Czy Ty też lubisz czytać blog PSYCHIKA.net?
Otrzymuj powiadomienia o nowych tekstach na moim blogu - tak jak ponad 5.000 zapisanych już osób. Będziesz na bieżąco z tym, co nowego w psychologii.


Po wpisaniu maila przepisz kod z obrazka a następnie sprawdź skrzynkę i potwierdź Twoje zgłoszenie. Marcin

wtorek, 2 listopada 2010

W sporcie zdrowie, w sporcie siła!Badania naukowców z USA wykazały, że młodzi ludzie, którzy biorą udział w zespołowych grach sportowych, odczuwają większą satysfakcję z życia i czują się zdrowsi.


Autorzy badania dr Keith Zullig i Rebecca White z West Viriginia University postanowili poznać relacje pomiędzy aktywnością fizyczną, satysfakcją z życia i własną oceną zdrowia u 245 młodych ludzi w wieku 12 – 14 lat.

Młodzi ludzie zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy w celu zmierzenia poziomu ich aktywności fizycznej, ogólnej satysfakcji z życia oraz uzyskania sporządzanej przez nich własnej oceny zdrowia.

Co się okazało ?

W przypadku chłopców, fakt, że uprawiali oni sport nie miał żadnego wpływu ani na satysfakcję z życia, ani na własną ocenę zdrowia.

W przypadku dziewczyn natomiast, te z nich, które w ciągu ostatniego tygodnia brały udział w przedsięwzięciu sportowym, okazały się być znacznie bardziej zadowolone z życia w porównaniu z dziewczynami nie uprawiającymi sportu. Fakt uprawiania sportu nie wpłynął jednak na własną ocenę zdrowia dziewczyn.


Badacze analizując wyniki postanowili zająć się też wchodzącą w skład aktywności fizycznej zmienną, jaką był udział w zespołowych grach sportowych.

Okazało się, że udział w zespołowych grach sportowych powiązany był z wyższą satysfakcją z życia zarówno w przypadku dziewcząt, jak i chłopców.

Wśród młodzieży nie biorącej udziału w zespołowych grach sportowych – chłopcy pięć razy częściej a dziewczęta aż trzydzieści razy częściej opisywały swoje zdrowie jako słabe lub kiepskie
.

Naukowcy podkreślają ważną rolę gier zespołowych w każdej szkole jako czynnika, który może wzmocnić nie tylko własną ocenę zdrowia uczniów, lecz także, co jest bardzo istotne dla rozwoju młodych ludzi, tworzyć więzi z rówieśnikami.

Fot. Abby Lowell
Na podstawie: ScienceDaily.


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

3 komentarze:

lavinka pisze...

Dziwne, nigdy nie lubiłam gier zespołowych... może to przypadek? Może ludzie, którzy nie czerpią przyjemności z życia - unikają ludzi? W końcu nie musi być tak, że 1 wynika z 2 - ale 2 z 1.

Anonimowy pisze...

Na całym świecie zespołowe gry sportowe cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Dzieje się tak dlatego, że specjalizacja w grze nie ogranicza się tylko do doskonalenia ciała, nie jest więc sprzeczna z rozwojem intelektualnym człowieka, wręcz przeciwnie, sprzyja harmonijnemu rozwojowi przez rozumne doskonalenie umysłu i ciała. Gra, dzięki swojemu zorganizowaniu, umożliwia nie tylko poznanie sprawności człowieka, ale stanowi atrakcyjny środek służący zaspokajaniu potrzeby łączenia się ludzi w dążeniu ku wspólnemu celowi. :)

Anonimowy pisze...

Doskonały

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...