Z wiekiem uczymy się uczyć od dobrych

Badacze odkryli, że czteroletnie dzieci nie chcą uczyć się od ludzi, którzy tylko raz dali poznać się im jako rzetelni. To dla nich za mało, aby tak ryzykować ;)

Inaczej wydaje się być już z dziećmi siedmioletnimi, które po raz uzyskanej poprawnej informacji od danej osoby, decydują się na to, aby uczyć się od niej nadal …

Zapraszam do lektury :)W badaniu wzięli udział dorośli oraz siedmio- i czterolatki.

A wyglądało ono tak.

Najpierw zadano pewne pytanie, po czym odpowiedzi na nie udzielały dwie osoby na ekranie monitora. Jedna z prezentowanych osób udzieliła złej odpowiedzi, a druga – poprawnej.

Następnie zadano drugie pytanie i polecono badanym wybrać sobie tylko jedną osobę, która ma udzielić na nie odpowiedzi.

Co się okazało ?

Siedmiolatki i dorośli typowali do uzyskania kolejnej odpowiedzi osobę, która na wcześniejszej pytanie udzieliła jej poprawnej.

Badacze zauważyli, że tylko czterolatki nie szły "za trendem", co może sugerować, że dzieci te potrzebują więcej danych na temat danej osoby, aby zaufać jej – jako rzetelnemu źródłu informacji.

Z wiekiem, jak widzimy, uczymy się, że warto uczyć się od tych, którzy wydają się "znać się na rzeczy". To sprawia, że poznawanie, przetwarzanie i zapamiętywanie informacji o świecie staje się po prostu szybsze.

Źródło: ScienceDaily.com


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

  1. Małe dzieci u których proces uczenia się ma charakter mimowolny, przeważnie nie zdają sobie w ogóle sprawy, że czynią coś po to, aby wzbogacić swe doświadczenie. Dopiero w okresie przedszkolnym, a potem w młodszym wieku szkolnym motywacja staje się bardziej świadoma, a z wiekiem coraz bardziej perspektywiczna, to znaczy dotycząca celów odległych, a nie tylko uzyskania dobrych ocen na świadectwie:)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne