważyła wyraźną różnicę w poziomie antyspołecznych zachowań u bliźniaków, z których jeden ożenił się, a drugi nie. U żonatych - poziom ten był o wiele niższy.


Podsumowując Burt uważa, że małżeństwo nie jest bezpośrednim czynnikiem obniżającym poziom antyspołecznych zachowań, lecz jest raczej wskaźnikiem społecznego przywiązania lub czasu mniej spędzanego w środowisku, które psuje.

Znowu więcej pytań, niż odpowiedzi ...

I co Wy na to ?


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

8 komentarzy:

Robert pisze...

Hej.

W sumie to Ci naukowcy mogą mieć rację, bo jak facet ma żonę to wie, że ktoś ma na niego oko i pilnuje się ;)

lavinka pisze...

A to nie jest tak, że kobiety unikają toksycznych facetów? I facet o skłonnościach do agresji, łamania prawa itp nie ma dużych szans na poważny związek czy małżeństwo? Skłonność do bycia w małżeństwie to zazwyczaj skłonność obojga, nie jednej strony. A nie tak, że jeśli ktoś jest agresywny, to nie będzie chciał się żenić. Żeby to tak działało, to by nie było rozwodów :)

Integralny pisze...

@ Robert i Lavinka -

No właśnie :D
Czy to kobieta tak wpływa na faceta, czy to po prostu selekcja naturalna ;) ?

- Oto jest pytanie !

Rzaba pisze...

a ja gdziś czytałam, ze regularny seks uspokaja i tłumi nerwy. Więc moze dlatego zonaci sa tacy yyyy...zrównowazeni??? hahaha

Integralny pisze...

@ Rzaba -

Całkiem możliwe ;)

Anonimowy pisze...

Lavinka ma racje! Kobiety maja jakis siodmy zmysl i czuja, ktory facet jest po prostu wartosciowy i ten ma szanse na bycie mezem ojcem itd... stad pewnie takie wyniki. Choc tak do konca, mysle, to wszystkiego nie da sie sprawdzic empirycznie!

Anonimowy pisze...

A mój mąż był nerwowy i już 10 lat po ślubie nadal jest,że można zwariować,więc to nie zawsze prawda,niestety....

Ghoran pisze...

Kurde no. Wszystko wskazuje na to, że się nie ożenię :)

@Rzaba
Znam związki małżeńskie, gdzie nie ma mowy o regularnym seksie. Przynajmniej jeśli chodzi o seks między małżonkami ;-)

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...