Najlepsze i najgorsze momenty naszego życia

Naukowcy okryli w nas pewną tendencję do wyszukiwania najlepszych i najgorszych chwil naszego życia.

Badacze podzieli ważne wydarzenia na te, które związane są z innymi ludźmi i te bardzo indywidualne. Okazało się, że najważniejsze są dla nas te pierwsze.


Współautorka badań, o których donosi nam portal ScienceDaily, psycholożka Shira Gabriel, mówi:

"Większość z nas traci wiele swojego czasu i wysiłków na to, aby osiągnąć jakieś osobiste cele takie, jak praca, hobby, czy uczenie się.

Tymczasem nasze badania sugerują, że wydarzenia, które prędzej czy później okazują się w naszym życiu za najważniejsze, przynoszą nam najwięcej szczęścia, czy też potencjalnie sporo bólu, są powiązane z życiem społecznym - są to mianowicie momenty uczucia naszego powiązania z innymi ludźmi, uczucia, że ci ludzie są również związani z nami.

Odkryliśmy, że to nie jakieś niezależne wydarzenia, czy indywidualne osiągnięcia takie jak wygranie nagrody, czy wykonanie zadania wpłynęło na uczestników badania w największym stopniu, lecz właśnie momenty, kiedy rozpoczynała się w ich życiu bliska przyjaźń lub też kończyła; były to momenty, kiedy ludzie zakochiwali się czy znajdywali sobie nowego przyjaciela, kiedy ukochana osoba umierała lub łamała serce.

Mówiąc w skrócie, chwile związane z relacjami z innymi ludźmi dotykają ludzi najbardziej."


Jak przebiegały badania ?


376 ochotników wzięło udział w czterech badaniach, dzięki, którym badacze mogli wyciągnąć cztery wnioski.

Badanie 1
Wzięli w nim udział studenci college’u, którzy poproszeni zostali o opisanie najbardziej pozytywnego i negatywnego doświadczenia w swoim życiu. Bez względu na płeć, większość z badanych podawała sytuacje związane z innymi ludźmi.


Badanie 2
To badanie zostało przeprowadzone w podobny sposób do pierwszego, z tą różnicą, że wzięło w nim udział ludzie w średnim wieku i zostali poproszeni o opisanie najbardziej intensywnych doświadczeń z ich życia z ostatniego czasu. Oni również opowiadali o społecznych sytuacjach.

Badanie 3
Dzięki temu badaniu otrzymano dowód na to, że wydarzenia o charakterze społecznym opisywane w pierwszych dwóch badaniach wcale nie okazywały się być ważniejsze niż te o charakterze indywidualnym. ( Choć to bardzo subiektywna sprawa. )

Badanie 4
Ukazało, że kiedy badani myślą o obu rodzajach wydarzeń - społecznych i indywidualnych, oceniają te społeczne jako dużo bardziej znaczące. Widać też dzięki temu, jak bardzo potrzebujemy uczucia przynależenia do jakiejś grupy społecznej.


Jeśli chodzi o moje zdanie, takie wnioski nie są dla mnie zaskoczeniem, w końcu nie od dziś wiemy, że człowiek - to zwierzę stadne ;)


Pozdrawiam

Integralny
PSYCHIKA.net

Komentarze

 1. Trudno jest Ci odczuwać albo wyrażać radość? – zacznij udawać. Najprościej przekonać swoje ciało. Dzieci, kiedy się cieszą, podskakują, obracają się w kółko, krzyczą. W wolnej chwili znajdź odpowiednie miejsce i zacznij podskakiwać albo kręcić w kółko, krzyknij kilka razy, zrób parę dziwnych grymasów. Od razu poczujesz przypływ energii i pojawi się lepszy nastrój.B:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Życie to walka i więcej nic, a jednak warto żyć:B:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby głębiej się przyjrzeć, złe chwile też mają swoje zalety. To dzięki nim wiemy kiedy są te dobre. są w życiu chwile piękne ,które swym blaskiem pozłacają nasze szare dni, oraz takie która niszczą nasz świat obdzierając nas ze wszelkich złudzeń...
  są i te niezapomniane, tak dobre jak i złe..

  wszystkie te chwile powinniśmy przyjmować z jednaką pokorą i spokojem ,ponieważ to one tworzą sztukę zwaną Życiem .

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Zapraszam do komentowania. Proszę o kulturalne wyrażanie swoich poglądów. Nie akceptuję wulgaryzmów i chamstwa.

Dziękuję i zapraszam ponownie.

Popularne posty z tego bloga

Jak zapomnieć o EX?

Zdrada w związku boli - i jest to naturalne